Genel SağlıkHABERLER

LİDERLER KRİZİ NASIL ATLATIR?

Ülkede liderler Türkiye’nin küresel ekonomik krizden nasıl en az zararla sıyrılabileceğini hesaplarken, VKV Amerikan Hastanesi uzmanları da seçim telaşı, küresel ekonomik kriz derken oldukça yorulan ve yıpranan siyasi parti liderleri ve çalışanları için

‘sağlıklı yaşam’ önerileri getiriyor.

Psikiyatri ve Psikoloji Bölümü’nden

Uzman Psikolog Aslı Akkan; ‘stres yönetimi’ ile ilgili bilgileri paylaşırken;

Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik ise

‘sağlıklı beslenme’ konusunda liderleri aydınlatıyor.

VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslı Akkan, yoğun bir çalışma temposunda olan kişiler ve özellikle parti liderlerinin aşırı stres altına girebileceklerini belirtiyor.

Liderlerin, gündemin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde çok fazla yorulmakla beraber; yoğun baskı altında kalabileceklerini ifade eden Uzman Psikolog Aslı Akkan bu kişilerin, stresi azaltmak için öncelikle liderlik özelliklerinin farkına varmaları gerektiğini vurguluyor. İdeal anlamdaki bir lideri; ‘bilgi birikimi ve donanımına sahip, duygu ve davranışlarını denetleyebilen, mütevazı, eleştirilere açık, işleri delege edebilen, ekibine saygılı ve onların gelişimlerine son derece önem veren’ bir kişi olarak tanımlayan Uzman Psikolog Aslı Akkan, bu özelliklere uyum gösteren liderlerin, omuzlarında taşıdıkları yükün büyük bir kısmının kalkacağını söylüyor.

VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslı Akkan; stres ile baş edebilme konusunda fayda sağlayacak ikinci bir etmen olarak, fizyolojik ihtiyaçların yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Uzman Psikolog Aslı Akkan, bir uzman tarafından öğretilecek gevşeme tekniklerinin uygulanması ile yürüyüş, koşu, yüzme ve yoga gibi egzersizlerin düzenli olarak yapılmasını öneriyor. Bireylerin stres nedeni ile belli bir oranda tükenmişlik hissi yaşamaları ile tüm hayatı etkileyecek düzeyde bıkkınlık, bitkinlik ve tükenmişlik hissedilmesinin farklı olduğunu ifade eden Uzman Psikolog Aslı Akkan, tükenmişlik hissine yönelik belirtileri şöyle sıralıyor:

Stresin, sağlığı ciddi bir ölçüde etkilediğini hissetmek

Yaşanan sıkıntıların hiçbir zaman ve hiçbir koşulda iyiye gitmeyeceğini hissetmek

Depresif, isteksiz, mutsuz ve ağlamaklı hissetmek

Yoğun iştah kaybı yaşamak

Yoğun uyku düzensizlikleri yaşamak

Yoğun gerginlik ve kaygı hali hissetmek

VKV Amerikan Hastanesi Psikiyatri ve Psikoloji Bölümü’nden Uzman Psikolog Aslı Akkan; bu tür belirtileri yaşayan liderlerin ve/veya yakınlarının bir uzmandan yardım almalarının yaşam kalitelerinin devamı açısından önemli olduğunu belirtiyor.

VKV Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, yoğun çalışma temposu içinde olan liderlerin, hem fiziksel hem de zihinsel faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için beslenme şekilleri ile besin tercihlerine özen göstermeleri gerektiğini dile getiriyor.

Besinlerin hafıza, zeka ve konsantrasyon gücü üzerinde çok önemli etkileri olduğunu açıklayan Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, gün içerisinde yeterli kaloriyi doğru kaynaklardan almanın önemli olduğunu belirtiyor. Doğru besin kaynakları konusuna açıklama getiren Diyetisyen Zuhal Güler Çelik şu bilgileri paylaşıyor:

“Enerji kaynağı olarak besinler, doğru şekeri içermelidir..Vitamin ve mineraller açısından zengin olan taze ve kuru meyveler ile taze meyve suları; doğru yağ asitlerini içermeleri sebebi ile de fındık, ceviz gibi kabuklu yemişlerin tercih edilmesi gereklidir. Hafıza kullanımı açısından bazı besin kaynaklarının diğerlerine göre önemi çok daha fazladır. Kuru baklagiller, kırmızı et, ayçekirdeği, balık, yoğurt, süt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk, hindi, yerfıstığı, muz, kavun, domates, yumurta, kavun, enginar ve kabuklu tahıllardan yapılan yiyecekler, B vitamini açısından zengin olup; bu besinlerin beyindeki önemli reaksiyonların gerçekleştirilmesindeki payı çok önemlidir. Beyin için enerji üretimine büyük katkısı olan B vitamininin eksikliği; yorgunluk ile hafıza ve zekâ performansında düşüşe neden olmaktadır. Beynin ihtiyacı olan B vitaminleri yeteri miktarda alınmadığı takdirde; öğrenme, hafıza gücü, konsantrasyon, hızlı ve yaratıcı düşünme ile sözel yeteneklerde akıcılık-uyanıklık gibi zihinsel fonksiyonlarda yetersizlikler hissedilmektedir.”

Beynin beslenmesi için demirin de hayati bir önem taşıdığını açıklayan VKV Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, demirin temel enerji kaynaklarından biri olduğunu ifade ediyor. Beyne oksijen taşınabilmesi için demire ihtiyaç olduğunun altını çizen Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, liderlerin besin seçiminde, demir içeren yiyeceklerin mutlaka bulunması gerektiğini vurguluyor. Kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, pekmez ve kuru baklagillerin günlük beslenme içerisinde yer alması gerektiğini söyleyen Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, beynin etkin ve verimli kullanılmasında C ve E vitaminlerinin katkısına da dikkat çekiyor. Vitaminler için yeterli miktarda meyve ve sebze tüketilmesinin önemi üzerinde duran Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, zihinsel faaliyetleri kuvvetlendirmesi sebebi ile günlük beslenme içerisinde ‘Omega 3’ açısından zengin olan somon, sardalya ve uskumru gibi balık türleri ile ceviz ve bademin tüketilmesini öneriyor.

VKV Amerikan Hastanesi Diyet ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, az öğünlü çok besin tüketiminin; yemek sonrası aşırı yorgunluk hissi ile zihinsel aktivitelerde düşmeye; uzun süre aç kalmanın da hipoglisemiye (kan şekerinde düşme) neden olması sebebi ile az miktarda ve sık besin tüketimini öneriyor. Fazla miktarda kafein almanın stresi artırdığına dikkat çeken Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, liderleri günlük kahve tüketiminin iki fincanı geçmemesi ve aşırı miktarda çay tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, gün içerisinde 1.5-2.5 Lt arasında su tüketiminin faydalı olduğunu belirtiyor.