Genel SağlıkHABERLER

10 SORUDA RAHİM AĞZI KANSERİ

Özellikle 20 – 25 yaş arasındaki her 3 kadından birinde bulunan ve rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsü cinsel yolla bulaşır. Kadınların çoğunda virüs vücuttan atılırken bazılarında atılamaz ve rahim ağzı kanserine neden olur. VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi uzmanlarından ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY rahim ağzı kanserinden nasıl korunabileceğinizi, hastalığın teşhis ve tedavisini 10 soruda anlatıyor.

Rahim ağzı kanserine nasıl yakalanılır?

Rahim ağzı kanseri, human papiloma virüs (HPV) denen bir virüsün uzun süreli enfeksiyonu soncu ortaya çıkar. Bu virüse genellikle ilk cinsel ilişkiyi takip eden birkaç yıl içerisinde yakalanılır. Kadınların çoğu virüsü temastan sonraki 12 – 24 ayda vücuttan tamamen atarlar. Ancak bazılarında virüs vücuttan atılmaz ve takip eden yıllarda rahim ağzı kanseri riski oluşturur. HPV cinsel yoldan bulaşır. Prezervatifin örtmediği genital bölgelerden de bulaşabileceğinden prezervatif bu hastalığa karşı tam bir koruma sağlamaz.

Gelecekteki sonuçları nelerdir? İyileşme mümkün mü?

Virüs taşıyıcısı olmanın orta ve uzun dönemde çeşitli sonuçları vardır. Orta dönemde virüs kanser öncesi dediğimiz durumlara yol açabilir. Bu durumlar lezyonun önemine göre rahim ağzının yakılması (veya dondurulması) veya problemin olduğu bölgenin çıkarılması (konizasyon) işlemi ile tedavi edilir. Bu işlem basit olmasına rağmen seyrek olarak ileri ki yıllarda hamilelikte risk oluşturabilir (düşük veya erken doğum). İşlem sonrası virüs enfeksiyonunun tekrarlanma riski olduğundan jinekolojik kontrolleri aksatmamak önemlidir.

Rahim ağzı kanserinin oluşmasını kolaylaştıran dış faktörler var mıdır?

Evet, vardır. Sigara içilmesi, vücut direncini düşüren hastalıklar veya ilaçlar kanser oluşumunu kolaylaştırır.

Rahim ağzı kanseri genetik midir?

Hayır, değildir. Rahim ağzı kanseri genetik geçiş göstermez. Ailede rahim ağzı kanserinin olmaması koruyucu bir faktör olmadığı gibi kansere yakalanmış akrabaların varlığı bir risk oluşturmaz.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri var mıdır?

Kanser tespit edildiğinde belirtiler tümörün boyu, tipi ve hangi derecede olduğuna bağlı olarak değişir. Özellikle kanser öncesi olarak tanımlanan dönemde hiçbir belirti olmayabilir. Bazen hiçbir nedene bağlı olmayan ve cinsel ilişki ile ortaya çıkan ağrılar veya kanamalar görülebilir. İlerlemiş dönemlerde tümör büyüklüğüne göre mesane veya bağırsak gibi komşu organlara baskı yaparak idrar veya dışkılama problemlerine yol açabilir.

Virüse yakalanmak için en riskli yaşlar hangileri?

Virüsle ilk temas ilk cinsel ilişkiyi takip eden birkaç yılda olmaktadır. 20 – 25 yaşındaki her 3 kadından biri virüs taşıyıcıdır. Bunların çoğunluğu virüsü vücutlarından attıklarından bu oran daha ileriki yaşlardaki kadınlarda onda bire düşmektedir.

Rahim ağzı kanseri öldürücü müdür? Kaç kadın bu kansere yakalanmaktadır?

Rahim ağzı kanserine yakalanan kadınların üçte biri ölür. Ülkemizde sağlıklı istatistikler bulunmamakla birlikte Fransa, İngiltere, Almanya gibi ülkemizle aynı nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerde yılda 3000 – 4000 rahim ağzı kanseri vakası görülmektedir.

PAP – Smear testi nedir? Ne işe yarar?

Rahim ağzı kanserini erken tespit edebilmek için rahim ağzındaki hücrelerin incelenmesine Smear denir. Bu muayeneye ideal başlama yaşı 25’dir ve her yıl yapılmalı. Eğer ilk iki Smear testi normalse daha sonra ki testler 3 yılda bir yapılabilir.

Aşılamaya hangi yaşlarda başlanmalı? Ne kadar süre koruyuculuğu vardır?

İdeal olanı ilk cinsel ilişki öncesi yapılmasıdır. İlk cinsel ilişki yaşı sosyo – ekonomik ve kültürel şartlara bağlı olarak değişebileceğinden aşı için en iyi yaş aralığı 14 yaş civarı olarak tespit edilmiştir. Ancak cinsel ilişki sonrasında aşının yapılmasında herhangi mahsur yoktur ve koruyuculuğu vardır. Son araştırmalar aşının 55 yaşa kadar koruyuculuğu olduğunu göstermektedir. Daha önce virüs enfeksiyonu tespit edilmiş olan kadınlarda da virüs yeterli bağışıklık bırakmadığından aşı yapılması tavsiye edilir. Bugün ki bilgilerimizle aşının koruyuculuğu en az 5 – 6 yıl sürmektedir.

Rahim ağzı kanserinden sorumlu başka virüslerde var mıdır?

Rahim ağzı kanserinden sadece papiloma virüsü ailesinden virüsler sorumludur. Rahim ağzı kanseri oluşturabilecek 15 kadar virüs tipi vardır. Bunların içinde 16 ve 18 tipleri kanserin yüzde 70’inden sorumludur. Aşı ile özellikle bu tipler hedeflenmektedir. Aşı diğer tiplerin çoğuna karşı korunma sağlamadığından yıllık jinekolojik kontrollere ve Smear testlerine devam edilmesi zorunludur.