Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne sütü, asi, vitamin güvenlik agina sahip çocuk saglikli...

TÜRK ÇOCUKLARININ ILK 5 YAS GÜNCEL BÜYÜME STANDARTLARI VE GELISMELERIN DEGERLENDIRILMESI

Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Sosyal Pediatri Bilim Dali ve Çocuk Sagligi Dernegi isbirligiyle Türk çocuklarinin ilk 5 yastaki güncel büyüme standartlarinin belirlendigi bir arastirma gerçeklestirdi. Son 30 yilda ortaya çikan gelismeleri kapsayan arastirmanin sonucuna göre; anne sütü, asi ve vitamin destegi güvenlik agina sahip çocuklar, büyüme gelisme kapasitelerinin tamamini en iyi biçimde kullaniyor.

Istanbul Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Sosyal Pediatri Bilim Dali Çocuk Sagligi Izlem Poliklinigi, Çocuk Sagligi Dernegi isbirligi ile Türk çocuklarinin ilk 5 yastaki büyüme standartlarinda son 30 yilda ortaya çikan gelismeler ve bunlarin uluslararasi veriler ile karsilastirilmasini ortaya koyan bir arastirma gerçeklestirdi.

Istanbul Üniversitesi Çocuk Sagligi Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Gülbin Gökçay, Çocuk Sagligi Dernegi Baskani Prof. Dr. Olcay Neyzi ve Bogaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Andrzej Furman tarafindan, Çocuk Sagligi Dernegi’nin destegi ile yürütülen arastirmanin sonuçlari açiklandi.

“Türk Çocuklarinin Güncel Büyüme Degerleri ve Beslenmede Yeni Bilgiler” konulu toplantida konusan Prof. Dr. Gülbin Gökçay, halen 30 yil önce yapilan yerel degerlere göre degerlendirilen Türk çocuklarinin bu arastirmadan sonra güncel verilerle, daha saglikli bir büyüme standartlarina kavusacagini söyledi.

Türk çocuklarinin yeni standardini olusturan çocuklarin büyük bir kisminin orta gelir düzeyinde, dogumdan itibaren alti ay yalniz anne sütü ile beslenmis, iki yasinda kadar emzirilmeleri desteklenmis, gerekli vitamin destekleri yapilmis, asilari yasina uygun eksiksiz yapilmis çocuklar oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Gülbin Gökçay, “Arastirmamiz böyle bir güvenlik agi içinde yetistirilen çocuklarin, yüzyilin egilimini yasadiklarini, diger bir deyisle büyüme gelisme kapasitelerinin tamamini en iyi biçimde kullanabildiklerini göstermektedir” dedi.

Prof. Dr. Gülbin Gökçay, elde edilen sonuçlarin, Türk çocuklarinin 1978 yilina ait degerleri yaninda Isveç ve ABD’de yasayan çocuklarin güncel degerleri ve Dünya Saglik Örgütü tarafindan olusturulan büyüme egrileri ile de karsilastirildigini belirtti.

ARASTIRMA KAPSAMI:

Kesitsel tipteki arastirmada düzenli olarak Saglam Çocuk Klinigi’ne kontrole getirilmis toplam 4493 çocuga ait 19523 ölçüm degerlendirildi.

Orta-üst sosyo-ekonomik siniftaki ailelerin çocuklari:

Sekiz yilin üzerinde egitim almis anne orani % 62.8

Annelerin % 36’si çalisiyor

Çocuklarin % 62’si tek ve ilk çocuk

Standartlarin olusturulmasinda LMS olarak tanimlanan özel bir yöntem kullanildi.

Çocuklarin 2391’i erkek ve 2102’si kiz idi.

Çocuklarin % 62 sinin 4 ayliga kadar, % 26.6 sinin 6 ayliga kadar tek basina anne sütü ile beslenmis olduklari saptandi.

Çocuk basina ortalama ölçüm sayisi 8.3 ± 3.6 idi.

Bir aylik erkek bebekler ayni yastaki kiz bebeklerden 0.9 cm uzun, 290g daha agir, bas çevreleri ise 0.8 cm daha büyük idi. Bes yasindaki erkek çocuklar kizlardan 1.3 cm daha uzun, 120 g daha agir idi.

Dogumdan itibaren vitamin destegi yapilmis ve eksik asisi olmayan çocuklar:

Bir yasinda tam asili çocuk orani: % 100

D vitamini eksikligi saptanan çocuk orani: % 1

Kansizlik görülen çocuk orani: % 18.3

ARASTIRMA SONUÇLARI:

Sonuçlar, Türk çocuklarinin 1978 yilina ait degerleri, Isveç ve ABD’de yasayan çocuklarin güncel degerleri ve Dünya Saglik Örgütü tarafindan olusturulan büyüme egrileri ile karsilastirildi.

Türk çocuklarinin ilk 5 yildaki güncel büyüme standardi:

30 yil önceye göre boy uzadi

Yaklasik 30 yil öncesine göre bes yasindaki Türk çocuklarinin boyu erkeklerde 0.9 cm, kizlarda 1.1 cm daha uzun bulundu.

Vücut agirligi açisindan kizlar 30 yil öncesine göre 220 gr daha agir, erkekler 160 gr daha hafif bulundu.

Ilk 6 ayda ABD ve Isveç’ten daha kilolu

Ilk alti ayda yeni standartlara göre çocuklarin vücut agirligi eski Türk çocuklari standardina, ABD ve Isveç standardina kiyasla daha fazla. Bu fark ortalama 200-400 gram idi. Yeni standartlara göre 1-2 yas arasi vücut agirligi, eski Türk çocuklari standardina, ABD ve Isveç çocuklarininkine göre biraz düsmekte, ancak iki yasindan sonra Isveç çocuklari disinda yüksek seyretmektedir. Bu bulgu, çalisma grubumuzda tek basina anne sütü ile beslenme oraninin daha yüksek olmasiyla açiklanabilir.

ABD’li çocuklardan daha uzun

Üçüncü aydan itibaren çocuklarin boyu eski Türk çocuklari standardina, ABD ve Isveç çocuklarininkine göre daha uzun idi. Üç yasina dogru Isveç çocuklari öne geçmektedir. Ilk bes yasta eski Türk standartlarina ve ABD standartlarina göre çocuklar 0.5-1.8 cm daha uzun bulundu.

Bas çevresi ABD ve Isveç’liden belirgin büyük

Yeni ve eski Türk çocuklari standartlari benzerdi. Özellikle alti aydan sonra Türk çocuklarinin bas çevreleri Dünya Saglik Örgütü degerleri, ABD ve Isveç çocuklarininkinden belirgin büyük bulundu. Bu fark 0.8-1 cm kadar olabiliyordu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası