Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CINSEL ISLEV BOZUKLUKLARI SIZI UMUTSUZLUGA DÜSÜRMESIN

Memorial Hastanesi’nden Uz. Klinik Psikolog Ayse Elif Orhon, cinsel islev bozukluklari ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Cinsellik, sosyal kurallar, deger yargilari ve tabularla belirlenmis, biyolojik, psikolojik, sosyal yönleri olan özel bir yasanti olarak tanimlanir. Cinsel iliski hiçbir zaman cinsel birlesmeden ibaret olmamistir. Cinsel iliski bir iletisim ve yakinlasma sürecidir. Çiftlerin birbirleriyle en mahrem zamanlari paylastiklari dogal bir iletisim ve iliski biçimidir.

Cinsel iliski kadin ve erkekte ayni döngüde ilerler ve buna “cinsel yanit döngüsü” denir. Cinsel yanit döngüsü; istek, uyarilma, plato, orgazm ve çözülmeden olusur. Bu döngülerden birinde olusan aksama ile gelisen bozukluklara cinsel islev bozuklugu adi verilir. Cinsel islev bozukluklari sadece cinsel birlesme gerçeklestirilememesinden ibaret degildir. Ve cinsel birlesme disinda da esle beraberligin, iliskinin kalitesini etkiler ve iliski içersinde sorunlar yasanmasina neden olur. Partnerler karsi tarafin kendisini istemedigini düsünmeye baslar ve sorun yasayan partnerde giderek kendini suçlu hissederek uzaklasmaya baslar. Sorun uzadikça kemiklesir ve kemiklestikçe çözümden uzaklasilir.

Toplumumuzda normal cinsel hayati oldugunu belirten kadinlarin %63’ü orgazm bozuklugu, %47’si gevseyememe ve %35’i istek azligi yasamaktadir. Cinsel hayatlarinda çok mutlu ya da mutlu oldugunu belirten çiftlerde ise cinsel islev bozuklugu oranlari %83 dür.

Kadinlarda cinsel islev bozukluklari:

Vajinusmus: Vajen kaslarinin istemsiz kasilmasi cinsel birlesmeyi engeller. Istemsizdir ve bu yüzden isteyerek geçmez. Terapi süreci 8–10 haftadir, tam iyilesme oranlari %100’e yakindir.

Disparoni: Toplumumuzda çok az görülür ve cinsel birlesmenin agrili olmasidir.

Uyarilma ve orgazm bozuklugu: Vajinusmusdan daha sik görülmesine ragmen basvuru oranlari çok düsüktür, çünkü cinsel birlesmeye engel teskil etmez. Ama cinselligin ana temeli olan haz duygusunu ketler.

Istek bozuklugu: Vajinusmustan daha sik görülür. Cinsel birlesmeye engel olmadigi için kadinlar tedavi için basvurmaz, ama partnerleriyle iliskileri ciddi sekilde etkilenir.

Erkeklerde cinsel islev bozukluklari:

Erektil Islev Bozuklugu: Erektil yetmezlik, cinsel aktiviteyi tamamlamak için gerekli ereksiyonun olusmasinda veya sürdürülmesinde ortaya çikan tekrarlayici yetersizliktir. Cinsel islev bozukluklari arasinda tedavi amaciyla basvuru nedenleri arasinda en sik görülenidir. Eriskin erkeklerin % 10 – 20’sinde görülmekte ve 60 yasindan sonra belirgin olarak artmaktadir. Yasamin bir döneminde bu durumla en az bir defa karsilasan erkeklerin orani ise % 70 – 75’lere ulasmaktadir. Bu yetmezlik ancak tekrarlayici ve inatçi özellikler gösterdigi zaman tedavi edilmesi gerekmektedir.

Erken Bosalma (Prematür Ejakülasyon): Erken bosalma, genellikle esin cinsel doyuma ulasmasindan önce olusan ejakülasyon olarak tanimlanabilir. Ilk kez iliskiye giren genç erkeklerde sik görülür. Erken bosalma genellikle birincil bir sorundur. Erken bosalma, gerginlik, stres ve seyrek cinsel iliski sonucu geçici ve ikincil bir sorun olarak da ortaya çikabilir.

