Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp hastalarina sicak uyarisi

Yaz mevsimi ile yüksek derecelere varan hava sicakligi, özellikle kalp hastalari açisindan bazi riskleri de beraberinde getiriyor.

Tatil ile dinlenme sürelerinin artmasi, hem ruhu hem de bedeni rahatlatip, kisinin yenilenerek kendini günlük hayatin streslerinden uzaklastirmasina yardimci olur. Ancak çogu zaman tatil ile birlikte kalp sagligini olumsuz yönde etkileyen tatil hatalari, kalp krizleri ve hipertansiyon ataklarini da tetikler.

Memorial Suadiye Tip Merkezi Kardiyoloji Uzmani Dr. Arda Sanli Ökmen, yaz döneminde özellikle kalp hastalari açisindan oraya çikan risklerle ilgili bilgi verdi.

YAZ AYLARINDA KALP HASTALARI IÇIN NASIL BIR TABLO ORTAYA ÇIKAR?

Kalp hastaliklarinin ilk belirtilerinin ortaya çikmasi; kalp krizi, kalp yetersizliginin kötülesmesi, ritm bozukluklari ve hastanelere kalp hastaligi nedeni ile yatis oranlari kis aylarinda yaza göre çok daha yüksektir. Kis aylarinda, hava kirliligi ve artan solunum yollari enfeksiyonlari özellikle, kalp yetersizliginde kötülesmeye, soguk hava nedeniyle koroner arter hastalarinda damar spazmlari ve gögüs agrilari, kalp krizi, hatta ani ölümler görülebilir.

YAZ DÖNEMINDE KALP HASTALARI NEDEN DAHA DIKKATLI OLMALIDIR?

Kalp hastalarinin büyük bir kismi yaz günlerinde, soguk kis günlerine göre çok daha rahattir. Yakinmalari yazla birlikte kismen rahatlayan kalp hastalarinin özellikle bu dönemde daha dikkatli olmasi gerekir. Kendini daha iyi hissetmenin verdigi rahatlikla, daha uzun ve efor gerektiren sporlar ile bazen fark etmeden sinirlarini zorlayabilirler.

Hastalar özellikle yaz döneminde diyetlerini gevsetir, ilaçlarini kendilerince azaltabilir ya da tamamen birakarak kendilerine zarar verebilirler. Yüksek sicakliklar ve yüksek nemin beraberinde getirdigi sivi kaybi, saglikli insanlari bile zaman zaman zorlarken, kalp yetersizligi olan kisilerde, kalp krizi geçirenlerde, koroner damar hastalari ve tansiyon hastalarinda istenmeyen kötü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenlerle tansiyon ve kalp hastalarinin özellikle yaz aylarinda dikkat etmeleri gereken bazi önemli noktalar vardir.

KALP VE TANSIYON HASTALARI YAZIN NELERE DIKKAT ETMELIDIR?

Günün sicak saatlerinde günes altinda uzun süre kalinmamali. Güneslenme ya da egzersizlerin ancak günes isinlarinin etkisini yitirdigi aksam saatlerinde veya daha serin olan sabah erken saatlerde yapilmasi gerekir.

Asiri sicak vücut isisini da arttirir. Vücut sicak havada sogutma sistemini çalistirmak için kan damarlarini genislettigi için kalp atim hizi artar, cilde daha fazla kan gönderir ve terleme ile isiyi azaltmaya çalisir. Ancak fazla nemli havalarda terleme ile sogutma sistemi etkin çalisamaz. Damar genislemesi ve kalp hizi artisina eslik eden sivi kaybi, kalbi oldukça zorlar ve uzun süre bu kosullarda çalisan kalpte mevcut problemler belirginlesip, agirlasabilir. Gögüs agrisi ortaya çikabilir, kalp yetersizligi kötülesebilir, tansiyon düsebilir ya da sicak stresi ve dengenin bozulmasi ile tansiyon asiri yükselebilir. Özellikle yasli hastalarda bu durumlar ciddi sonuçlara yol açar.

Bu nedenle basta su, meyve suyu, ilik çaylar olmak üzere bol sivi alinmasi gerekir. Hava sicakligi, günlük fizik aktivite ve kaybedilen suyun miktarina göre degismekle birlikte günde en az 2-2.5 litre sivi içilmesi gerekir.

Yagli yiyeceklerden ve sindirimi zor gidalardan mutlaka uzak durulmasi büyük önem tasir. Kalp hastalari her zamanki diyetlerini bozmamali, bol miktarda taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Bu besinler hem bol sivi içerirler, hem de vitamin, mineraller ve antioksidanlar açisindan zengindirler.

Alkol ve kafein tüketiminden uzak durulmasina özen gösterilmelisi gerekir.

Egzersizin türü ve düzeyini belirlemek üzere kalp doktoru ile görüsülerek, bazi yaz sporlari, -denize girmek dahil- yapilabilir. Yapilan egzersizlerin kalp sagligini korumak için oldugu unutulmamali ve egzersiz için sinirlar zorlanmamalidir.

Terlemeyi önleyen giysiler yerine açik renkli, rahat, bol, ince kumaslarin tercih edilmesi ve sapka giyilmesi gerekir.

Doktorunuzla görüsmeden kalp ilaçlarinizi azaltmamali, birakmamalisiniz. Uzun tatile, seyahate çikmadan mutlaka kalple ilgili kontrolleri yaptirmalisiniz.

Yukaridaki öneriler pek çok kalp hastasi için geçerli olmakla birlikte, çok çesitli ve degisik ciddiyette kalp hastaligi oldugunu, hastaliginiza ve size uygun en dogru önerileri, takibinizi yapan doktorunuzun verebilecegi unutmayin...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası