Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ileri yas hamileliginde kronik hastaliklar artiyor!

Yasam kosullarinin degismesi ile birlikte kadinlarin anne olma yasi ile ilgili görüsleri de farklilasti. Kariyerine öncelikle veren kadinlarin sayisinin artmasi, anne olma yasini da artirdi. Bundan 15 – 20 yil öncesine kadar kadinlarin çogu 30 yasina kadar anne olmusken günümüzde pek çok kadin 35 yasindan sonra çocuk sahibi olmak istiyor. Ancak bu istegin hem anne hem de bebek için tehlikeleri var. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY ileri yas hamileliginin anne ve bebek için tehlikelerini anlatiyor.

Eskiden ileri yasta anne olmak 30’undan sonra çocuk sahibi olan kadinlar için kullanilan bir tanimlamaydi. Günümüzde bu yas siniri 35’e dayandi. Bu çok da yanlis bir tespit degil. Tip çevrelerinde de ileri yas terimi 35 yas ve sonrasinda hamile kalip anne olan kadinlar için kullaniliyor.

Kronik hastaliklarda artis görülüyor

Anne yasinin 35 ve üzeri olmasi hem anne hem de bebek için bazi tehlikeleri beraberinde getiriyor. Ileri yas grubu olarak tanimlanan anne adaylarinda kronik hastaliklarin görülme sikligi artis gösterir. Bunlarin basinda yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve seker hastaligi (diyabet) yer aliyor. Bu yaslarda hipertansiyon erken yastaki hamilelere göre 2 - 4 kat daha sik görülür. Hem anne adayi hem de bebek için tehlike olusturan durumlardan biri özellikle uzun süreden beri var olan ve damarsal hasara yol açmis olan kronik hipertansiyondur. Ancak esas tehlike kronik hipertansiyon sonucunda anne adayinda ortaya çikmasi muhtemel süperempoze (kronik hipertansiyon zemininde gelismis) preeklampsidir.

Hamilelik sürecini olumsuz etkileyen diger rahatsizliklar arasinda kalp damar hastaligi, nörolojik hastaliklar, böbrek, karaciger, akciger ve bag dokusu hastaliklari ve daha sik kansere rastlanmasi sayilabilir.

Hamilelik ve dogumla ilgili tehlikeler

Ileri yasta hamileliklerde en sik görülen sorunlar arasinda down sendromu yani mongolizm gibi kromozomal anomaliler yer aliyor. Mongolizm ciddi bir toplumsal saglik sorunu oldugundan özellikle ileri yas hamileliklerinde amniosentez (rahimden su alinmasi) yaptirilmasi öneriliyor. Ileri yas hamileliklerinde ortaya çikan bir diger risk de düsüktür.

Ayrica yasin ilerlemesine bagli olarak tüplerde hareketliligin azalmis olmasi ve önceden geçirilen pelvik enfeksiyonlari da dis gebelik riskini artirir. Erken dogum yapma ihtimali ve rahim içi gelisme geriligi de ilerleyen yasin getirdigi tehlikelerden.

Hamileligin özellikle 3. evresinde plasentanin erken ayrilmasi ve plasentanin önde olmasi sikligi da kanamalarda artisa yol açar.

Bebek ve dogumla ilgili tehlikeler

Ileri yas hamileliklerinde annenin kronik hastaliklari, rahim içi gelisme geriligi, preeklampsi gibi durumlar, plasenta fonksiyonunun bozulmasina bagli olarak fetal distres (fetüsün stres altinda oldugu ve kendi kendine durumu giderme çabalarinin yetersiz oldugu durum) ve fetal ile yeni dogan asfiksisi (oksijen eksikligi) gibi nörolojik islev bozukluklarina veya bebegin ölümüne kadar gidebilen sonuçlar dogurabilir. Ileri yasta ilk hamileligini yasayan anne adaylarinin dogum eyleminin tüm asamalari daha genç hamilelere göre daha uzun sürer. Ayrica hamilelerde iri bebek sikligi ve dogumda omuz takilmasi riski artis gösterir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası