Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLAR HERSEYI GÖZLEMLEYEREK ÖGRENIYOR

Çocuklar 5 yasina kadar bir çok yenilikle tanisiyorlar. Gördükleri ve algiladiklari nesne ve durumlara göre zihinsel olarak gelisim gösteriyorlar. VKV Amerikan Hastanesi Gelisim Nörolojisi Klinigi’nden Pedagog Güzide Soyak, çocuklarin ögrenme dönemlerinde bir çok faktörün etken olabilecegini söylüyor.

Çocuklar yasamlarinin ilk 5 senesinde gözlemleyerek ögrenirken birbirine bagli birçok zihinsel gelisim evresinden de geçerler. Çocuklar gelisiminin içinde gerçek birer gözlemcidirler. Sahip olduklari düsünme süreçleri yaraticilikla birlestiginde yavas yavas gelisimleri güçlenir.

Oyun ve oyuncaklar sadece eglendirmezler. Onlarin becerilerini kesfetme ve gelistirmelerine yardimci olurlar. Renkli ve farkli fonksiyonlara sahip oyuncaklar ilgilerini çeker.

Sosyal iliskiler de, çocuklarin zihinsel süreçlerinin gelismesinde önemli bir adimdir. Çocugun “Bye – bye” yapmasi, karsilikli gülümsemesi, farkli kisilere farkli ilgiler gösteriyor olmasi bilissel ve sosyal süreçlerin birlikte sekillendiginin göstergesidir.

1. yasla birlikte, hareket etme becerisi daha çok artan bebekler dokunarak tanimaktan haz duyarlar. Yetiskinler bu gözlem ve deneyimlere müdahale ederek çocuklarin iç çabasini engellemis olurlar. Çocugu ilgi duydugu ortamdan uzaklastirmak, oyalamak, sadece bilissel gelisimine degil ruhsal gelisimine de zarar verir.

2. yastan itibaren canli renkli nesnelere karsi duyduklari yogun heyecan giderek azalmaya baslar. Yetiskinlerin ilgisini çekmeyen küçük ve farkli nesnlere yönelirler. Çocugun zekasi bu dönemde asama asama gelisir.

Hareket sisteminin gelismis olmasi, dil gelisiminin hizlanmasi, öz bakim becerilerinin (yemek – yemek, tuvalet egitimi vb. gibi) kazanilmasi, ögrenme becerilerine ilgiyi arttirir.

Özellikle bu dönemde:

Çocuklarin denemelerine, olumlu ve olumsuz duygulari yasamalarina izin verilmelidir.

Çocuklar elleri yardimi ile zihninin açiga vurmasini saglar ve çevresiyle iliskiye girer. Çocuklarin zihinsel gelisimlerine destek vermek isteniyorsa, el becerileri ve dil gelisiminin desteklenmesi gerekir. El ve dil becerileri insan türünün diger türlerden farkli en önemli becerisidir.

Parmak boyalar, oyun hamurlari, pastel boya ve büyük kagitlar kendi yarattiklarini görmesi için gerekli oyun malzemeleridir.

Okunan kitaplarin resimleri incelenerek anlatmaya çalisilabilir.

VKV Amerikan Hastanesi
Gelisim Nörolojisi Klinigi
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası