MEME KANSERİNDE ÖNEMLİ GELİŞME

Roche’nin ürettiği ‘Herceptin’ adlı ilaç, erken aşamadaki meme kanseri hastalarında ameliyat olduktan sonra tekrar tümör oluşmasını büyük oranda engelliyor.

Meme kanseri hastaları için müjdeli haber. Bilimadamları ilacın kemoterapi tedavisiyle birlikte kullanıldığınında mucizevi sonuçlar alındığını söylüyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre meme kanserinde cerrahi müdahaleden sonra Herceptin alan kadınlarda, ilk üç yıl içinde tekrar tumör oluşması ihtimali yüzde 50 oranında azalıyor.

İlacın etkisinin araştırılması için ameliyat olan ve kemoterapi tedavisi gören bin 700 hasta inceleme altına alındı. Bunlardan yarısına bir yıl boyunca Herceptin ilacı verildi. 12 ayın sonunda Herceptin ilacı verilmeyen 850 hastadan 220’sinde tekrar tümör oluştuğu görüldü. Herceptin alan 850 hastadansa sadece 127’sinde tekrar tümörün nüksettiği tespit edildi.

ABD’li bilimadamları ayrıca kemoterapide kullanılan Taxol adlı ilacı, Herceptin’le birlikte kullanan hastaları da incelemeye aldı. Yapılan araştırma bu hastalarda yeniden tömür oluşma riskinin yarı yarıya azaldığını ortaya koydu.

İlacın uzun vadeli etkilerinin incelenmesi gerektiğine dikkat çeken bilimadamları, yine de bu ilk araştırma sonuçlarını çarpıcı olarak niteliyor ve Herceptin’i mucizevi bir ilaç olarak tanımlıyor.