Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜLÜMSEYISINIZDE DOGALLIGI YAKALAMAK ARTIK MÜMKÜN…

Birçok kisi vücudunda sikinti duydugu noktalara estetik operasyonlarla çözüm buluyor.

Kirisikliklar gideriliyor, dudaklar istenilen sekile sokuluyor ve vücudumuzda hangi noktayi begenmiyorsak ileri estetik teknolojileriyle uzman ellerde begenmedigimiz noktalar adeta yeniden yaratiliyor. Birçok kisi için güzel ya da iyi görünmek artik hayatin bir parçasi haline gelirken, özellikle yüzde harika bir gülümsemeye sahip olmak da iyi görünme arayisi içinde büyük önem tasiyor. Tabii dislerinizden ve gülümseyisinizden memnun degilseniz.

Estetik operasyonlar içinde birinci derecede görsellige en çok hitap eden operasyonlardan biri de artik uzman dis hekimleri tarafindan yapilan dis estetigi uygulamalari. Son yillarda oldukça fazla talep edilen dis estetigi operasyonlarindaki gelismeler de bu talebi en iyi sekilde karsiliyor. Birçok teknik kisinin gülüsünü adeta yeniden tasarlarken bilgisayar destekli uygulamalar sifir hatayla istenen dislere ve gülümsemeye ulasilmasini sagliyor.

BILGISAYAR DESTEKLI ILERI TEKNOLOJIYLE

TASARLANAN GÜLÜSLER…

CAD-CAM (computer aided design-computer design-computer aided manufacturing) bilgisayar yardimli dizayn anlamina geliyor. Dislerinin görünüsünden ve gülüsünden memnum olmayan bireyler bu ileri teknoloji porselen sistemleri ile istedikleri dogal dislere ve gülüse sahip olabiliyorlar. Bu yöntemde dislerde yapilan hazirligin sonrasinda bir ölçü aliniyor ve alinan ölçüden elde edilen bir modelin optik ölçüsü alinarak bilgisayar ortamina aktariliyor.

Daha sonra dislerin dizayni dis hekimi tarafindan bilgisayar ortaminda yapiliyor ve disler bilgisayarli freze teknigi ile özel hazirlanmis porselen bloklardan olusturuluyor. Bu sistemde kullanilan porselenin alt yapisinda kristal veya zirkonyum bulunuyor böylece mükemmel estetik kalite ve dogallik yakalaniyor.

Dis Hekimi Dr. Çagdas Kislaoglu dis estetigi ve çok talep gören CAD-CAM sistemiyle ilgili sorulari yanitladi:

* Dis estetigi neden gerekiyor?

Estetigin tanimi bundan 70 yil önce “yapilan iste dogayi taklit etme ya da yapilan isin dogayla uyumlu olmasini saglama ve eseri göze çarpmayan duruma getirme sanati” olarak ortaya atilmisti. Günümüz iletisim çagi, kisiler karsilikli iliskilerde ve her türlü iliskide birbirilerini dis görünümlerine bakarak degerlendiriyorlar. Hiçbir zaman ilk intiba yapmak için ikinci bir sansimiz olmayacak ve ilk intibada kisiye sicakligi ve güveni kisinin gülüsü ve gülüsün en önemli tamamlayici unsuru disler veriyor. Bu yeni teknoloji estetik dis hekimligi uygulamalari ile kisisel istekler, dis sagligi, dogalligi ve agiz fonksiyonlarini birlestirerek kisiye özel bir gülüs tasarimi yapmak mümkün.

* CAD-CAM uygulanan sistemin adi mi?

CAD-CAM Porselen sistemleri ticari isim degil bu porselenlerin üretim yöntemini anlatan genel bir isimdir. CAD-CAM computer aided design, computer aided manufacturing’in kisaltilmis halidir, yani bilgisayar destekli tasarim, bilgisayar destekli üretim anlamina geliyor. Bazi sistemlerde bilgisayar destekli tasarim kaldiriliyor ve insan destekli tasarimin bilgisayarda scan edilerek bilgisayar destekli üretim yapiliyor. Günümüzde CAD-CAM sistemleri Cerec 3, Lava, Cercon gibi ticari isimlerle piyasada kullanilmaktadir.

*CAD-CAM sistemini anlatir misiniz?

Öncelikle porselen sistemi için dislerde hazirlik yapiliyor, hastanin dis yapisina ve agiz yapisina göre ya porselen lamina preperasyonu yani disin sadece ön yüzünden 0.7-1.0 mm lik bir asindirma ya da porselen kron preperasyonu yapilip bu halin ölçüsü aliniyor ve hastanin agiz yapisinin aynisindan model elde ediliyor. Bu model üzerine özel estetik mumlarla tek tek disler hazirlaniyor. Hekim bu mumlari hastanin yüz yapisina, cinsiyetine, yasina, dudak yapisina göre en uygun dis formu saglayacak sekilde sekillendiriyor ve bu hazirlanmis olan mum disler hastanin agzinda deneniyor. Hasta bitmis olan dislerin formunu agizda görüyor ve bu mum üzerinde yorumlar yapiyor. Bu dislerle her türlü kontrol yapilabiliyor. Hekim mum üzerinde heykeltiras gibi muma son seklini veriyor ve hekimin ve hastanin hosuna giden dis yapisi ortaya çikmis oluyor. Bu provada elde edilmis olan mumlar scan edilerek bilgisayar ortamina aktariliyor ve porselen haline getiriliyor. Bu tasarim bilgisayar ortaminda mum kullanmadan da yapilabilir ancak bilgisayar ortami iki boyutlu bir ortam oldugu için hastalar tam dis formunu anlayamiyorlar en iyi yöntem mumlu prova yöntemidir. Arka dislerde uygulama yapildiginda mumlu provaya gerek yoktur, hatta hekimin ölçü almasina gerek yoktur, hazirlanmis olan dis üzerine özel bir madde uygulanir ve dis agiz içerisine yerlestirilen özel bir aletle scan edilir. Agiz ortami bilgisayar ortamina aktarilir ve disin tasarimi bilgisayarda yapilir ve bilgisayar destekli üretimi yapilir.

* CAD-CAM dis estetiginde kesinlikle uygulanmasi gereken bir sistem mi?

Bu teknoloji olmazsa olmaz bir teknoloji kabul edilmelidir, çünkü bu sistemler bir teknolojik gelismedir, hekimin ve hastanin hayatini daha kolay hale getirmektedir ve kisilerin yasam kalitesini arttirmaktadir.

* Hasta ve hekim açisindan avantajlari nedir?

Uygulama zamani kisalmistir. Istenirse kisiye bir günde yeni bir gülüs kazandirilabilir. Zamanin çok kiymetli oldugu bu dönemde kisiler için büyük bir avantajdir. Bu sistemlerde kullanilan porselenler ya zirkonyum destekli ya da kristal destekli oluyor, bu durumda yapilan disin estetik kalitesi çok yüksek, isik geçirgenligi ve durusu aynen dogal dis gibi oluyor. Kullanilan porselen bloklari daha önceden fabrika sartlarinda hazirlanmis porselen bloklari oldugu için materyalin fiziksel özellikleri degismez oluyor ve porselen firinlama islemindeki hata paylarini minimuma indiriyor. Ara asamalar azaldigi için hekime zaman kazandiriyor, hastaya kisa zamanda güzel bir gülüs ve “sürpriz olmayan bir gülüs” yapma olanagi sunuyor. Sürpriz olmayan gülüs tasarlanirken yapilan birkaç farkli uygulama var. Öncelikle porselen sistemi için dislerde hazirlik yapiliyor, hastanin dis yapisina ve agiz yapisina göre ya porselen lamina preperasyonu yani disin sadece ön yüzünden 0.7-1.0 mm’lik bir asindirma ya da porselen kron preperasyonu yapilip bu halin ölçüsü aliniyor ve hastanin agiz yapisinin aynisindan model elde ediliyor. Bu model üzerine özel estetik mumlarla tek tek disler hazirlaniyor. Hekim bu mumlari hastanin yüz yapisina, cinsiyetine, yasina, dudak yapisina göre en uygun dis formu saglayacak sekilde sekillendiriyor ve bu hazirlanmis olan mum disler hastanin agzinda deneniyor. Hasta bitmis olan dislerin formunu agizda görüyor ve bu mum üzerinde yorumlar yapiyor. Bu dislerle her türlü kontrol yapilabiliyor. Hekim mum üzerinde heykeltiras gibi muma son seklini veriyor. Hekimin ve hastanin hosuna giden dis yapisi ortaya çikmis oluyor. Bu provada elde edilmis olan mumlar scan edilerek bilgisayar ortamina aktariliyor ve porselen haline getiriliyor. Bu tasarim bilgisayar ortaminda mum kullanmadan da yapilabilir ancak bilgisayar ortami iki boyutlu bir ortam oldugu için hastalar tam dis formunu anlayamiyorlar en iyi yöntem mumlu prova yöntemidir.

* Bu sistemle ne kadar zamanda yeni bir gülüs olusturulabilir?

Uygulama zamani kisalmistir. Istenirse kisiye bir günde yeni bir gülüs kazandirilabilir, zamanin çok kiymetli oldugu bu dönemde kisiler için büyük bir avantajdir.

* Diger bilinen yöntemlerden farkli nedir?

Klasik yöntemlerden farki çok daha sofistike teknikler ve teknolojiler kullanilmasidir. Bu teknolojiler ve teknikler sayesinde hekimin ve hastanin rahat edecegi dogala en yakin estetik disler yapilabilir. CAD-CAM sistemleri günümüzde birçok alanda kullanim alani bulmustur, mimarlikta obje tasariminda ve üretiminde, mühendislikte.

* Kristal ve zirkonyum kullanildigindan bahsettiniz, bunlar sistemin ana maddeleri mi yerine kullanilabilecek baska malzemeler de var mi?

Eski dönemlerde kristal ve zirkonyum yerine porselene destek olmak amaci ile metal destekli porselen sistemleri kullaniliyordu. Metal agiz içinde mümkünse kullanilmamasi gereken bir malzemedir. Alerji yapabilir, estetik kalitesi düsüktür, zamanla metal iyonlari korozyona ugrayarak dis etinde bir siyahlanma yaparak dövme etkisi yapabilir, isik geçirgenligi yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası