Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorlar dertli: Kamuda mi çalissam özelde mi?

Su aralar doktorlar epey dertli. Nedeni, Saglik Bakanligi’nin, kamuda görevli doktorlarin tam gün çalismalarini öngören yasa düzenlemesi. Tasari yasalasirsa kamu doktorlari özel muayenehanelerde veya özel hastanelerde görev yapamayacaklar. Yani kamu veya özelden birini tercih etmek zorunda kalacaklar. Iste 14 Mart Tip Bayrami öncesinde, yasanin getirdikleri ve taraflarin konuyla ilgili görüsleri.

Doktorlar "hekim açigi artar, fakültelerde ögretim üyesi sikintisi yasanir, hasta kuyruklari uzar, binlerce hemsire, teknisyen, sekreter issiz kalir" gibi gerekçelerle düzenlemeye karsi çikiyor. Saglik Bakanligi ise "geri adim atmayiz" sinyali veriyor.

Türkiye’deki 54 tip fakültesi yilda 4.400 doktor yetistiriyor. Bir mezunun pratisyen hekim olarak Türkiye’nin her yerindeki saglik ocaklarinda, hastanelerin acil servislerinde, 112 istasyonlarinda vs çalismasi mümkün. Ama önce mecburi hizmet yapmak sart. Dogu ve Güneydogu’daki doktor açigini kapatmak amaciyla Haziran 2005’te kabul edilen düzenlemeye göre mezunlar, Saglik Bakanligi tarafindan diplomalarinin onaylanmasinin ardindan iki ay içinde Bakanligin görevlendirdigi yerde, 300 ile 600 gün arasinda degisen sürelerle çalisiyorlar. Mecburi hizmet yükümlülügü, doktorlarin her egitimleri için ayri ayri uygulaniyor. Yani mecburi hizmetini tamamlayan bir pratisyen doktor, uzmanlik egitimini tamamladiktan sonra tekrar mecburi hizmet yapmak zorunda. Ayni durum, yan dal egitimini (ortopedistin el cerrahisi üzerine yan dal yapmasi gibi) tamamlayan uzmanlar için de geçerli.

HER DIPLOMADAN SONRA BIR MECBURI HIZMET

Uzmanlasmak için yapilmasi gereken, her yil Eylül ve Nisan aylarinda düzenlenen Tipta Uzmanlik Sinavi’na (TUS) girmek. TUS’u kazananlar, seçtikleri uzmanlik alanina göre (göz hastaliklari, genel cerrahi gibi) 3 ile 6 yil arasinda süren ikinci bir egitim yani asistanlik sürecine basliyorlar. Asistanlarin tip fakülteleri, dis hekimligi fakülteleri, Gülhane Askeri Tip Akademisi ile Saglik ve Sosyal Yardim Bakanligi’nca yetkili kilinan saglik kurumlarinda görev yaptiklari bu dönemde, disarida çalismalari yasak. Bu arada belirtmekte fayda var: Bir alanda uzmanlasmayi isteyen doktorlar için TUS’u ilk yil kazanmak önemli çünkü bir alana yerlesemedikleri durumda, iki ay içinde pratisyen doktor olarak mecburi hizmetlerine baslamak zorunda kaliyorlar. Bu da, ileride uzmanlik egitiminden sonra bir kez daha mecburi hizmet yapmak durumunda kalmalari, yani mecburi hizmetlerinin ikiye katlanmasi demek. Peki mecburi hizmetini tamamlamayanlarin akibeti ne oluyor? Mesleklerini serbest olarak yapamiyorlar ve zorunlu hizmet süreleri artiyor.

