Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DÜNYADA MILYONLARCA ÇOCUK OKUL SÜTÜ PROGRAMLARINDA HER GÜN SÜT IÇIYOR

24 Eylül Dünya Okul Sütü Günü, dünya çapinda çesitli etkinliklerle kutlanacak. Türkiye kutlamalara katilan 30’u askin ülke arasinda yer aliyor. Dünya çapinda düzenlenmekte olan Okul Sütü Programlari’nda okullarda süt ve süt ürünleri dagitiliyor. Böylelikle çocuklarin gelisme çaginda en çok ihtiyaç duyduklari sütü düzenli içmeleri saglaniyor. Ülkemizde Okul Sütü Programi 2001- 2002 ve 2002- 2003 egitim ögretim dönemlerinde olmak üzere iki kez Istanbul, Izmir, Ankara ve Diyarbakir’da gerçeklestirildi. Programin sürekliliginin saglanmasi, saglikli bir neslin yetismesi açisindan büyük önem tasiyor.

23 Eylül 2008, Istanbul; 2000 yilindan bu yana her Eylül ayinin son Çarsamba günü 30’u askin ülkede Dünya Okul Sütü Günü olarak kutlaniyor. Türkiye de Dünya Okul Sütü Günü’nü kutlayan ülkeler arasinda yer aliyor.

Ingiltere’den Romanya’ya, Rusya’dan Portekiz’e kadar onlarca ülkede, dünya çapinda düzenlenen Okul Sütü Programlari’nda okullarda ücretsiz süt ve süt ürünleri dagitiliyor. Böylelikle tüm dünyada milyonlarca ögrenci, gelisimlerini saglikli bir sekilde sürdürebilmek için ihtiyaç duyduklari sütü her gün düzenli olarak içebiliyor.

Okul Sütü Programi, süt içme aliskanliginin küçük yaslarda kazanilmasina katkida bulunuyor. Bu özelligi ile program, süt tüketiminin düsük seviyelerde bulundugu ülkemiz için özel bir önem kazaniyor. Avrupa ülkelerinde kisi basina yillik süt tüketimi ortalama 94 litre düzeyindeyken, ülkemizde bu miktar yilda 24 litre olarak gerçeklesiyor.

Türkiye’de Okul Sütü Programi iki kez düzenlendi

Okul Sütü Programi,Türkiye’de 2001-2002 ve 2002-2003 egitim ögretim dönemlerinde olmak üzere iki kez, Istanbul, Izmir, Ankara ve Diyarbakir’da gerçeklestirildi. Ilk dönemde dört ilde 1 milyon, ikinci dönemde 1 milyon 100 bin ögrenciye, her gün ücretsiz süt dagitildi. Programin çocuklarin saglikli beslenmelerine katkilari, yapilan anket çalismalari ile tespit edildi.

Arastirma sonuçlarina göre program öncesinde ögrencilerde yüzde 87 olan süt içme orani, kampanya sonrasinda yüzde 98’e yükseldi. Sütü eskisine göre daha çok sevdigini söyleyen ögrencilerin orani yüzde 83 olarak gerçeklesti. Ögrencilerin yüzde 12’si sütü kampanyadan sonra sevmeye basladigini belirtti. Ögrencilerin yüzde 55’i Okul Sütü Programi’nda sütün yararlari konusunda yeni bilgiler ögrendiklerini söyledi.

Okul Sütü Programi saglikli bir neslin gelismesi açisindan çok önemli

Her gün içtikleri bir bardak süt çocuklarin çok sayida hastaliktan korunmasina önemli bir katkida bulunuyor. Yapilan arastirmalar sütün de balik gibi zengin bir Omega-3 kaynagi oldugunu, her gün içilen bir bardak sütün, kalp krizini yüzde 15 oraninda önledigini ortaya koyuyor. Her gün içilen süt bagirsak kanserine yakalanma riskini de yüzde 12 oraninda azaltiyor. Süt nezle ve grip gibi hastaliklardan korunmada da etkili. Günde bir bardak süt, bagisiklik sisteminin güçlenmesini saglayarak, nezle ve gribe yakalanma riskini yüzde 27 azaltiyor. Ingiltere’deki Manchester Üniversitesi tarafindan yapilan arastirmada da sütte bulunan CLA adli yag asidinin, metabolizmanin hizlanmasina ve kaslarin daha fazla çalismasina yardimci oldugu ortaya konuyor. Böylece süt içenlerde obezite riski azaliyor.

Sütle ilgili tüm veriler, saglikli bir neslin yetismesi açisindan, okula devam eden ögrencilere her gün süt ulastirilmasinin önemini ortaya koyuyor. Bu nedenle Okul Sütü Programlari’na çok sayida ülkede büyük önem veriliyor, uzun yillardir uygulaniyor.

Dünyadan Okul Sütü Programi deneyimleri

Okul Sütü Programi Portekiz’de uzun yillardir basariyla uygulaniyor. 1972 yilinda pilot proje seklinde baslatilan program dahilinde 1991 yilinda 1 milyon çocuga ulasildi. Program sayesinde Portekiz’de yillik kisi basina süt tüketimi 29 litreden 70 litreye yükseldi, 10 yil içerisinde boy ortalamasinda 3 cm’ye yakin artis kaydedildi. Ayrica çocuklarin okula devam oranlari ve zihinsel aktivitelerinde olumlu yönde belirgin degisiklikler gözlendi.

2007 yili itibariyle Iran’da Okul Sütü Programi kapsaminda 12 milyonun üzerinde çocuga ulasildi. Rakamlar ülkede 2001-2002 egitim ögretim yilinda 1.2 milyon ögrenci ile baslayan programin 2007 yilina kadar yaklasik yüzde 400’lük bir büyüme gösterdigini ortaya koyuyor. Ulusal Okul Sütü Programi, geçen 6 yilda Iran süt sektörünün gelisimine 187,5 milyon litrelik bir artis katkisi sagladi. Program ile uzun vadede, yerel süt sektörünün gelistirilmesi ve sürdürülebilir bir süt endüstrisi olusturulmasi amaçlaniyor.

Romanya’da Okul Sütü Programi 2002 yilinda Romanya Hükümeti’nin girisimiyle baslatildi. Program kapsaminda 1 milyon ögrenciye 200 ml süt ve yaninda bisküvi dagitildi. 2004 – 2005 egitim ögretim yili itibariyle, programa anasiniflarinin da dahil edilmesiyle ulasilan ögrenci sayisi 1,5 milyona yükseldi.

Avrupa Birligi ülkelerinde 30 yili askin süredir uygulaniyor

Okul Sütü Programi, Avrupa Birligi ülkelerinde de, çocuk gelisiminde en önem verilen konular arasinda yer aliyor. Program AB ülkelerinde 30 yili askin süredir çesitli sekillerde uygulaniyor. Birlik ülkeleri çocuklarin hem beslenmesine hem egitimine katkida bulunmasi, obeziteye karsi mücadelede etkili olmasi, çocuklarin gelisimi ve sagligi için gerekli unsurlari saglamasindan hareketle programin gelistirilmesine özel bir önem veriyor. Sadece 2006 - 2007 egitim ögretim döneminde AB’ye üye 22 ülkedeki okullarda 305 bin ton süt dagitimi gerçeklestirildi. AB’nin geçtigimiz egitim ögretim yilinda programa ayirdigi bütçe ise 50 milyon euroyu buldu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası