BAYRAM ŞEKERİ AĞZINIZI TATLANDIRIRKEN DİŞ SAĞLIĞINIZI BOZMASIN

Uzmanlar, bayramlarda fazla tüketilen şeker ve tatlıların birçok diş sorununa sebep olabileceği konusunda uyarıyor.

Ramazan Bayramı’nda tatlı ve şeker tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, aksi takdirde bu durumun ciddi ağız ve diş sağlığı sorunlarına yol açabileceğini söyledi. Dr. Kışlaoğlu, bunu söylerken, ağız sağlığıyla ilgili problemlerin, genel vücut sağlığını olumsuz etkileyebileceğine de dikkat çekti. Bayram boyunca özellikle ziyaretlerde ikram edilen şeker ve tatlıların ağızda asidik bir ortam yaratabileceğini söyleyen Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, bunun da diş çürüğü oluşumunu hızlandırdığını vurguladı.

Peki bayramda ağız sağlığımızı korumak için ne yapmamız gerekiyor?

Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, bayramda şeker, lokum gibi tatlı gıdalar yedikten sonra diş fırçalama imkânı olmadığı durumlarda ağzı bol suyla çalkalamayı, yahut şekersiz sakız çiğnemeyi tavsiye ediyor. Dr. Kışlaoğlu, bayramda tüketilen lokum, şeker ve tatlıların diş aralarında kalan artıklarının, ağızda bakteri üretimini arttırarak diş çürümelerine yol açabildiğini, bu nedenle ağız sağlığının baş düşmanı olduğuna değindi.

Çağdaş Kışlaoğlu, bayramda özellikle akraba ve eş-dost ziyaretlerinde ikram edilen asitli içeceklerin ise bu süreci hızlandırıcı etken olduğuna dikkat çekti.

Dr. Kışlaoğlu, ağız sağlığına özen gösteren, dişlerini düzenli olarak fırçalayan kişilerin bayram boyunca tatlı ve şeker tüketiminde fazlaya kaçsa bile bu durumdan çok etkilenmediklerini de ifade etti. Dr. Kışlaoğlu, şeker ve tatlı tüketiminin fazla olduğu bayram döneminde ağız ve diş sağlığını korumak için dişleri düzenli fırçalamak ve diş ipi kullanmak gerektiğini hatırlattı.