Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRK VETERINER HEKIMLERI DÜNYA VETERINER HEKIMLERI GÜNÜNÜ IÇLERI BURUK KUTLUYOR

Dünya Veteriner Hekimleri Birliginin (WVA) karari dogrultusunda ilki 2001 yilinda düzenlenen Dünya Veteriner Hekimler Günü’nün altincisi 29 Nisan 2006 tarihinde tüm dünyada ve ülkemizde çesitli etkinliklerle kutlanacaktir.

Veteriner Hekimler hayvanlarin saglikli bir sekilde yetistirilmesinden,hayvansal gida maddelerinin üretim ve islenmesine ve insanlarin saglikli bir sekilde tüketmesine kadar her asamada sorumlu olan meslek mensuplaridir.Ülkemizin en ücra köselerinden büyük metropollere kadar çok genis bir kesimde, zorlu arazi sartlari altinda mesleklerini cefakarca icra etmektedirler.

Ülkemizde son 20-25 yil içinde hayvancilik sektörünün gerilemesine bagli olarak veteriner hekimlik meslegi de ihmal edilmis olup, hayvan ve halk sagligini tehdit eden ciddi sorunlarla karsi karsiya gelinmistir. Ülkemizde son yasanan Kus Gribi vakalari, Veteriner Hekimlerin sadece hayvan sagligi degil, insan sagligi açisindan da önemli görevler üstlendiklerinin açikça göstermistir. Kus Gribi, Kuduz Bruselloz, Sarbon, Deli Dana ,Tüberküloz gibi salgin ve insanlara geçen zoonoz hastaliklarin yok edilmesi; çiftlikten sofraya gida kontrolünün saglanmasi ve halk sagligi Veteriner Hekimlerin temel görevleri arasindadir. Ayrica AB müktesebatinin %25’inin veteriner mevzuatindan olusmasi nedeniyle Veteriner Hekimlerin bu süreçte önemli görevler üstlenecegi açiktir.

Ancak Veteriner Hekimlerin bu görev ve sorumluluklari; halen mevcut olan yetersiz teskilatlanma ve olumsuz teknik kosullar ile açlik sinirinda olan düsük ücretle yerine getirmelerinin mümkün olmadigi da bir gerçektir. Öncelikle Tarim Bakanligi merkez ve tasra teskilatinda veteriner hizmetlerinin AB normlarinda bagimsiz ve güçlü bir yapiya kavusturulmasi, Tarim,Saglik ve Çevre ve Orman Bakanligi ile Belediyelerdeki eksik veteriner hekim kadrolarinin tamamlanmasi ve AB mevzuatinda yer alan veteriner hekim yetki ve sorumluluklarinin tam olarak saglanmasi gerekmektedir.Son yillarda ihtiyacin çok üzerinde açilan, akademik ve teknik imkanlari yetersiz olan Veteriner Fakülteleri kapatilmali yada birlestirilmelidir.Ayrica kamuda çalisan Veteriner Hekimlerin ve yardimci saglik personelinin maaslari ve diger özlük haklarinin ivedi olarak iyilestirilmesi gerekmektedir.

2 binden fazla Veteriner Saglik Çalisaninin katilimiyla 15 Nisan’da Ankara’da düzenlenen “Sabrimiz Tükendi” mitinginde artik kronik hale gelmis tüm bu sorunlar kamuoyuna bir kez daha duyurulmus olup, çözülmedigi takdirde AB uyum sürecinde ülkemizin karsisina çikacak önemli engellerden biri olarak degerlendirilmektedir.

Hayvancilik ve gida sektörümüzün gelismis ülkeler düzeyine ulastigi,veteriner saglik çalisanlarinin hak ettigi sosyal statüye kavustugu,yetistiricilerimizin gelir seviyesinin arttigi ve halkimizin gelismis ülkeler düzeyinde hayvansal protein tükettigi bir Türkiye’ye en kisa süre içerisinde ulasmayi ümit ediyoruz.Bu duygular içinde ve içimiz buruk olarak ülkemizdeki tüm Veteriner Hekimlerin “Dünya Veteriner Hekimler Günü” nü kutluyoruz.

AB VETERINER HEKIM PLATFORMU

Ankara-Istanbul-Izmir-Giresun-Mersin-Afyon-Gaziantep-Antalya Veteriner Hekim Odalari
Veteriner Gida Hijyenistleri Dernegi
Veteriner Hekimler Dernegi
Veteriner Dahiliyeciler Dernegi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası