AVUSTURALYA DA İNSAN EMBRİYONUNUN KULLANIMINA İZİN

Avustralya’da 6 eyalet ve 2 bölgede, kök hücre araştırmalarında insan embriyonunun kullanımına izin veren bir ulusal plan onaylandı. Bu uygulamanın kısırlık tedavi merkezlerinde kalan fazla embriyonların kullanımına izin verilmesinden oluşacağı ve bu yöntem ile, tıbbi araştırmalarda ilerleme kaydedilebilmesine olanak tanındığı ve etik kaygılara da yanıt verildiği belirtilerek, Avustralya kamuoyundaki endişelerin de giderildiği ve bir orta yol bulunduğu değerlendirmeleri yapılıyor.

ABD’deki araştırmalarda insan embriyonunun kullanımıyla ilgili, sadece halen donmuş durumdaki embriyonların kullanımına izin verilirken, İngiltere’de araştırmalar için yeni embriyon üretilmesine de izin veriliyor.

Diğer hücre türlerine dönüşebilme özelliği olan kök hücrelerin, zarar gören organlar ve dokuların yenilenmesi çalışmalarında büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

Bilim adamları, kök hücre çalışmaları sayesinde, Alzheimer ve Parkinson gibi beyinle ilgili rahatsızlıkların yanı sıra, şeker hastalığı, kalp krizi, omurgadaki zedelenmeler ve beyin kanamalarına karşı tedavi yöntemleri geliştirmeyi umuyor.