Genel SağlıkHABERLER

KİRLİ PARA UYARISI

Kocaeli İl Hıfzısıhha Kurulu, eskimiş, yıpranmış ve kirli kağıt paraların, toplum sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini gidermeye yönelik çağrıda bulundu.

Vali Yardımcısı Metih Yahşi başkanlığında toplanan kurulda, yıpranmış, eskimiş ve kirli kağıt paraların, mikroorganizmalar yoluyla bazı enfeksiyon hastalıklarına yol açıp toplum sağlığını tehdit edebildiği, bu yüzden de ilgili birimler ve vatandaşın, alınabilecek koruyucu tedbirler konusunda uyarılması gerektiğine karar verildi.

Toplum sağlığını tehdit eden risklerin azaltılması konusundaki uyarılar, şöyle sıralandı:

Para hareketinin yoğun yaşandığı kurum ve işyerlerindeki görevliler ile şahıslarca tahsil edilen kirli ve yıpranmış banknotların tekrar piyasaya verilmeyip başta Merkez Bankası olmak üzere diğer banka şubelerinde temiz banknotlarla değiştirilmesi.

Gişe ödemelerinde temiz banknotların kullanılması.

Banknotların uygun şekilde muhafaza edilmesi.

Cüzdan kullanma alışkanlığının yaygınlaştırılması.

Para ile teması yoğun olan meslek çalışanlarının, rutin ve periyodik sağlık muayenelerinin yapılması, muayene sonuçlarına göre gerekli önlemlerin alınması.

Paraların parmaklar, dil ve dudakla ıslatılarak değil, makina, antiseptik özellikli sıvılarla ıslatılan ve sıvısı sıklıkla değiştirilen sünger ya da benzerlerinin kullanılarak sayılması.

Paraların yiyecek ve içeceklerle temasının önlenmesi.

Çocukların, paraları ağızlarına götürme alışkanlığının önüne geçilmesi.

El hijyeni ve temizliği, sağlık etkileri ve önlemlere ilişkin kamuoyunun bilinçlendirilmesi.

Koruyucu sağlık tedbirlerinin alınması.