DEPRASYONLA İNTİHAR İLİŞKİSİ!

Kaosa doğru giden dünyanın bireysel deprasyona yolaçtığı, bu deprasyondan en fazla gençlerin etkilendiği ileri sürüldü.

Rize Devlet Hastanesi doktorlarından Psikiyatrist Elif Turhanlı, dünyanın kaosa doğru gittiğini, bu kaosun neden olduğu bireysel depresyondan en çok etkilenenlerin ise gençler olduğunu söyledi.

Turhanlı, intiharların planlı ve plansız olarak ikiye ayrılabileceğini ifade ederek bu vakaların her yaştan insanda görülebileceğini de vurguladı. Psikiyatrist Doktor Turhanlı, insanların gelişmesinde ciddi ruhsal bozukluklara rastlanılabildiğini ifade ederek, “Bunlar bazen fiziksel olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu fiziksel bozukluklar depresyon ve şizofreni gibi rahatsızlıklara yolaçmakta ve kişileri intihara sürüklemektedir. Özellikle ergenlik dönemlerinde ciddi psikolojik bozukluklar olmaksızın depresyonlar gözlenmektedir. Gençler bu dönemlerde kendilerini riske atıp, kendilerine acı verip, evden kaçarak intihara yönelebilmektediler.

Bu duruma hızlı araç kullanma isteği örnek verilebilir. İntiharlar planlı ve plansız olarak iki grupta ele alınır. Planlı intiharlar uzun süreli düşüncenin sonucu ortaya çıkar. Plansız intiharlar ise ani etkileşimlerin meydana getirdiği depresyonun bir sonucudur” dedi.

Psikiyatrist Doktor Elif Turhanlı, her yaştan insanın intihar girişiminde bulunabileceğini ifade ederek şunları söyledi:

“Her yaştan insan depresyona girip intihar edebilir. Amerika’da yapılan bir araştırmada, çocuk intiharlarının büyük bölümünün ev kazası olarak atlatıldığı ortaya çıkmıştır. Küçük yaştaki çocuklarda gözlenen huzursuzluklar aileler tarafından dikkatten kaçsa da, çocuklar ciddi bir depresyon içerisinde olabilir.

Yaşlılarda gözlenen bunama, fiziksel gücün kaybedilmesi, o yaştaki insanları ihtihara sürüklemektedir. Dünya kaosun içiresine sürüklenmektedir. Dünyada yaşanan krizler tüm toplumların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilemiştir. Bundan en büyük payı da, gelecek endişesi taşıyan gençler almıştır. Geleceği belirsiz olan, geleceğinden endişe eden gençler daha kolay depresyona girmektedir. Bölgemizdeki evden kaçma ve intihar olaylarına başlıca neden olarak bunu gösterebiliriz. Bölgenin sosyal yapısı, ekonomik ve kültürel durumunun da bu olaylarda rolü büyüktür.”