Genel SağlıkHABERLER

MİGREN’DE YİYECEK VE İÇECEKLERE DİKKAT!

Uzmanlar, bazı yiyecek ve içeceklerin Migreni tetiklediğini, bu hastalığı yaşayanların hangi gıdalara karşı duyarlı olduklarını ise

‘Gıda İntoleransı Testi’ ile öğrenebileceklerini belirtiyor.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Dr. Erem Tokuş; ‘Migren’ ataklarını hangi yiyecek ve içeceklerin tetiklediğinin bilinmesi ve buna uygun beslenme düzeni sayesinde atakların sıklığında azalma sağlanabileceği ifade ediyor. Dr. Erem Tokuş; hastaların Gıda İntoleransı Testi’ni yaptırarak uzak durmaları gereken gıdaları öğrenebileceklerini belirtiyor.

Nöroloji Uzmanı Erem Tokuş; genel olarak yiyeceklerden; eski peynir, kuruyemiş, çikolata, yoğurt, koruyucu madde eklenmiş gıdalar, sosis, sucuk, salam gibi şarküteri ürünleri, kırmızı erik, muz, incir, bezelye, soğan, içeceklerden ise; kahve, çay, diyet içecekler ve alkollü içecekler (kırmızı şarap, bira, viski) ‘Migren ataklarını’ tetiklediğinin altını çiziyor.

Sağlıklı olduğu bilinen gıdalara, bazı kişilerin reaksiyon gösterdiğini söyleyen Kadıköy Şifa Sağlık Grubu’ndan Nöroloji Uzmanı Erem Tokuş;5 ml kan örneği ile çalışılan Gıda İntoleransı testi ile, 272 farklı gıda maddesine karşı vücudun duyarlılık yanıtının araştırıldığını belirtiyor.

‘Migren’ tedavisinin atak sıklığına bağlı olarak planlandığını ifade eden Nöroloji Uzmanı Erem Tokuş; ‘Ayda ikiden daha sık atak geçiren hastalarda atak önleyici tedaviye başlanırken, daha seyrek baş ağrısı yaşayan hastalarda sadece atak tedavisi uyguluyoruz ve migren tetikleyicilerinden uzak durulmasını öneriyoruz’ diyor.

‘Migren’ ağrısının nedeni tam olarak bilinmese de atakları tetikleyen faktörlerin iyi bilindiğini açıklayan Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Dr. Erem Tokuş; başta gıdalar olmak üzere çevresel faktörler, yorgunluk ve stresin atakları tetiklediğini ifade ediyor.

Migren Daha Çok Kadınların Düşmanı

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Erem Tokuş; ‘Migren’in kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldüğünü ifade ederken, bunun en önemli nedeninin hormonal farklılık olduğunu belirtiyor. Migren ağrılarının, kadınların hormonal aktif olduğu dönemlerinde; bir başka deyişle en çok 20 – 55 yaşları arasında görüldüğünü ifade ediyor.

‘Migren’in tekrarlayıcı, şiddetli baş ağrısı atakları ile karakterize bir hastalık olduğunu açıklayan Nöroloji Uzmanı Erem Tokuş; atak süresince hastanın iş veya sosyal performansının olumsuz yönde etkilendiğini, yaşam kalitesinin önemli ölçüde bozulduğunu söylüyor.

Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Nöroloji Uzmanı Erem Tokuş; kadınlarda özellikle regl dönemi gibi hormonal değişikliklerin ‘Migren’i tetiklediğini belirterek; ‘Ayrıca az sıvı tüketimi, öğün atlamak, kafein alımını ani olarak kesmek, aşırı egzersiz, fiziksel veya zihinsel yorgunluk, çok az ya da aşırı uyuma, stres, üzüntü ve heyecan migren ataklarını tetikleyen faktörler arasında yer alıyor’ açıklamasını yapıyor.