SİLOPİ’DE AKUPUNKTUR TEDAVİSİ!

7 bin yıl önce Çin’de uygulanan akupunktur, 2002 yılında Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde hastaların umudu oldu. Türkmen asıllı kadın doktor, eşini Türkmenistan’da bırakarak Silopi’ye yerleşip muayenehane açtı.

Talep fazla

Eğitimini Kazakistan’da tamamladığını kaydeden Dr. Gülşat Çömü, “Ben buraya akupunktur yapmak için gelmedim. Burda hekimlik yapıyorum. Vatandaşlar ilgi gösterince akapunktur üzerine klinik açtım.”

Güneydoğu’da çığır açan kadın doktor, meslek aşkı için eşini Türkmenistan’da bırakarak yıllarca adını terörle duyuran Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne yerleşti.

Yıllarca terör nedeniyle dış dünyaya kapalı olarak yaşayan Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde son zamanlarda farklı bir tedavi yöntemi dilden dile dolaşıyor. Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde eğitim gördükten sonra Türkiye’ye gelen Türkmen asıllı Dr. Gülşat Çömü, tayini Silopi’ye çıkınca hiç çekinmeden görev yerine geldi. Silopi’de göreve başlayan Dr. Çömü, hastalarının isteği üzerine akupunktur tedavisi uygulamaya başladı. Talebin artamasından sonra Dr. Çömü, muayenehane açtı. Eşini Türkmenistan’da bırakarak Şırnak’ın Silopi İlçesi’ne gelen Dr. Gülşat Çömü, Güneydoğu’da ilk kez alternatif tıp yöntemini uygulamaya başladı. Çömü, talebin çok fazla olduğunu belirtti.

Eğitimini Kazakistan’da tamamladığını kaydeden Dr. Gülşat Çömü, “Türkiyeli bir kişiyle evlendim. Türk vatandaşı olarak Silopi’ye tayin oldum. Eşim işi nedeniyle orada kaldı. Ama ben buraya akupunktur yapmak amacıyla gelmedim. Burda hekimlik yapıyorum. Vatandaşlar ilgi gösterince akapunktur üzerine klinik açtım. Hastalar yoğun ilgi gösteriyor. Akupunkturda hasta potansiyeli yüksek. Bu tedavi normalde nöroloji hastaları için kullanılıyor. Bu 7 bin yıl önce Çin’de uygulanmaya başlandı. Dünya Sağlık Örgütü bu tedaviyi 1979’da benimsedi. 100 ülkede kullanılan akupunktur, 40 civarında hastalığı iyileştiriyor” dedi.

Bölgeye tayin olan memurların korkmadan görev yerlerine gelmeleri gerektiğini vurgulayan Dr. Çömü, “Memurlar buradan çekinmesin. Yabancı olduğum halde buraya yerleşip adapte oldum. Çok güzel bir yer. İnsanların düşündüğü gibi bir yer değil. İnsanlar çok cana yakın. İnsanlara hizmet vermek güzel. Ama eşimden ayrı olmak ağır geliyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA