Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ILAÇ-ILAÇ ILE ILAÇ-SIFALI BITKI ETKILESIMLERI ÖLÜMLE SONUÇLANABILIYOR

2. Uluslararasi Hasta Güvenligi Kongresi’nde konusan Ileri Etkili Teknoloji Degerlendirme Merkezi’nden Janet Martin, ilaç-ilaç ile ilaç-bitki etkilesimlerinin zaman zaman ters etki yaratarak, ölümle sonuçlanabilecek reaksiyonlara neden oldugunu belirtti. Martin, ilaç kullanimi hatalarindan hastanede ölüm oranlarinin ABD’de 1998-2005 yillari arasinda önceki yillara oranla 3 kat arttigini söyledi.

Kanada’daki Ileri Etkili Teknoloji Degerlendirme Merkezi'nden (HiTEC) Janet Martin, 2.Uluslararasi Hasta Güvenligi Kongresi'nde ''ilaç-ilaç'' ve ''ilaç-sifali bitki'' reaksiyonlariyla ilgili bilgi verdi. Ilaç-ilaç ile ilaç-bitki etkilesimlerin zaman zaman ters etki yaratarak, ölümle sonuçlanabilecek reaksiyonlara neden oldugunu ifade eden Martin, ilaç kullanimi hatalarindan hastanede ölüm oranlarinin ABD'de 1998-2005 yillari arasinda önceki yillara oranla 3 kat arttiginini tespit edildigini söyledi. Ilaç kullanimindaki hatalardan ölümlerin arasinda farkli ilaç kullaniminda farmakolojik ajanlarin birbirini olumsuz etkileyip ters etki yaratmasinin önemli yer tuttuguna dikkat çeken Martin, buna yasliligin, insan ömrünün uzamasi nedeniyle hastanede yatis süresinin uzamasinin, daha çok ilaç seçeneginin bulunmasinin ve ilaç listelerinin uzamasinin neden olabilecegini kaydetti.

ABD’de ilaç hatalarinin maliyetinin 2000 yilinda 177.4 milyar dolar oldugunu belirten Martin, reçeteli ilaçlarla ilgili toplam maliyet giderlerinin ise 145 milyar dolar oldugunu ifade etti. 2007’de 106 bin ölüm vakasinin ters ilaç etkilesiminden kaynakli oldugunu belirten Martin, “Ilaç etkilesimlerinde yan etkilerin ortaya çikmasi fayda ve risk analizinin gerçeklestirilmes i çok önemli. 100 hasta tedavi ediyorsaniz, bunlarin sadece 5’i dozu azaltarak fayda saglayabilecektir” diye konustu.

Sifali bitkileri ilaçla kullanirken dikkat

Ilaçlarin sifali bitkilerle kullaniminin da ölümcül olabilecegine dikkat çeken Martin, özellikle sarimsak, zencefil, ginkgo ve 'frewfew'in kandaki pihtilasmayi azalttigini söyledi. Martin, bu nedenle cerrahi müdahalede bulunulacak kisiler ile analjezik kullananlarin bu bitkisel ilaçlari almamasi gerektigini vurguladi.

Martin, 'ginseng'in ters bir etkilesimde uykusuzluk, basagrisi ve mide bulantisina 'kava'nin karaciger yetersizligi ve epilepsik reaksiyona, ekinezya'nin kandaki pihtilasmanin artmasina, küçük dikenli bir palmiye türü olan 'saw palmetto'nun kadinlik hormonu östrojenin saliniminin artmasina neden oldugunu söyledi.

Martin, hastalarin bitkisel kaynakli ilaçlarin da kendi farmakolojik özellikleri ve yan etkileri olduklarinin unutulmamasi gerektigi dile getirdi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası