Genel SağlıkHABERLER

MEME KANSERİ’NE 4643 DARBE !

Türkiye Meme Vakfı (MEVA) tarafından, meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhis konusunda başlatılan akran eğitimi sayesinde bugüne kadar tam 4643 genç kız konu hakkında bilgi sahibi oldu. Şu ana kadar 7 okulda yürürlüğe konulan proje, daha nicelerine ulaşmak için okul okul dolaşmaya devam ediyor.

“Farkındayım Korkmuyorum – Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi ile bugüne kadar 4643 genç kıza ulaşan Türkiye Meme Vakfı (MEVA), meme sağlığı ve meme kanserinde erken teşhisin önemi konularında bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Akran eğitimi modelinin kullanıldığı program, bilgi paylaşımı yöntemiyle büyük tehditlere karşı basit önlemlerin öğrenilmesini temel alıyor.

Pilot uygulaması Üsküdar ilçesinde ve projenin lider okulu olan Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencilerinden gönüllü 22 kişi ile başlatılan akran eğitimi, ilk olarak Nisan ayında iki okulda 1.059 genç kıza ulaştı. Sonrasında ise ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Gençliği Güçlendirme Hibe Fonu” desteğiyle beş okulda uygulanan projenin bilgilendirdiği kişi sayısı 4.643’e çıktı.

Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (312 kişi), Çamlıca Kız Meslek Lisesi (793 kişi),, Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi (560 kişi), Üsküdar İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi (929 kişi) ve Mithat Paşa Anadolu Kız Meslek Lisesi’nde (990 kişi) uygulanan akran eğitimi, gerek öğrencilerden gerekse eğitimcilerden son derece olumlu tepkiler de aldı.

Üsküdar Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Rehber Öğretmeni Zeynep Çalış, konu hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Öğrencilerimizin projeye katılmak konusunda son derece istekli olduklarını gözlemledik. Bugüne kadar meme kanseri hakkında kulaktan dolma bilgilere sahip olan genç kızlarımız, akran eğitimi sayesinde konuyu uzmanlarından dinleme fırsatı buldular. Bu çalışmanın etkilerini ilerleyen zamanlarda daha fazla göreceğimize inanıyorum.”

Projenin gönüllü eğitmenlerinden Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi ve hemşire adayı Cansu Yıldırım ise yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Akran eğitimi, şu ana dek ciddi bir vakfın önderliğinde gönüllü olarak verdiğim ilk eğitimdi. Bir parçası olmaktan büyük bir heyecan duyduğum “Farkındayım Korkmuyorum – Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi sayesinde birçok genç kız kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrendi. Böylesi güzel bir olaya vesile olduğumu hissetmek ise benim için en büyük ödül oldu. Bu duygu, adeta bir annenin çocuğunun başını okşamasına, onun sıcacık ellerini tutarak ve ışıldayan gözlerinin içine bakarak ona bir şeyler öğretmesi gibi.”

MEVA, “Farkındayım Korkmuyorum” kampanyasının hedeflerine ulaşması için eğitim faaliyetlerine büyük önem veriyor. “Arkadaşıma Anlatıyorum” projesi kapsamında, Sağlık Meslek Liseleri kanalıyla, orta öğretimde okuyan 13-17 yaş arası 1.300.000 kıza erişerek, sağlık sistemi içinde önemli bir alan olan “toplum sağlığı” konusundaki çalışmalara ve sağlık personelinin eğitimine katkıda bulunmayı sürdürebilmek için kurumsal ve bireysel destek bekliyor.