ÇOCUKLARDA YATAK ISLATMA SİNİR SİSTEMİNDEKİ BİR GECİKMEDEN KAYNAKLANABİLİR

Dünyada çocukların yaklaşık yüzde 10’u sekiz yaşlarında hala yatağını ıslatıyor.

Çocuklarda yatak ıslatma sorunun sinir sisteminin gelişimindeki bir gecikmeden kaynaklanabileceği kaydedildi.

Leeds General İnfirmary’deki araştırmacılar, yatağı ıslatma sorununun, bazı çocuklarda doğum öncesi ve sonrası sinir sisteminin gelişiminde meydana gelen sorunlardan kaynaklanabileceğini belirttiler. Çocukların neden yatağını ıslattıklarının bilinmesinin, doktorların her bir çocuk için tedavi yöntemine karar vermesinde yardımı olacağına ve bu sorunun hiç kimsenin hatasından kaynaklanmadığının ortaya konmasında etkili olacağına dikkat çekildi.

EMZİRME ÖNERİLİYOR

Çalışma bulgularının ayrıca, doktorların ailelere, çocukların yatağı ıslatma olasılığını azaltmanın yolları konusunda önerilerde bulunmasına da yardım edebileceği belirtilirken, bebeği emzirmenin sinir sistemi gelişiminde sorun ortaya çıkmasını engelleyebileceği kaydedildi. Araştırmada yaşları 7-13 arasında olan haftada en az dört kez yatağını ıslatan 34 çocukla çalışıldığı ve bu çocukların özel bir klinikte, hipofiz bezi tarafından salgılanan vasopressin hormonunun sentetik versiyonu verilerek tedavi edildiği bildirildi.

Uyku sırasında daha az idrar üretiminin olması için gece boyunca bu hormonun daha fazla salgılanması gerektiği belirtildi. Çocuklarda sinir sistemi gelişim sorunun olup olmadığının da çizim testiyle ortaya konulabildiği kaydedildi.