KANSER GENİNDE TÜRK BAŞARISI

Karaciğer kanserine neden olduğu tahmin edilen URG4 geninin, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Lale Şatıroğlu Tufan tarafından bulunduğu bildirildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ile basın toplantısı düzenleyen Yrd. Doç. Dr. Şatıroğlu, Hepatit B virüsü ve karaciğer kanseri üzerinde araştırma yaptığını belirterek, bulduğu genin karaciğer kanserine doğrudan etkisi bulunup bulunmadığını araştırdığını söyledi.

Doktora tezi olarak yaptığı araştırmada URG4 isimli geni bulduğunu, bu genin karaciğer kanserine neden olduğunu tahmin ettiklerini kaydeden Şatıroğlu, “Araştırmam ve sonucunda bulduğum bilgiler, uluslararası tıp bilimi dergisi Neoplasia’ya kapak oldu. Bu hem benim, hem üniversitem için büyük mutluluk” dedi.

PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, dört yıl önce fakültede genetik araştırma merkezi kurma kararı aldıklarını, bu konudaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, Şatıroğlu’nun başarısından mutluluk duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Bağcı, Yrd. Doç. Dr. Tufan’ın genetik bilimi dalında eğitim alması için ABD’deki Thomas Jefferson Üniversitesi’ne gönderileceğini de sözlerine ekledi.