Genel SağlıkHABERLER

YÜZ GERDİRME AMELİYATI

Yüz germe , yüz ve boyun derisinin sarkması ve kırışıklıkları gibi yaşlanma belirtilerini düzeltmek için uygulanır ve yüz gençleştirme cerrahisinin sadece bir kısmını teşkil eder. Oysa yüz gençleştirme ; alın germe , kaş kaldırma , göz kapakları estetiği , cilt yenileme (peeling) , dudak büyütme , doldurma gibi işlemlerin gereğine göre bir kaçını ya da hepsini kapsayabilir.

Yüz germe düşünen kişinin öncelikle tecrübeli bir plastik cerrah seçmesi gerekir. Bu seçim doğruysa her şey iyi gider.

DOKTORLA İLK GÖRÜŞME

Günümüzde insanlar birbirinden ve medyadan bir çok şey duymaktalar ve hekime bir önyargı ile gelmektedirler. Genellikle hastalar şikayetlerini değil de istedikleri tedaviyi belirterek gelmektedirler. Oysaki arkadaşlarından ya da medyadan edindikleri bilgi yanlış veya eksik olabilmekte ya da bir kişi için uygun olan tedavi başka biri için uygun olmamaktadır. Bu nedenle doktorla görüşmenizde, yüzünüzde sizi rahatsız eden değişiklikleri söylemeniz gerekir. Doktorunuz da size uygun çözümleri söyleyecektir. Doktorunuzun önerilerini dikkatle dinleyip değerlendirdikten sonra kararınızı daha sağlıklı verebilirsiniz.

Türkiye’ de yüz gençleştirme düşünen kişiler köklü çözümlere pek yanaşmıyor ya da ileri yaşlara erteliyorlar. Oysaki yüzdeki sarkma ve kırışıklıklar yerleştikten sonra düzeltmek zor oluyor. Bu nedenle uzmanların sözünü dikkate almanızda yarar var. Unutmayın ki dolgu maddelerinin etkileri sınırlı ve geçicidir. Oysaki germe ameliyatı , deri gençleştirme gibi yöntemler hem daha kesin hem de daha uzun süre etkilidir.

Genç bir yüz size yeni bir yaşamı garantilemez. Yüz germe görünümünüzü gençleştirir ve kendinize olan güveninizi tazeleyebilir , fakat gerisi size kalmaktadır.

Muayenenizden sonra cerrah size hangi yöntemlerin uygulanması gerektiğini ayrıca anestezi ve ameliyatın nerede yapılacağını da açıklayacaktır. Yüz germe ameliyatı kararı vermeden önce riskler ve masrafları gibi ilave faktörler de bu esnada cerrah tarafından tartışılmalıdır. Sıklıkla yüz germenin kişinin yaşını 10 – 15 yıl gençleştirdiği söylenir, fakat kesin bir sonucu önceden belirlemek imkansızdır. Düzelmenin derecesi yaş, kalıtım, kemik yapısı, derinin kişisel özellikleri, alkol sigara kullanımı, beslenme, alışkanlıklar gibi etkenler tarafından belirlenir. Bu aynı faktörler bir dereceye kadar yüz germenin ne kadar etkili olacağını da belirler.

OPERASYON

Yüz germe lokal veya genel anestezi ile uygulanabilir. Ameliyat esnasında yüz germe önce yüzün bir tarafına sonra diğer tarafına uygulanır. Kesiye şakaklarda saç hattı içinde başlanır. Aşağıya doğru kulak önündeki doğal hat boyunca ilerler, kulak memesinden arkaya döner ve kulak arkasındaki saçlı deriye ilerler. Bazen boyun derisindeki fazlalığa ulaşım sağlamak amacıyla çene altında küçük bir kesi gerekebilir.

Kesiler boyunca çalışarak cerrah deriyi altındaki yağ ve kas tabakasından ayırır. Önce kaşlar ve şakak bölgesindeki deri yukarı ve arkaya çekilir, aynı zamanda kulak önünde ve arkasında da gerilerek fazlalık kesilir. SMAS denilen fasya dokusu gerilir bu işlem gerginliğin daha kalıcı olmasını sağlar. Eğer gıdı bölgesinde fazla yağ varsa Liposuction ile bu yağlar alınır. Kesiler dikişlerle kapatılır. Ameliyatı takiben, deri altında birikebilecek kan ve sıvının boşaltılmasına müsaade etmek için kulak arkasına ince bir tüp (dren) yerleştirilir. Yüz ve boyuna, geniş ve gevşek bir pansuman uygulanacaktır. Ameliyat tipine bağlı olarak işlem 3 – 4 saat sürer.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME

Ameliyat sonrası, birkaç gün başınız biraz yükseltilmiş olarak yatmanız gerekir. Eğer dren kullanıldıysa ameliyatı takiben 1.günde çekilir. Pansumanlar genellikle 1. gün açılır. Ameliyatın ertesi gününden itibaren size önerilecek boyunluğu takmanız gerekecektir. Yüzde ve boyunda ödem ve morluklar olabilir. Hastaların çoğu ameliyatı takiben yüz ve boyundaki uyuşukluk veya gerginlik hissinden bahsederler. Bu durumların yoğunluğu ve ne kadar süreceği kişiden kişiye değişir.

Yüz germe ameliyatının amacı, doğal, daha genç ve daha çekici bir görünümdür. Bununla birlikte normal iyileşme aşamalı bir süreçtir ve nihai sonuç en az 3 hafta fark edilmeyecektir.

Dikişler alındıktan sonra makyaja izin verilir. Güneşe çıkma ameliyat sonrası 1 ay sınırlıdır ve buna yüksek faktörlü güneşten koruma kremlerinin kullanımı eşlik etmelidir. Günümüzde teknikler çok gelişmiş olup, tecrübeli ellerde, yüz ifadesini değiştirmeden zamanın izlerini silmek mümkündür.

Hastaların özelliğine ve gereksinimlerine göre cerrah mini yüz germe, sadece göz kapakları ameliyatı, alın germe , şakak germe, peeling, doldurma gibi yöntemlerden birini, birkaçını ya da hepsini uygulayabilir.

Resim: