BIRAKIN ‘YALINAYAK’ YÜRÜSÜN

Çocuklara çok erken ayakkabı giydirmenin ayakların gelişimini olumsuz etkileyebileceği bildirildi.

Çocukların ilk adımlarını ayakları çıplakken yapmaları gerektiği belirtilerek, henüz yumuşak olan ayağa ayakkabıyla güçlü destek verildiği zaman, kasların ve bağların gelişiminin yavaşlayabileceği kaydedildi.

Almanya’da yayımlanan bir bebek dergisine açıklama yapan Dr. Holger Mellerowicz, anne ve babaların çocuklarına çok erken ayakkabı aldığını belirterek, ilk adım ayakkabılarını önermediğini söyledi. Henüz yumuşak olan ayağa ayakkabıyla güçlü destek verildiği zaman, kasların ve bağların gelişiminin yavaşlayabileceğini kaydeden Mellerowicz, çocukların ilk adımlarını ayakları çıplakken yapmalarının doğru olduğunu ifade etti.

Ayakkabının çocuğun kısa mesafelerde yürüdüğü zaman gerekli olduğunu belirten Mellerowicz, evde tabanı kaymayan çorapların ve sıcak tutan, yumuşak pantuflaların yeterli olduğunu söyledi.

Mellerowicz, ebeveynlerin çoğunun çocukların ayak tabanı düz olduğu için endişe ettiğini, bunun kaynağının yağ dokusu olduğunu ve ayak tabanının 3 yaşında ya da daha sonra normal şeklini aldığını kaydetti.