GÜNDEMDEKI KONU TAM GÜN ÇALISMA

Türkiye’de 103 bin doktor var. Bunlarin yaklasik 60 bini pratisyen, geri kalani uzman. Kamuda görevli uzman doktor sayisi Bakanlik verilerine göre 24,500. Kamuda çalisan doktorlar için yari zamanli çalisma serbestisi var. Yani doktorlar, bagli olduklari kamu kuruluslarinda sabah 08.00’den 16.00’ya kadar çalisiyor, ardindan kendi muayenehanelerinde veya özel saglik kuruluslarinda çalisiyorlar. Iste Saglik Bakanligi, son dönemde bunu degistirmek için çalisiyor. Hekimlerin tam gün çalismasi ile ilgili yasa tasarisina göre kamu hekimleri bagli olduklari kamu kurumunda saat 17.00’ye kadar mesai yapacak, ancak sonrasinda özel saglik kuruluslarinda çalisamayacaklar. Saglik Bakanligi Müstesari Uzm. Dr. Orhan Gümrükçüoglu 13 Subat’ta yaptigi bir açiklamada taslaga henüz son seklinin verilmedigini, çalismalarin sürdügünü söyledi. Gümrükçüoglu, teknik çalismalar bittikten sonra ilgili kamu kurum ve kuruluslari, bakanliklar ve meslek odalari ile derneklerden görüs alindiktan sonra çalismalarin tamamlanacagini ve taslagin bu yasama yili içinde kanunlasmasini düsündüklerini belirtti. Doktorlar cephesinden ise taslaga tepki geldi. Türk Tabipleri Birligi (TTB) tasari hakkindaki görüslerini yayinladi ve 14 Mart’ta doktorlari tepkilerini göstermek için toplanmaya çagirdi. 29 uzmanlik dernegini bünyesinde barindiran Uzmanlik Dernekleri Platformu verdigi tam sayfa gazete ilaninda yasanin getirecegi sorunlari siraladi. Özel Hastaneler ve Saglik Kuruluslari Dernegi (OHSAD) da tasariya yönelik görüslerini içeren metni Bakanliga iletti. Diger yandan Saglik Bakanligi, "tam günden geri dönüs yok" sinyali veriyor. Özetle, doktorlar cephesinde sular uzun süre durulmayacak gibi görünüyor.

Dr. Mehmet’in komando parkuru

Dr. Mehmet Bey Tip Fakültesi’ndeki en az 6 yillik egitimini tamamladiktan sonra pratisyen hekim olarak 300 ila 600 gün arasinda mecburi hizmet yapiyor. Ardindan TUS’u kazaniyor, seçtigi uzmanlik alanina göre 3-6 yil daha egitim aliyor. Bu sefer uzman doktor olarak ikinci kez mecburi hizmet yapiyor. Mehmet Bey bir yan dal uzmanligi yapmak isterse, Yan Dal Uzmanlik Sinavi’na (YDUS) girmesi gerekiyor. Yan dal uzmanligini tamamladiktan sonra bir kez daha mecburi hizmet yapmasi gerekiyor. Bu araya 12 ay askerligi de sigdirmasi lazim tabii ki!

15 Subat’tan bu yana kamu doktorlarinin istifalari kabul edilmiyor

Saglik Bakanligi, 15 Subat’tan bu yana kamuda çalisan doktorlarin istifalarini kabul etmiyor. Özel hastaneler ve ayakta teshis tedavi yönetmeliginde geçen bu uygulamanin amacinin, kamu hekimlerinin özel sektöre geçislerini önlemek oldugu söyleniyor. Özel Hastaneler ve Saglik Kuruluslari Dernegi yetkilileri, özel saglik kuruluslarinin yeni doktor alimlarinin da durdurulmasi nedeniyle sikinti yasandigini belirtiyorlar.

ÖZEL HASTANELER VE SAGLIK KURULUSLARI DERNEGI

Özel sektör uzman bulmakta sikinti yasar

Ülkemizde hekim ve saglik personeli açigi herkesçe biliniyor. Açigi bugünden kapatmaya baslarsak 25-40 yil alir. Böylesi bir yetersizlik durumunda hekimlerimizi kamuda 40 saat çalismaya tabi tutmak, ek çalismalarini önlemek hastalarin hekime ulasma hakkini engellemeyecek mi? Hekimler kendi rizalariyla, baski altinda kalmadan ek çalisma, kismi zamanli çalisma yapmak istiyorlar. Ayrica hekimlerin devletten çalisma alani, maddi tesvik vb. herhangi bir beklentileri de yok. "Kamuda hekim açigi var", "kamuda çalisan hekimlerin gözü disarida", "kamudan muayenehanelere hasta yönlendiriliyor", "yari zamanli çalisan hekim kamuda verimli olamiyor" gibi yaklasimlar yüzeysel ve ideolojik. Çesitli önlemlerle kamuda ve özel sektörde yari zamanli çalisan hekimlerin sorunlari giderilebilir. Kamuda mesaisini tam gün yapan bir hekimin mesai sonrasi muayene veya özel saglik sektöründe görev alarak ek çalisma yapmasinin ülkeye büyük katkisi olduguna inaniyoruz. Kanun bu sekilde çikarsa özel saglik sektöründe aksam, hafta sonu ve bayram tatillerinde çalisacak uzman maalesef bulunamayacak. Bu yükü tamamen kamu kurumlari karsilamak durumunda kalacak.

KIM NEYI SAVUNUYOR

SAGLIK BAKANLIGI

Kararliliktan geri dönüs yok

Bakanlik, tasarinin gerekçesi olarak, "Türkiye’de saglik hizmetlerinin modern tibbin ve teknolojinin ulastigi noktada sunulmak istenmesi"ni gösteriyor. Saglik Bakanligi Müstesari Uzm. Dr. Orhan Gümrükçüoglu subat ortasinda yaptigi bir açiklamada tam zamanlarini hastaneye ayiran hekimlerin daha verimli olduklarini, kurumlarini daha fazla sahiplendiklerini ve tedavileri daha iyi takip ettiklerini belirlediklerini söyledi. Yapilacak yasal düzenlemeyle muayenehanelerin, özel merkezlerin ve özel hastanelerin kapatilmasinin söz konusu olmadigini belirten Gümrükçüoglu, "Hekimlerimize bir seçenek sunulmaktadir. Hekimler, Türkiye’de saglik sunumunda ya kamuda tam zamanli çalismayi ya da yine tam zamanli özel hastanelerde, muayenehanelerinde ya da dal merkezlerinde çalismayi tercih edeceklerdir" dedi. Gümrükçüoglu, kamu hastanesinde çalismayan ve muayenehane isleten, cerrahi branslarda görev yapan hekimlerin, ikinci bir yerde çalismamalari durumunda ameliyat yapmak için özel hastaneyi tercih edebileceklerini söyledi. Gümrükçüoglu, "O zaman, orada hem muayenesini hem ameliyatlarini yapabilir. Ancak muayenehanesi olan hekimlerin, hem muayene hem de ameliyatlarini özel tip merkezi ya da özel hastanede yapabilmesinin teknik detayi üzerinde çalisiliyor" dedi. Gümrükçüoglu, yasal düzenleme ile hekimlerin ikinci bir yerde çalimasinin kesinlikle söz konusu olmadiginin altini çizdi, "Saat 17.00’den sonra da çalismak isteyen hekimler, çalistiklari kurumda hizmet üretmeye devam edebilirler. Bu kararliliktan geriye dönüs yok" dedi.

BASBAKAN ERDOGAN

Muhalefet edenlerin bizi anlamalari gerekiyor

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, 5 Mart’ta yaptigi bir konusmada, tam gün çalisma saatine muhalefet edenlerin oldugunu söyledi: "Artik bizi anlamalari gerekiyor. Biz halkimizi seviyorsak, bizler halkimiza hizmet yarisinda varsak, bu millet bizleri ve tip mensuplarini bu okullarinda okutup yetistirmisse bizler de halkimiza hizmette yari zamanli hizmetle kendimizi aldatmayalim. Tam zamanli hizmet... Çalisacagiz halkimiza tam gün hizmetimizi verecegiz. Bizler bu acilari yasadik. Halkimiza ayni acilari yasatmayacagiz. Hastanelerde belli saatlerden sonra doktor bulamadigimiz, doktor yerine hasta bakici ile karsilastigimiz günler oldu, bunlari yasadik. Filan yerde doktor bey kendi odasinda dedikodu yapiyor, öbür taraftan hastabakici hastayi almis bagirtarak, çagirtarak tedavi ediyor. Bakan Bey’i gece 01.30’da yataktan kaldirdik. Mesele ne biliyor musunuz? Eger degerler noktasinda dünyanizda insana olan sevgi yerini kaplamissa siz gece nöbetinde uyuyamazsiniz. Bizim eksiklerimiz varsa onu da giderin. Çalisma saatlerini ona göre ayarlayin.

TÜRK TABIPLERI BIRLIGI

Bu sekilde ülkenin yararina olmaz

Tam Gün yasasi Saglik Bakanligi’na bagli saglik kuruluslarinda ve üniversite hastanelerinde çalisan hekimlerin özlük haklari bakimindan güvencesiz kalmasini getirir. Hekimlerin yani sira diger saglik çalisanlari, üniversite ve Saglik Bakanligi egiticileri ve sonuçta saglik hizmetlerinin sunumu ve toplum sagligi üzerinde olumsuz bir etki olusturur. Uygulamayla ayrica özelde büyük hastane zincirlerine, kamuda özellestirilme yolundaki üniversite ve devlet hastanelerine ucuz isgücü saglanacak; hekimler düsük ücretle ve güvencesiz çalismaya zorlanacak; tip ve uzmanlik egitiminin niteliginin yükseltilmesi yerine, üniversite ve egitim hastanelerinde döner sermayeye daha çok kazanç saglamak için performans yöntemiyle daha fazla islem yapilmasi hedeflenecek, egitici niteligi tasiyan belirli bir orandaki hekimin kurumlarindan ayrilmalarina yol açarak tip egitimini olumsuz etkileyecek; kapanacak özel muayenehanelerde çalisan yardimci personelin istihdami ve buralarda kullanilan teçhizatin akibeti açisindan sorun olusturacak. Tam gün çalisma düzeni bu sekliyle ülkemizin yararina olmaz. Biz bunun yerine hekimler ve diger saglik çalisanlarina emeklilige yansiyan, kalici özlük haklari ve insani yasam kosullari yaratan, özelde çalisanlara da diledikleri kurumda çalisma olanagi saglayan, emege sayginin gösterildigi bir düzenlemeden yanayiz.

UZMANLIK DERNEKLERI PLATFORMU

Hasta kuyruklari ve hatalar artar

Saglik Bakanligi’na bagli hastanelerde kismi çalisan doktorlar tam gün çalismaya geçtiklerinde sadece 1 saat fazla çalismis olacaklar. Buna karsilik özel kurumlarda verdikleri ek hizmet ortadan kalkacak ve hekimlerin isgücü kisitlanacak. Kamu hastanelerinde hasta kuyruklari ve tibbi hata olasiligi artacak. Tip fakülteleri ve egitim hastanelerinde çalisan ögretim üyelerinin, tam gün çalisma zorunlulugu nedeniyle bu kurumdan ayrilmalari ögrencilerin yetismesinde ciddi sikintilar yaratacak. Mecburi hizmet ile kapatilmaya çalisilan Dogu ve Güneydogu’daki hekim açigi artacak. Yaklasik 25 bin muayenehanenin kapanmasi ile 10.000 civarinda hemsire, teknisyen ve sekreter gibi personel issiz kalacak. Devletin ilgili saglik kuruluslarindan düzenli olarak sagladigi KDV, stopaj ve gelir vergisi gibi gelirler ortadan kalkacak. Tüm gün çalisma düzenine geçen hekimlere ödenecek ilave ücretle kamu maliyesi zarara ugrayacak. Muayenehaneler ve kapanacak diger saglik kuruluslarindaki milyonlarca dolar tutarindaki tibbi cihazlar kullanilmaz hale gelecek.

Hürriyet IK
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası