Genel SağlıkHABERLER

PREXİGE®100 ADLI İLAÇ PİYASADAN TOPLANMAYA BAŞLANDI

Novartis Türkiye, geçtiğimiz Haziran ayı ortasında piyasaya verdiği, osteoartrit tedavisinde kullanılan Prexige®100 mg 30 Tablet adlı ürünü ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nın aldığı geri çekme ve ruhsatı askıya alma kararı doğrultusunda gerekli süreci derhal başlatmıştır.

Sağlık Bakanlığı bu kararını, Avustralya sağlık otoritesinin yüksek dozda Prexige® tedavisi gören hastalarda ortaya çıkmış olan ciddi karaciğer yetmezliği vakaları sonucunda aldığı geri çekme kararını takiben vermiştir.

Türkiye’de Prexige® 100 mg 30 Tabletin piyasada bulunduğu 2 aylık süre içerisinde bildirilen herhangi bir yan etki vakası bulunmamaktadır.

Prexige® halen, Türkiye’de ruhsatlı olduğu dozda Avrupa ülkeleri ve Kanada dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede ruhsatlı olup satışına devam edilmektedir.

Novartis, Türkiye’deki hekim, hasta, eczacı ve diğer tüm ilgililileri Sağlık Bakanlığının aldığı bu karar doğrultusunda bilgilendirmektedir. Halen Prexige® 100 mg 30 Tablet tedavisinde olan hastaların alternatif tedavi seçenekleri için hekimlerine başvurmaları önerilmektedir.