Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOZMETIKLERE SERVET HARCAMADAN GÜZELLESMEK ELINIZDE

Yaslanma karsiti nemlendirici, kirisiklik azaltici krem, leke giderici serum ve daha niceleri… Son yillarda hizla gelisen kozmetik sektörü, güzel olmak ve genç kalmak isteyen kadinlarin hatta artik erkeklerin de imdadina yetisiyor. Ancak vücut seti, bakim kürü derken cüzdanlardaki para, ise yaramayan bakim ürünleri ile uçup giden güzellik hayalleri gibi buhar olup uçuyor. Peki bu kadar para harcamadan basit birkaç yöntemle güzellesmek mümkün mü?

Suadiye Memorial Tip Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Vildan Sengöz, “ Kozmetik ve bakim ürünleri kullanmadan saglikli bir cilde sahip olmanin yollari ” hakkinda bilgi verdi.

Güzel ve saglikli bir cilde sahip olmak ve bunu uzun yillar koruyabilmek ker kadinin hayalidir. Dünyaya gelirken sahip oldugumuz genetik özellikler her ne kadar temeli olustursa da, güzelligimizi devam ettirmek önemlidir. Modern yasam bize stresi ve çevre kirlenmesini getirdigi için kendimizi bunlardan korumayi bilmemiz gerekir. Cildimiz açisindan bunu yaparken pahali kozmetiklere ve bakim ürünlerine avuç dolusu servet harcamak gerekmez! Basit aliskanliklar edinerek cildimizi yillarca saglikli ve isiltili koruyabiliriz.

Beslenme tarzimiz ve yeme aliskanliklarimiz cildimiz için makyajdan kat kat degerlidir

Çevre kirleticilerinin olusturdugu serbest radikalleri ortadan kaldirmaya yarayan antioksidanlar en çok kirmizi yesil ve turuncu renkli meyve ve sebzelerde boldur. Bunlarin kizartilmadan, asiri haslanmadan tüketilmesi, posa ve vitamin destegi yapar; cildin canli ve parlak görünmesini saglar. Fast food tarzi, kizartilmis, doymus yag orani yüksek gidalar ve alkollü içecekleri tüketmek dogru degildir. Özellikle sardalya, alabalik ve ton baligi gibi yagli baliklari haftada iki kez yemek dogrudur. Çok tatli ve nisastali besinler- beyaz ekmek, bisküvi, kremali pasta- insülin dengesini bozup, kollojen liflerini daginik hale getirir. Bu da cildin destek dokusunun gevseyip sarkmasi anlamina gelir. Tatli gidalar alerjik tepkimeleri kolaylastirir. Kahve ve alkol tüketilmesi; cildin susuz kalmasina, kurumasina, gözalti torbalari olusmasina ve morarmalara neden olur.

Günese çikmadan meyve yiyin

Günese karsi korunmak, dostumuz günesten faydalanirken yanmadan bronzlasmayi bilmek önemlidir. Özellikle öglen saatlerinde günese çikmamak, dogru günes koruyucu kullanmak, uzun saatlerce güneslenmek yerine; hergün yavas yavas günesten faydalanmak zarar görmemizi engelleyecektir. Günese çikilacagi zamanlarda bol bol renkli meyvelerden tüketmek cilde destek verir.

Ayrica günes altinda parfüm sürmemek lekelerden korunmak için dogru bir yaklasimdir.

Cildiniz egzersizle isildasin

Düzenli egzersiz yapilmasi saglikli kan dolasimi, açik damarlar ve iyi beslenen, toksik maddelerden arinan cilt demektir. Egzersizin yirminci dakikasindan sonra mutluluk hormonu endorfin salinir. Açik havada yapilan düzenli ve sürekli egzersiz, cilt renginizi güzellestirir; cildinize parlaklik ve isilti kazandirir

Güzelliginiz için günde 8 saat uyuyun

Günde en az sekiz saat ve derin uyku cilt güzelliginiz için son derece önemlidir. Cildimiz uyku sirasinda salinan hormonlarla kendini tamir eder. Yapilanmasini düzenler ve yenilenir. Kisa ve düzensiz uykular, alkol veya uyku ilaçlari alinmasi uyku kalitesini bozar. Cildin güzelligi olumsuz etkilenir.

Ayda bir kese yaptirin

Bol su içmek, sudan her sekilde faydalanmak önemlidir. 60 kilo civarinda bir eriskinin yaklasik olarak 1,5-2 litre civarinda su içmesi gerekir. Su, dolasimi destekler, alinan besinlerin özümsenmesi için gereklidir. Ayni sekilde zararli maddelerin atilmasi için suya ihtiyaç vardir. Suyla yapilan terapiler bizim gelenegimizde vardir. Hamamlarda yüzyillarca geleneksel temizlenme ve bugünün peelingi olan keselenmeyle atalarimiz piril piril ciltlere sahip olmustur. Benzer sekilde; spa merkezlerinde, hamamlarda, termal tesislerde banyolar veya masajlarla sudan faydalanmak cilde bakim yapacaktir. Ayda bir kese yapmak ciltteki ölü hücreleri uzaklastirir. Cildin temizlenmesi için en dogru ve en basit yol; su kullanmaktir. Kuru ve yagli ciltler için uygun olan sabun veya temizleyicileri suyla kullanmak en basit ve temel temizliktir. Temizlik, saglikli cildin en önemli geregidir.

Stresten uzak durun, cildinizi koruyun

Mutluluk her zaman çekicilik ve isilti verir. Gülümsemeyi, kahkaha atacak olaylari yakalamayi bilmek, hayatin olumlu yanlarini görmeyi basarmak, dostlarla ve sevdiklerimizle birlikte olmak stresi azaltir. Stres bize sadece kirisiklik, gri- sari bir cilt verir. Mutlu olmayi bilmek önemlidir.

Sigaranin cildinize olumsuz etki etmesine izin vermeyin

Sigaranin ve dumaninin içerdigi toksik maddeler hem bag dokusunun bozulmasina hem de cildin rengini kaybetmesine neden olur; kirisiklik ve leke olusumunu hizlandirir. Sigara kullanmamak ve içilen ortamlardan uzak durmak saglikli bir cilt için gereklidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası