KOZMETİKLERE SERVET HARCAMADAN GÜZELLEŞMEK ELİNİZDE

Yaşlanma karşıtı nemlendirici, kırışıklık azaltıcı krem, leke giderici serum ve daha niceleri… Son yıllarda hızla gelişen kozmetik sektörü, güzel olmak ve genç kalmak isteyen kadınların hatta artık erkeklerin de imdadına yetişiyor. Ancak vücut seti, bakım kürü derken cüzdanlardaki para, işe yaramayan bakım ürünleri ile uçup giden güzellik hayalleri gibi buhar olup uçuyor. Peki bu kadar para harcamadan basit birkaç yöntemle güzelleşmek mümkün mü?

Suadiye Memorial Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Vildan Şengöz, “ Kozmetik ve bakım ürünleri kullanmadan sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolları ” hakkında bilgi verdi.

Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ve bunu uzun yıllar koruyabilmek ker kadının hayalidir. Dünyaya gelirken sahip olduğumuz genetik özellikler her ne kadar temeli oluştursa da, güzelliğimizi devam ettirmek önemlidir. Modern yaşam bize stresi ve çevre kirlenmesini getirdiği için kendimizi bunlardan korumayı bilmemiz gerekir. Cildimiz açısından bunu yaparken pahalı kozmetiklere ve bakım ürünlerine avuç dolusu servet harcamak gerekmez! Basit alışkanlıklar edinerek cildimizi yıllarca sağlıklı ve ışıltılı koruyabiliriz.

Beslenme tarzımız ve yeme alışkanlıklarımız cildimiz için makyajdan kat kat değerlidir

Çevre kirleticilerinin oluşturduğu serbest radikalleri ortadan kaldırmaya yarayan antioksidanlar en çok kırmızı yeşil ve turuncu renkli meyve ve sebzelerde boldur. Bunların kızartılmadan, aşırı haşlanmadan tüketilmesi, posa ve vitamin desteği yapar; cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Fast food tarzı, kızartılmış, doymuş yağ oranı yüksek gıdalar ve alkollü içecekleri tüketmek doğru değildir. Özellikle sardalya, alabalık ve ton balığı gibi yağlı balıkları haftada iki kez yemek doğrudur. Çok tatlı ve nişastalı besinler- beyaz ekmek, bisküvi, kremalı pasta- insülin dengesini bozup, kollojen liflerini dağınık hale getirir. Bu da cildin destek dokusunun gevşeyip sarkması anlamına gelir. Tatlı gıdalar alerjik tepkimeleri kolaylaştırır. Kahve ve alkol tüketilmesi; cildin susuz kalmasına, kurumasına, gözaltı torbaları oluşmasına ve morarmalara neden olur.

Güneşe çıkmadan meyve yiyin

Güneşe karşı korunmak, dostumuz güneşten faydalanırken yanmadan bronzlaşmayı bilmek önemlidir. Özellikle öğlen saatlerinde güneşe çıkmamak, doğru güneş koruyucu kullanmak, uzun saatlerce güneşlenmek yerine; hergün yavaş yavaş güneşten faydalanmak zarar görmemizi engelleyecektir. Güneşe çıkılacağı zamanlarda bol bol renkli meyvelerden tüketmek cilde destek verir.

Ayrıca güneş altında parfüm sürmemek lekelerden korunmak için doğru bir yaklaşımdır.

Cildiniz egzersizle ışıldasın

Düzenli egzersiz yapılması sağlıklı kan dolaşımı, açık damarlar ve iyi beslenen, toksik maddelerden arınan cilt demektir. Egzersizin yirminci dakikasından sonra mutluluk hormonu endorfin salınır. Açık havada yapılan düzenli ve sürekli egzersiz, cilt renginizi güzelleştirir; cildinize parlaklık ve ışıltı kazandırır

Güzelliğiniz için günde 8 saat uyuyun

Günde en az sekiz saat ve derin uyku cilt güzelliğiniz için son derece önemlidir. Cildimiz uyku sırasında salınan hormonlarla kendini tamir eder. Yapılanmasını düzenler ve yenilenir. Kısa ve düzensiz uykular, alkol veya uyku ilaçları alınması uyku kalitesini bozar. Cildin güzelliği olumsuz etkilenir.

Ayda bir kese yaptırın

Bol su içmek, sudan her şekilde faydalanmak önemlidir. 60 kilo civarında bir erişkinin yaklaşık olarak 1,5-2 litre civarında su içmesi gerekir. Su, dolaşımı destekler, alınan besinlerin özümsenmesi için gereklidir. Aynı şekilde zararlı maddelerin atılması için suya ihtiyaç vardır. Suyla yapılan terapiler bizim geleneğimizde vardır. Hamamlarda yüzyıllarca geleneksel temizlenme ve bugünün peelingi olan keselenmeyle atalarımız pırıl pırıl ciltlere sahip olmuştur. Benzer şekilde; spa merkezlerinde, hamamlarda, termal tesislerde banyolar veya masajlarla sudan faydalanmak cilde bakım yapacaktır. Ayda bir kese yapmak ciltteki ölü hücreleri uzaklaştırır. Cildin temizlenmesi için en doğru ve en basit yol; su kullanmaktır. Kuru ve yağlı ciltler için uygun olan sabun veya temizleyicileri suyla kullanmak en basit ve temel temizliktir. Temizlik, sağlıklı cildin en önemli gereğidir.

Stresten uzak durun, cildinizi koruyun

Mutluluk her zaman çekicilik ve ışıltı verir. Gülümsemeyi, kahkaha atacak olayları yakalamayı bilmek, hayatın olumlu yanlarını görmeyi başarmak, dostlarla ve sevdiklerimizle birlikte olmak stresi azaltır. Stres bize sadece kırışıklık, gri- sarı bir cilt verir. Mutlu olmayı bilmek önemlidir.

Sigaranın cildinize olumsuz etki etmesine izin vermeyin

Sigaranın ve dumanının içerdiği toksik maddeler hem bağ dokusunun bozulmasına hem de cildin rengini kaybetmesine neden olur; kırışıklık ve leke oluşumunu hızlandırır. Sigara kullanmamak ve içilen ortamlardan uzak durmak sağlıklı bir cilt için gereklidir.