Bosalma Yetmezligi (Retarde Ejakülasyon): Yogunlugu ve süresi yeterli bir cinsel etkinlik sirasinda, olagan bir cinsel uyarilma evresi sonrasi, sürekli ya da yineleyici bir biçimde orgazmin gecikmesi ya da olmamasi seklinde tanimlanir.

Bosalmanin hiç olmamasi, kismen olusmasi ya da uzun süren bir uyarilma veya cinsel birlesmeye karsin ejakülasyonda gecikme seklinde ortaya çikabilir. Bosalmanin hiç olmamasi çogu kez organik patolojiye isaret eder. Bazi ilaçlarin kullanimi bosalmayi geciktirebilmektedir

Agrili Bosalma ve Dispareni: Nadir görülen bir bozukluktur. Agrili ejakülasyon genellikle uretra, prostat ve mesane infeksiyonu gibi durumlarda olusur. Bu tür sorunu olan erkekler ejekülasyon sonrasinda peniste yanma hissinden yakinirlar. Agrili ejakülasyon veya ejakülasyon sonrasi olusan agri, erkegin ejakülasyonla ilgili kaygisi nedeniyle perine kaslarinda spazm olusmasina baglanmistir. Dispareninin nedeni çogunlukla fiziksel olup, lokal bir infeksiyon veya frenulum yirtiklari en sik nedenlerdir.

Hemen hemen yasanan tüm cinsel islev bozukluklarinin temelinde yanlis bilgilendirme ve psikolojik nedenler yatar. Çözümü kolaydir ve yeniden ögrenme süreci ile kisa zamanda çözümlenir.

Yasanilan ilk cinsel deneyimlerin %54’ü basarisiz olmakta ve bunlarin %26’si halen cinsel islev bozuklugu yasamaktadir.

Toplum geneline bakildiginda kadinlarin %27-33’ü istek azligi, %10-18’i uyarilma bozuklugu, %5-25’i orgazm bozuklugu ve %3-11’i Vajinusmus yasamaktadir. Ama ne yazik ki basvuru oranlarinin hemen hemen hepsi vajinusmustur.

Her 3 kadindan 1’i cinsel islev bozuklugu yasamakta ama basvurmamaktadir.

Çözümü bu kadar kolay ve kisa sürede olan sorunlar için iliskileri riske atmanin nedeni ise hala anlasilamamistir. Saglikli ve haz veren, mutlu bir cinsel yasam her çiftin hakki. Yasanilan problemden siz sorumlu degilsiniz ama çözüm aramamaktan siz sorunlusunuz.

Sadece bu konunun uzmani terapistlere basvurmaniz yasaminizda ve iliskinizde cinsel hazzin ne kadar fark yaratacagini görmeniz için yeterli olacaktir.

Diger Sorunlar:

1. Cinsel Fobiler: Tek bir sorun olarak ortaya çikabilecegi gibi cinsel ilgi, istek ve uyarilma bozuklugu ile birlikte de görülebilir. Korkular, sinirli olabilecegi gibi, her türlü fiziksel yakinlasmadan kaçinma gibi yaygin biçimlerde de görülebilir. Bu tür yaygin fobiler cinsel uyarilmayi tümüyle engellediginden cinsel doyumu belirgin olarak azaltirlar. Cinsel fobilerin çogu yanlis bilgi ve abartili beklentilerle iliskilidir.

2. Cinsel Doyum Bozukluklari: Cinselligin önemli bir boyutu da verdigi doyumdadir. Bir bireyin cinsel yasaminin doyuruculuk düzeyi cinsel islevlerinin niceligi kadar, esler arasindaki iliskinin niteligi ile de belirlenir.

Arastirmalar, cinsel doyum eksikliginin, cinsel islev bozukluklarindan çok çesitli cinsel güçlüklerle (yetersiz sevisme, zevke konsantre olamama gibi) daha yakindan baglantili oldugunu ortaya koymaktadir.

3. Maskelenmis Bozukluklar: Depresyon, çesitli ilaçlar, bazi jinekolojik hastaliklar, anksiyete bozukluklari ve infertilite gibi durumlar cinsel islev bozukluklarina neden olabilecekleri gibi mevcut cinsel islev bozuklugunu da maskeleyebilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası