”BEBEK DOSTU HASTANE” SEÇİLDİ

Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nca ”Bebek Dostu Hastane” ilan edildi.

2 yıl önce başlayan “Anne ve Bebek Sağlığı Projesi” kapsamında, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen hamile kadınları, emzirmenin yararları ve emzirme yöntemleri, yenidoğan bebeklere anne sütünden başka bir yiyecek ya da içecek verilmemesi gibi konularda broşürler ve sözlü derslerle eğittiklerini anlatan Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Dr. Güner Yücel, “2 yıldır yürüttüğümüz çalışmalarda yaklaşık 3 bin anneye bebek emzirme ve anne sütü kullanımı konusunda eğitim verildi” dedi.

Projenin denetim organizasyonunda görevli olan Hastane Başhemşiresi Emel Kulakoğlu da, proje nedeniyle doğum kliniği ve çocuk ünitelerinde çalışan bütün personelin, başarılı emzirmeye ilişkin hastane politikasının uygulanması amacıyla eğitildiğini söyledi.

Kulakoğlu, hastanede doğum yapan anneye, ilk andan itibaren bebeği kendi sütüyle beslemesinin öneminin anlatıldığını belirterek, “Annelere anne sütünün yararları, bebeğe anne sütü dışında yiyecek ve içecek verilmemesi, emzik ve biberon kullanımının yanlışlığı, emzirme sırasında çıkabilecek olası sorunlar ve çözümleri anlatılıyor. 6 ay sadece anne sütü vermenin bebeğin sağlığı açısından önemi izah ediliyor” diye konuştu.

Hastaneden taburcu olan anne ve bebeğin takiplerinin de yapıldığını ifade eden Kulakoğlu, “Taburcu olan anne ve bebeğin karşılaştığı sorunları, arkadaşlarımız bizzat ailelerin yaşadıkları yerlere giderek çözüyorlar” dedi.