SAKIN İHMAL ETMEYİN

Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde uzmanlar, okula ilk defa gidecek olan çocukların sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiği konusunda velileri uyardı

Okula yeni başlayan çocukların psikolojik ve sağlık açısından hazır hale getirilmemesinin Türkiye’de sağlıksız nesillerin yetişmesine yol açtığını savunan Çekirge Tıp Merkezi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nebil Öztürk, “Çocuğunuzun mutlu bir öğrenci olması için alacağınız basit sağlık önlemleri, ileride yaşanabilecek bir çok hastalık ve problemi ortadan kaldıracaktır” dedi.

Eksik aşılar, duruş bozuklukları, görme ve işitme kayıpları gibi rahatsızlıkların okul öncesinde belirlenmesinin çocuğun psikolojik olarak gelişimini de olumlu yönde etkileyeceğini dile getiren Öztürk, “Veliler çocukları okula daha istekli olsunlar diye en şık çanta, önlük ve ihtiyaçlarını almaya çalışıyor. Bunlardan daha önemli olan, çocuğun sağlığının okula hazır olup olmadığını kontrol ettirmiyorlar. Çocukta bir sağırlık, işitme kaybı varsa ve bu problem de eğitim gördüğü zaman ortaya çıkarsa, bu durum öğrencinin okulunu etkileyeceği gibi, psikolojik olarak çöküntüye de sebep olacaktır” diye konuştu.