Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meme Kanseri’ne 4643 darbe !

Türkiye Meme Vakfi (MEVA) tarafindan, meme sagligi ve meme kanserinde erken teshis konusunda baslatilan akran egitimi sayesinde bugüne kadar tam 4643 genç kiz konu hakkinda bilgi sahibi oldu. Su ana kadar 7 okulda yürürlüge konulan proje, daha nicelerine ulasmak için okul okul dolasmaya devam ediyor.

“Farkindayim Korkmuyorum – Arkadasima Anlatiyorum” projesi ile bugüne kadar 4643 genç kiza ulasan Türkiye Meme Vakfi (MEVA), meme sagligi ve meme kanserinde erken teshisin önemi konularinda bilinçlendirme çalismalarina devam ediyor. Akran egitimi modelinin kullanildigi program, bilgi paylasimi yöntemiyle büyük tehditlere karsi basit önlemlerin ögrenilmesini temel aliyor.

Pilot uygulamasi Üsküdar ilçesinde ve projenin lider okulu olan Validebag Anadolu Saglik Meslek Lisesi son sinif ögrencilerinden gönüllü 22 kisi ile baslatilan akran egitimi, ilk olarak Nisan ayinda iki okulda 1.059 genç kiza ulasti. Sonrasinda ise ABD Disisleri Bakanligi’nin “Gençligi Güçlendirme Hibe Fonu” destegiyle bes okulda uygulanan projenin bilgilendirdigi kisi sayisi 4.643’e çikti.

Validebag Anadolu Saglik Meslek Lisesi (312 kisi), Çamlica Kiz Meslek Lisesi (793 kisi),, Cumhuriyet Kiz Meslek Lisesi (560 kisi), Üsküdar Imam Hatip ve Anadolu Imam Hatip Lisesi (929 kisi) ve Mithat Pasa Anadolu Kiz Meslek Lisesi’nde (990 kisi) uygulanan akran egitimi, gerek ögrencilerden gerekse egitimcilerden son derece olumlu tepkiler de aldi.

Üsküdar Anadolu Imam Hatip ve Imam Hatip Lisesi Rehber Ögretmeni Zeynep Çalis, konu hakkindaki düsüncelerini söyle dile getirdi: “Ögrencilerimizin projeye katilmak konusunda son derece istekli olduklarini gözlemledik. Bugüne kadar meme kanseri hakkinda kulaktan dolma bilgilere sahip olan genç kizlarimiz, akran egitimi sayesinde konuyu uzmanlarindan dinleme firsati buldular. Bu çalismanin etkilerini ilerleyen zamanlarda daha fazla görecegimize inaniyorum.”

Projenin gönüllü egitmenlerinden Validebag Anadolu Saglik Meslek Lisesi son sinif ögrencisi ve hemsire adayi Cansu Yildirim ise yasadiklarini söyle anlatiyor: “Akran egitimi, su ana dek ciddi bir vakfin önderliginde gönüllü olarak verdigim ilk egitimdi. Bir parçasi olmaktan büyük bir heyecan duydugum “Farkindayim Korkmuyorum – Arkadasima Anlatiyorum” projesi sayesinde birçok genç kiz kendi kendine meme muayenesi yapmayi ögrendi. Böylesi güzel bir olaya vesile oldugumu hissetmek ise benim için en büyük ödül oldu. Bu duygu, adeta bir annenin çocugunun basini oksamasina, onun sicacik ellerini tutarak ve isildayan gözlerinin içine bakarak ona bir seyler ögretmesi gibi.”

MEVA, “Farkindayim Korkmuyorum” kampanyasinin hedeflerine ulasmasi için egitim faaliyetlerine büyük önem veriyor. “Arkadasima Anlatiyorum” projesi kapsaminda, Saglik Meslek Liseleri kanaliyla, orta ögretimde okuyan 13-17 yas arasi 1.300.000 kiza eriserek, saglik sistemi içinde önemli bir alan olan “toplum sagligi” konusundaki çalismalara ve saglik personelinin egitimine katkida bulunmayi sürdürebilmek için kurumsal ve bireysel destek bekliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası