Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilinçsiz Kullanilan Besin Destekleyiciler Ölüme Dahi Neden Olabilir

Kilo vermek, bagisiklik sistemini güçlendirmek, cinsel gücü artirmak ve genç kalmak… Son dönemlerde gittikçe yayginlasan besin destekleyiciler (supleman) kullanimi için herkesin kendince bir nedeni var. Ancak bu ürünler hakkinda bilinmeyen ve aslinda dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar bulunuyor. Insan vücudunun ihtiyaci olan pek çok besin için takviye yapan suplemanlar yanlis kullanildigi takdirde ölüme dahi sebebiyet verebiliyor. Atasehir Memorial Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin, bu ürünleri kullanirken bilinçli davranilmasi gerektigininin altini çiziyor.

Besin Destekleyiciler Tek Basina Yarar Saglamiyor, Saglikli Beslenmek Sart

Karbonhidrat, protein, yag, vitamin ve mineraller birer besin ögesi olup, besinlerin içerisinde karisimlar seklinde bulunmaktadir. Günümüzde saglikli bir diyette bu besin ögeleri ideal sekliyle ve yeterli olarak bulunmaktadir.

Besin destekleyiciler ise besin ögelerini belirli miktarlarda içeren kapsül ya da likit formda bulunan; posa konsantreleri, amino asit bilesimleri, vitamin, mineral ve bazi bitki özlerini içerebilen destekleyiciler olarak tanimlanmaktadirlar. Saglik için yeterli ve gerekli diyetler ancak besinlerle karsilanabilmektedir; besin destekleyiciler ile bu yarar tek basina saglanamamaktadir.

Besin Destekleyicileri Tercih Etme Nedenleri:

Bazi hastaliklarin tedavisinde,

Yaslanmanin vücutta yarattigi etkiler nedeni ile,

Cinsel gücü arttirmada,

Antioksidan etki nedeni ile bagisiklik sistemini arttirmada,

Psikolojik bazi durumlari tedavide,

Saglikli yasam için dengeli besin tüketmek yerine kolay alternatif olarak görme vb… gibi birçok neden besin destekleyici kullanimini gittikçe yayginlastiran nedenler arasindadir.

Faydalari

Gebelik ve emzirme dönemindeki kadinlarin özellikle folat, kalsiyum ve demir gereksinimi artmaktadir. Ve bu gereksinim için muhakkak kontrollü bir sekilde bazi besin destekleyicileri verilmektedir. Örnegin folat; sebze, meyve ve kuru baklagillerde dogal olarak bulunmasina karsin gebe ve emzirme dönemindeki kadinlarda ek olarak alima ihtiyaç duyulmaktadir.

Menopoz dönemindeki kadinlarda özellikle kalsiyum destegine ihtiyaç duyulmaktadir. Osteoporozu önlemek ve menopozla birlikte vücutta olusan fizyolojik degisiklikleri, kemiklerdeki kalsiyum çekimini, kemik kaybinin olusumunu ve minerilizasyonunun engellemek için kalsiyum destegi alinmasi gerekmektedir.

Menstrüel kanamasi olan kadinlarin kaybettikleri demiri yerine koymalari için demir destegine ihtiyaçlari olusabilmektedir. Özellikle bu dönemi oldukça agir seyreden kadinlarin demir destegi kullanmalari ve iyi emilebilmesi için de mide bosken bol su ile almalari gerekmektedir.

Çok düsük kalorili diyet yapmasi gereken kisilerin bu dönemlerde bir multivitamin destegine gereksinimleri olmaktadir.

Vejetaryen bireylerin, kalsiyum, demir, B12 ve D vitamini kullanmalari gereksinimlerini ancak karsilayabilmektedir. Bu nedenle de bu bireylerde de besin desteleyici kullanimi gerekmektedir.

Yeterince günesten yararlanamayan ve süt tüketimi az olan bireylerde muhakkak D vitamini destegi sarttir. Özellikle yataga bagimli yasayan hasta kisilerin, yalniz ve evine kapanik yasayanlarin, yaslilarin ve süt tüketimine karsi intoleransi olup tüketemeyen bireylerin ek D vitaminine gereksinimleri olmaktadir.

Fazla Kullanimi Toksik Etkiye Neden Olup Ölüme Sebebiyet Verebilir

Besin destekleyici kullaniminin hekim önerisi ile olmasi en dogru yöntem ve seçim olarak kabul edilmektedir. Çünkü bireyler almasi gereken destegi, ne kadar, ne siklikta ve ne miktarda kullanmasi gerektigi konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Bu nedenle de muhakkak doktor ya da beslenme uzmanlarina danisilmalidir.

Bunun disinda bilinçli seçimler yapmali ve içerigini dikkatlice okumak gerekmektedir. Günlük alinmasi gereken miktarlara çok dikkat edilmelidir.

Bazi ürünlerin yüksek alimlari saç dökülmesi, mide bulantisi ve kusmaya neden olabilmektedir. Yine böbrek taslari, karaciger ve sinir sistemi hastaliklari ve dogumsal bozukluklar da son dönemlerde gittikçe yayginlasan besin destekleyicilerin bilinçsiz kullanimindan meydana gelebilmektedir.

Özellikle yagda eriyen vitaminler ( A, E, D ve K vitaminleri ) vücutta depolandiklari için uzun süre yüksek doz kullanimlari vücutta toksik etki, hatta ölüm riski yaratmaktadir. Örnegin D vitamini kemik ve böbrek hasarina yol açarken, asiri A vitamini ise karaciger ve kemik hasari, ishal, bas agrisi ve dogumsal bozukluklarin olusumuna neden olabilmektedir.

Yine suda eriyen vitaminlerden B6 vitaminin fazla alimi menstrüasyon dönem öncesinde tansiyon düsüklügüne neden olabilmektedir. Birçok kadin zararsiz oldugunu düsünerek B6 vitaminini uzun süre kullaniminda bir sikinti görmez fakat bu asiri alim sinir sisteminde dejeneratif bozukluklara geri dönüssüz neden olabilmektedir.

Besin destekleyicisi kullananlarin yaptiklari en büyük hatalardan biri hiç hasta olmayacaklari düsüncelerinin var olmasidir. Bu kisilerin muhakkak ürün kullaniminda kontrollü olmalari önemlidir. Saglik kurulusu ya da hekim ve beslenme uzmanlarindan bu konuda yardim almalari gerekmektedir.

Besin destekleyici seçerken dikkat!

Yas, cinsiyet ve saglik durumunuzu göz önünde bulundurun ve kendi ihtiyaciniza göre seçim yapin

Daha çok bir vitamin ve mineral karisimlarini tercih edin. Özellikle de saglikli besleniyorsaniz yeterli olacaktir.

Ekonomik olmasi açisindan daha çok bilindik ve güvenilir markalari tercih edin

Içerigindeki sifali ot ya da enzim isimleri gibi bazi maddelerin cazibesine kapilmayin.

Son kullanma tarihlerini MUTLAKA okuyun.

Kesinlikle önerilen dozlarda kullanin, arttirmayin, azaltmayin.

Her zaman için dogal besinlere öncülük taniyin. Unutmayin en saglikli olan beslenmenizde yapacaginiz degisikliklerdir.

Son olarak muhakkak kontrollü olarak BILINÇLI kullanin…
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası