Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGINIZIN SAGLIK DURUMU ILE ILGILI HAYATI IPUÇLARI AMNIYOSENTEZ TESTI’NDE!

Vehbi Koç Vakfi Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi’nden Dr. Cem Ayhan, bebegin anne karnindayken normal gelisimini devam ettirmesi için hayati önem tasiyan, genetik ve önemli hastaliklarda erken tani elde edilmesini saglayan Amniyonsentez Testi’ne iliskin bilgiler aktariyor ve gerekliligine dikkat çekiyor.

Her bebegin anne karninda saglikli bir sekilde büyüyebilmek için “Amniyon Mayisi” ismi verilen bir siviya ihtiyaç duydugunu belirten VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi’nden Dr. Cem Ayhan, bu sivinin, bebegi isi degisimlerine, infeksiyona, çarpma gibi dis etkenlere karsi korudugunu ve bebegin normal gelisimini devam ettirmesi için hayati öneme sahip oldugunu söylüyor.

Dr. Cem Ayhan, Amniyon sivisini su biçimde tarif ediyor: “Amniyon sivisinin içerigi, annenin serumuna çok benzer; ek olarak içerisinde bebege ait hücreler de bulunan bir sividir. Bebek bu siviyi içmekte ve bu sivinin içine idrarini yapmaktadir. Bebegin vücudundan gelen üre, bilirübin, alfafetoprotein gibi pek çok madde bu sivinin içerisinde bulunur. Bu sivinin içerigi sabit bir yapida olmayip, gün içinde 10-12 kez anne tarafindan filtre edilmektedir. Amniyon sivisinin miktari gebelik haftasi ilerledikçe artmakta ve 9 aylik bir gebelikte yaklasik olarak 800 ml.’ye ulasmaktadir.”

Amniyon sivisinin anne karnindan özel tekniklerle alinmasi ve incelenmesi durumunda bebegin sagligi hakkinda son derece faydali bilgiler vermekte oldugunu söyleyen Dr. Cem Ayhan, bu isleme Amniyosentez adinin verildigini belirtiyor.

Gebelik sirasinda Amniyosentez’in genetik hastaliklarin arastirilmasi ve bazi hastaliklarin tedavisi amaciyla degisik zamanlarda yapilabildigini söyleyen Dr. Cem Ayhan, “toplumda yaygin olarak bilinen ve bebegin genetik yapisinin arastirilmasi için yapilan teste Genetik Amniyosentez Testi denir. Bu test, gebeligin ilk yarisinda yapilmaktadir. Bu asamada yapilan Amniyosentez ile bebegin kromozom yapisi % 100’e yakin bir dogrulukla belirlenebilmektedir. Yine ayni dönemde bazi kalitsal genetik hastaliklarinin tanisi konabilmektedir.” diyor.

Dr. Cem Ayhan, anne yasinin 35’den fazla olmasi, daha önceden kromozomal anomalili bebek sahibi olanlarin; 3 ya da daha fazla sayida gebeligi kendiliginden düsükle sonlananlarin; anne ya da babanin bilinen kromozomal / genetik hastaligi olanlarin; ailede kromozomal anomali öyküsü bulunanlarin; tasiyicisi oldugu X kromozomuna bagli geçis gösteren hastaliklari olan annelerin; metabolik hastalik riski tasiyanlarin; nöral tüp defekti riski olanlarin; tarama (ikili ya da üçlü tarama testinde artmis risk varligi) testleri pozitif çikanlarin genetik hastaliklarin tanisi için Amniyosentez Testi yapmasinin çok faydali olacagina dikkat çekiyor.

Günümüzde pek çok metabolik hastaligin tanisinin Amniyosentez ile konulabildigini, ancak metabolik hastaliklarin taramasinin her merkezde yapilamadigini söyleyen Dr. Cem Ayhan, Genetik Amniyonsentez’in genellikle gebeligin 15. ile 17. haftasinda yapildigini ama bazi durumlarda daha erken dönemde, gebeligin 12. ile 14. haftalari arasinda da yapilabilecegini aktariyor.

Amniyosentez Nasil Yapilir?

Bu islemin agrisiz olup herhangi bir anestezi uygulamasi gerektirmedigini söyleyen Dr. Ayhan, Amniyosentez’in ultrasonografi muayenelerine benzer bir sekilde yapildigini ve öncelikle yapilacak bir obstetrik ultrasonografi ile bebegin anne karninda hangi pozisyonda durdugu; eslik eden bir anomalisi olup olmadigi; bebegin büyüklügü; plasentanin yeri kontrol edilerek kaydedildigini belirtiyor.

Dr. Ayhan, “Uygun yer saptandiktan sonra Amniyosentez yapilacak bölge antiseptik solüsyonlarla temizlenerek hazirlanir. Bu bölgede son derece ince bir igne ile ultrasonografik gözlem altinda amniyon kesesine girilerek yaklasik olarak 20 ml sivi aspire edilerek derhal genetik inceleme için laboratuvara teslim edilir.” diye islemin nasil gerçeklestigini anlatiyor.

Amniyosentez sonrasi dikkat edilecekler!

Her cerrahi girisim sonrasinda oldugu gibi uygun bir süre istirahat edilmesinin kisinin kendini ve bebegi olasi yan etkilerden korumasi için gerekli olduguna dikkat çeken Dr. Cem Ayhan, Amniyosentez’i takiben ilk 24 saat fiziksel aktiviteler olabildigince azaltilmasini, mümkün ise yatak istirahatini öneriyor. Amniyosentez sonrasi 3 gün cinsel temasta bulunulmamasi konusunda uyarida da bulunan Dr. Ayhan, Amniyonsentez uygulanan kisinin dus, tuvalet gibi ihtiyaçlarini rahatlikla kendisinin giderebilecegini aktariyor. Amniyosentez’i takiben, 38 dereceden fazla yüksek ates, siddetli karin agrisi, geçmeyen kramplar, vaginada kanama ya da sivi akinti gelmesi durumunda bir saglik kurumuna acilen basvurulmasi gerektigini söyleyen Dr. Cem Ayhan, Amniyonsentez uygulamasi ile birçok hastaliga da erken tani konabildigini belirtiyor.

Amniyonsentez ile birçok hastaliga erken tani!

Genetik Amniyosentez’de temel olarak bebegin karyotipi yani kaç tane kromozomu oldugu ve bunlarin sekil bozukluklarinin tarandigini aktaran Dr. Cem Ayhan, insanda normalde 23 çift yani 46 adet kromozom bulundugunu ve bu sayinin 47 olmasinin en sik gördükleri anormalliklerden oldugunu söylüyor. Fazla olan kromozomun ait oldugu kromozom çiftine göre degisik sendromlar ile adlandirildigini; örnegin fazla olan kromozom 21. kromozom çiftine ait ise Down Sendromu olustugunu söyleyen Dr. Cem Ayhan, her Amniyonsentez yapilan hastada bu testlere rutin olarak bakilmadigini, yalnizca özel bazi durumlarda yapilan testlerle su hastaliklara Amniyosentez ile kolaylikla tani konabildigini belirtiyor:

Lipidose’lar: Gaucher Hastaligi, Tay-Sachs Hastaligi, Fabry hastaligi

Mukopolisakkaridoz’lar: Hurler hastaligi, Hunter hastaligi

Amino-asitüri’ler: Sistinosis, Homosistinüri, Maple surup Hastaligi

Karbonhidrat Metabolizmasi Hastaliklari: G6PD Eksikligi, Glikogen depo hastaligi

Diger Hastaliklar: Kistik Fibrosis, Orak Hücreli Anemi, Adrenogenital Sendrom, Lesch-Nyhan Sendromu, Hungtington hastaligi

Sonuçlar Ne Zaman Çikiyor?

Amniyosentez ile bebegin genetik yapisinin belirlenmesinin yaklasik olarak 1-3 hafta aldigini ve bu sürecin laboratuarda üretilen bebege ait hücrelerin büyüme hizina ve miktarina göre degisiklik gösterebildigini söyleyen Dr. Cem Ayhan, “Bazi laboratuvarlar FISH adi verilen bir yöntemle 24 –48 saatlik bir süre içinde sik görülen bazi genetik hastaliklarin ön sonuçlarini verebilirler. Eger özel bazi hastaliklar aranacaksa bunlarin tanisinin konabilmesi için gereken süreler degiskendir.” diyor.

Gebeligin Son 3 Aylik Döneminde Amniyosentez

Gebeligin son 3 aylik döneminde de Amniyosentez’in bebegin sagligi hakkinda son derece hayati bilgiler verdigini belirten Dr. Cem Ayhan, gebeligin son 3 aylik döneminde Amniyosentez’in kan uyusmazligi olan ve bebegin etkilendigi gebeliklerde, bebegin akciger gelisimini degerlendirmek için, amniyon sivisinda iltihap (amniyonit) arastirilmasi durumunda ve amniyon sivisinin normalden fazla oldugu durumlarda anneyi tedavi edebilmek amaciyla sikça basvurduklarini aktariyor.

Dr. Cem Ayhan, “Burada elde edilen sonuçlar bebegin nasil bir tedaviye ihtiyaç duydugunu belirlemek için kullanilir. Elde edilen sonuçlara göre bebegin dogum zamani ve/veya anne karninda kalmasinin riskleri belirlenebilir. Eger bebek kan uyusmazligindan etkilenmis ise hastaligin derecesi belirlenir.” diyor.

Amniyosentez Güvenli midir? Komplikasyonlari Nelerdir?

Dr. Cem Ayhan, 15. gebelik haftasi ve sonrasinda yapilan Amniyosentez’in % 0.5 yani 200 vakada 1 düsük ile sonlanma riski tasidigini ve bu riskin 35 yasindaki bir kadinin Down Sendrom’u tasiyan bebek sahibi olma riskiyle esit olduguna dikkat çekiyor. “Eger Amniyosentez, 15. gebelik haftasindan önce uygulanirsa, düsük riski artarak %1‘e yaklasmaktadir. Bu nedenle Amniyosentez uygulamasi konunun uzmani ve bu konuda deneyimli doktorlar tarafindan , donanimli saglik merkezlerinde yapilmali ve sonuçlar deneyimli genetik laboratuvarlarinda degerlendirilmelidir.” diyen Dr. Ayhan, Amniyonsentez uygulamasinin kanama ya da infeksiyon durumunda gebeligin düsükle sonlanmasina yol açabilecegini belirtiyor.

VKV Amerikan Hastanesi
Kadin Sagligi Ünitesi
Dr. Cem Ayhan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası