Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EKONOMIK KRIZ KALBI VURUYOR!

Bütün krizler, kalp krizi üzerinde olumsuz etki yapiyor. Ekonomik kriz dönemlerinde öncelikle kiside bir endise olusuyor. Bunu gelecek korkusu takip ediyor, yarinindan emin olamayan insanlar büyük bir sorun ile karsi karsiya olduklarini düsünüyor ve içine kapaniyor.

Güven bunalimi, insanlarin olaylara ve hayata karsi direncini kirmaktadir. Psikolojik bir varlik olan insanin olumsuz olaylardan en çok etkilenen organi da kalbidir. Ekonomik kriz ve bunun getirdigi endise, korku kalbi olumsuz etkilemektedir.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Kani Gemici, ekonomik krizin kalp sagligi üzerindeki olumsuz etkileri hakkinda bilgi verdi.

Ekonomik krizler mevcut olan kalp hastaliklarini tetikleyerek seyrini kötülestirebilir. Belirtileri daha da alevlendirerek hastanin agirlasmasina neden olabilir. Hasta sonunda hastaneye yatirilmak zorunda da kalabilir. Gizli olan ya da o güne kadar gün yüzüne çikmamis, belirti vermemis ancak aslinda var olan kalp hastaliklarinin belirti verir hale gelmesi ve ortaya çikmasina neden olabilir. Ayrica kalp hastasi olmayan ya da kalbinde hiçbir sorun bulunmayan kisiler de böyle yogun zamanlarda kendilerini rahatsiz ve huzursuz hissettiklerinde de kalpn hastasi olduklarini düsünerek kardiyoloji kliniklerine basvurmaktadirlar.

Kalbe indiriyor

Ekonomik kriz, kisiye agir bir kalp krizi yasatarak hayatini kaybetmesine neden olabilir. Özellikle kalp sorunu olan kisilerin, düzenli ilaç kullanan kalp hastalarinin ekonomik haberlerin çok fazla izlememelerini öneriyoruz. Televizyon karsisinda bu tür ekonomik kriz haberlerini izlemek bir anda kalbin ritminin kötülesmesine hatta ölümlere yol açabiliyor. ‘Kalbe inmek’ tabiri bu durum için çok dogru bir ifade. Çünkü bu tür durumlarda asiri üzüntü ve gerginlik nedeniyle ortaya çikan inmeler, özellikle kalbi etkiliyor. Tabi ekonomik kriz ile ilgili öyle haberler yapiliyor ki, insanlar umutsuzluga sürükleniyor. Insanlara ümitsizlik veren bu haberler nedeniyle basina da çok büyük görevler düsüyor.

Ümit asilayici ya da çikis yolu gösterici haberler yapilmasi gerekiyor. ‘Eyvah kriz geliyor!’, ‘Mahvolduk, bittik’ edebiyatinin yapilmasi çok yanlis. Çünkü herhangi bir çikis yolu göstermeyen bu tür haberlerin insanlara hiçbir faydasi yok. Bunun yerine gerek basinin, gerekse ekonomik anlamda adi olan sivil toplum kuruluslarinin tüm dünyada bir kriz oldugunu, bu krizin Türkiye’yi de etkileyecegini, global ekonomiden tüm dünya ülkelerinin zarar görebilecegini anlatmalari ve girisimcilere yol gösterici alternatifler sunmalari daha dogru olacaktir.

En çok is adamlarinin kalbi etkileniyor!

Ekonomik sikintinin kisinin kalbine inmemesi mümkün degil. Örnegin; ev sahibiniz size bu ayin sonunda ‘evi bosalt’ diyor. Ne kadar zorlanacaginizi düsünün. Yeni bir ev, daha pahali ve çok masrafli. Gerçekten ödemekte çok zorlandiginiz borçlariniz var tam da o ay ekonomik kriz nedeniyle patron maasinizdan büyük bir miktar kesilecegini söyledi. Büyük bir ekonomik sikintinin içine girmek çok normal. Ayni sekilde patronlar için de sikintili bir durum. Çünkü onlar da çalistirdigi elemanlarini isten çikarmaktan mutlu olmuyor. Çünkü ekonomik sikintilar yüzünden bünyesinde çalistirdigi isçi sayisini azaltacak, islerini küçültecek ve yatirimlarini durduracaktir. Bu da özellikle is adamlari için çok sikintili bir süreçtir. Krizler, is adamlarinin kalbine indiriyor. Çünkü yük daha agir ve onlar bu durumdan daha çok etkileniyorlar.

Mutsuzluk hastaliklari getiriyor

Birçok hastaligin kaynagi mutsuzluktur. Bir insan mutlu ise saglikli olur çünkü organizma kendini tamir, telafi eder. Hastalik tolere edilebilir, kabul edilebilir, sürdürülebilir bir biçime gelir. Ama eger organizmanin düzeni bozulur, direnci kirilirsa mevcut hastalik artik tasinamaz hale gelecektir. Hasta gecenin bir saatinde acil servise düsecektir. Ekonomik krizler sonucu borç batagina düsen, tüm düzeni bir anda bozulan ve emekleri bosa giden insanlar büyük bir üzüntü yasiyor. Bu durum bir süre sonra tolere edilemeyecek hale gelince, hastaliklar, özellikle kalp hastaliklari beraberinde geliyor.

Güzel bir arkadas çevresi kalp krizini önlüyor

Öncelikle kriz dönemlerinde bu ortamdan en az zararla çikabilmek için savurganligi önlemek “ayagini yorganina göre uzatmak” çok önemlidir. Giderleri azaltmak suretiyle verimliligi artirmak da kisinin ve sirketin, kurumun daha az zararla krizi atlatmasini saglayabilir. Kisinin kendini güçlendirmesi, inancini korumasi, gelecege olan güvenini korumasi, psikolojisini bozmamasi, yarina umutla bakmasi sagligi açisindan çok önemlidir. Tersi bir davranis biçiminin hiçbir getirisi yoktur. Mümkün oldugu kadar insanin kendini toparlayarak, yeni alternatifler üretmesi de onu rahatlatacaktir. Özellikle böyle sikintili ortamlarda insanin iyi bir çevresinin, iyi bir arkadas grubunun olmasi çok önemlidir. Danisabilecegi dostlarinin olmasi, ziyaretler yapmasi, mümkün oldugu kadar yalniz kalmamasi, kendisini destekleyenlerin oldugunu bilmesi onu büyük ölçüde rahatlatacaktir. Vücut direncinin artirilmasi için insanin kendi yaptigi isin disinda bir ugras edinmesi çok önemlidir. Is stresinden uzaklasmak için özellikle hafta sonlarini iyi bir arkadas çevresi ile geçirmek, örnegin birlikte gidip agaç dikmeleri, spor yapmalari onlarin üzerlerindeki negatif enerjiyi atmalarina yardimci olacaktir. Eger insan yalniz kalirsa, içine kapanirsa ve hep yalniz oldugunu sanirsa o zaman kalbi bu agir yükü tasiyamayacak hale gelecektir. Medyada felaket edebiyati haberleri yerine çözüm önerileri ya da çikis yollari sunulmasi da bu tür ortamlarda rahatlatici bir etki yapacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası