Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KADIN HASTALIKLARINDA AÇIK AMELIYAT DÖNEMI SONA ERIYOR

Siddetli adet kanamasi, rahim içi urlari, endometriyozis ya da over kisti… Bu saydiklarimiz kadinlarin rahimlerini kaybetmesine neden olan sikayetlerden sadece birkaçi… Kadinlar için rahim alinmasi operasyonu hem psikolojik hem de fizyolojik açidan korkulu bir rüya gibi görülüyor. Ancak bazi durumlarda bu kaçinilmaz olunca akla “Acaba en iyi yöntem hangisi?”, “Nasil bir doktora gitmeliyim”, “Nasil bir operasyon geçirecegim” gibi pek çok soru geliyor. Bugüne kadar 20 binin üzerinde kadini ameliyat etmis olan, Prof. Dr. Yücel Karaman, “Histerektomi ve kadin hastaliklarinda laparoskopik yöntemler” hakkinda bilgi verdi.

40 yasin üstündeki, çocuk sahibi olmak istemeyen kadinlar için en ideali Laparoskopik histerektomi

Histerektomi, rahmin alinmasi demektir. Kadinlarda en sik asiri kanama veya baskilara yol açan urlarda, miyomlarda uygulanir. Bu yöntem yalnizca yasi 40’in üzerinde ve çocuk dogurmak gibi bir düsüncesi olmayan hastalara uygulanmaktadir. Ileri derecede endometriyozisi (rahim iç tabakasinin rahim iç yüzeyi disinda bir yerde yerlesmesi rahatsizligi) olan hastalar için de yapilmaktadir. Çok siddetli adet kanamasina yol açan durumlarda yapilabilir. Bunun disinda bazen büyük over kistlerinde uygulanabilir. Bunlar rahimin kanser olmayan durumlardir. Bu yöntem kanserli durumlarda da basariyla uygulanmaktadir.

Iyilesme süresi 2 ay’dan 10 gün’e iniyor

Bu rahatsizliklar önceden açik ameliyat ile giderilebiliyordu. Açik ameliyatta hastanin karnina büyük kesiler yapilmasi gerekiyor, bu nedenle hastanin iyilesme süresi de uzuyordu. Hem hastanin hastanede yatis süresi daha uzun hem de iyilesmesi yaklasik 2 ayi buluyordu. Tüm bunlarin yani sira; hastada yakin ve uzak zaman komplikasyonlari görülme riski daha da artiyordu. Yakin zaman komplikasyonlari arasinda açik cerrahide hastanin uzun süre yatmasina bagli olarak damar tikanikliklari, enfeksiyonlar, hastanin yarasinda iltihaplanma ve açilmalar olabilir. Uzun süreçte de -bu evrensel bir geçektir- karin içerisinde yapismalar meydana gelebilir. Bunlarin meydana gelme orani laparoskopik cerrahiye göre 5-6 kati fazladir. Bagirsak ile karin duvari ya da farkli iki organ arasinda meydana geliyorsa bu hastalarda operasyon sonrasi çok siddetli karin agrilari meydana gelir. Iliskiden sonra agrilar, bagirsak ve idrar sorunlari ortaya çikabilir. Tüm bunlar açik ameliyata sonucu karin içi yapismanin meydana getirdigi olumsuzluklardir. Halbuki tüm bu islemler laparoskopi ile yapildigi takdirde hastanin karin içi yapisma riski azaliyor, iyilesme süresi daha az oluyor. Hastanin is ve sosyal yasamina dönme süresi de 2 ay yerine 10 günlük bir süre ile sinirli kaliyor. Hem de estetik bir sekilde yapilabiliyor.

45 dakikada kalici ve etkili çözüm

Laparoskopi, göbekten 1 cm çapinda ve asagidan 2 tane 0,5 cm’lik delikler açilarak yapiliyor. Göbekten açilan delikten laparoskopi ile lazer uyulama teknigi, dünyada çok az merkezde uygulaniyor. Laparoskopik lazer cerrahisinin en büyük artisi, ameliyat süresinin çok hizli bir sekilde kisalmasi ve normal laparoskopi ile zor olan ameliyatlarin kolay bir biçimde yapilabilirligini saglamasidir. Bu yöntemin su anda ülkemizdeki en büyük eksisi de Laparoskopik lazer cerrahisinin yapilmasi için daha uzun süreli bir egitimden geçilmesi gerekliligidir. Bu sürecin uzun olmasi, pek çok cerrahi bu teknigi uygulamaktan caydiriyor. Dolayisiyla bu isin egitimini almis olan doktor sayisi çok fazla degil. O nedenle hastalarin gerçekten bu konuda deneyimli, uzman ellerde ameliyatlarinin olmasi gerekiyor.

1200 vakalik Laparoskopik histerektomi serimizdeki ameliyat süremiz yaklasik 45-50 dk’ dir. Ameliyata bagli olusan komplikasyonlarin orani yaklasik binde 2-3 civarindadir. Bu oranlar açik ameliayatta olusacak komplikasyon oranlarinin çok çok altindandir. Dolayisiyla 45 dakika gibi bir sürede rahim aliniyor, 2 günde taburcu olunuyor, komplikasyon orani en aza indiriliyor ve kisa sürede iyilesme saglaniyor.

Uzman ellerde yapilmasi sart

Histerektomide eskiden hastalar için bazi kurallar vardi. Daha önceden sezaryen ya da ameliyat olan ve rahmin çapi büyük olan hastalara bu yöntem uygulanamiyordu.

Fakat bugün kanser disindaki sebeplerle rahmi alinmasi gereken 100 hastadan 95’ine laparoskopik yöntem uyguluyoruz. Bu sayede komplikasyon oranlarini binde 2-3 civarinda tutabiliyoruz. Bu da çok önemli bir basaridir. Bazen hastalar yanlis bilgilendirilebiliyor. Deneyimli kisilerle uygun adimlar atildiginda komplikasyon oranlari da azalir. Kadinlara gidecekleri uzmani iyi arastirmalarini tavsiye ediyorum.

Miyomlar için en etkili yöntem: Laparoskopik miyomektomi

Miyom sorunu yasayan kisi 40 yasin üzerinde ve dogum yapmayi düsünmüyorsa laparoskopik histerektomi yapiyoruz; kadin genç ve çocuk sahibi olma niyetindeyse histerektomi yerine “laparoskopik miyomektomi” uyguluyoruz.

Miyomlari açik cerrahi ile çikardiginizda, karin içi yapismalar meydana gelebiliyor. Bu yapismalar agriya yol açtigi gibi, kisirliga da yol açabiliyor. Bu miyomlari çikardiginiz zaman tüplerinizdeki yapismadan dolayi bir kisirlik tablosu ile karsi karsiya kalabilirsiniz, açik cerrahinin en önemli riski budur. Hasta laparoskopi oldugu takdirde karinin içine el girmedigi için yapisma riski az oldugundan, kisirlik olma ihtimali de en aza indirgeniyor. Bu açidan bakildiginda laparoskopik miyomektomi hastasi 3 küçük delikten ameliyat oluyor. Hastaneye sabah girip, aksam çikiyor. Diger yöntemde ise büyük kesiler açiliyor, 3-4 gün hastanede kaliniyor, ameliyattan çiktiktan sonra içerideki yapismadan dolayi agrilar, bagirsak ve idrar yollari semptomlari ve daha da önemlisi kisirlik olabiliyor.

Tüm bunlarin hepsini ortadan kaldiran teknik olarak laparoskopiyi göz önüne aldigimizda, bu teknigin ne kadar önemli oldugunu görebiliyoruz. Küçük kesilerden girilerek yapilmasi ve ameliyat yarasi olmamasi sayesinde, estetik açidan hiçbir sorun meydana getirmemesi, hastanin çabuk iyilesip erken isine dönmesi ve hareketlerinin kisitlanmasi da en büyük avantajlarindandir.

Doktorlarimiza, laparoskopik cerrahi egitimi için programlar düzenleyecegiz

Ülkemizde doktorlara laparoskopik cerrahi egitimi yeteri kadar verilmiyor, bu durum da çok büyük bir sorun yaratiyor. Türkiye’de bunun altyapisini olusturmak için ulusal saglik politikamizi degistirmemiz gerekiyor. Türkiye’de bu islerle ugrasan Üreme Endokrinolojisi Dernegi alt gruplari olarak laparoskopik cerrahi egitimini Türkiye’de daha fazla yayginlastirmak için bir takim girisimlerde bulunup bazi egitim merkezleri açmayi planliyoruz. Ne kadar çok sayida doktor bu egitimden geçerse, bu teknigi o kadar uygulayip yayginlastirabilecegimizi düsünüyorum. Bu konuda ulusal bir politika gütmekte fayda var, Saglik Bakanligi ile isbirligi içinde kapsamli ve güzel projeler gerçeklestirilebilir.

“Bizim kadinlarimiz açik ameliyati hak etmiyor”

Bu yöntem her merkezde uygulanmiyor. Türkiye’de laparoskopik histerektomi yapan merkez sayisi çok az. Bizim kadinlarimiz bunu hak etmiyor. Bizim kadinlarimiz da laparoskopik yöntemlerle tedavi edilip basarili ve az zahmetli bir operasyon süreci geçirmeyi hak ediyor; dolayisiyla bizim bunu daha yaygin hale getirmemiz gerekiyor.

Belçika’da çalistigim merkezde uzun yillar yilda 2 kere dünyanin her ülkesinden doktorun katildigi egitim programlari açiyorduk.1980’li yillardan bugüne baktigimda on binlerce doktorun bu isin egitimini alarak bu yöntemi uyguladigini görüyoruz. Burada saniyorum ki kadinlarimiza da sitem etmemiz gerekiyor. Sagligimiza yeteri kadar önem vermiyoruz ve rahatsizliklarimiz konusunda bilinçsiziz. Belçika’da gördügümüz hastalar bize geldiklerinde ellerinde hastaliklari ile ilgili bir dosya ile geliyor, arastirip, ögreniyorlar. Bizim hanimlarimizin da özellikle kendilerine has olan bu hastaliklar ve tedavi yöntemleri konusunda daha bilinçli olmalari gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası