Genel SağlıkHABERLER

AKUPUNKTUR İLE BAHARI RAHAT GEÇİRİN

Baharın Gelişiyle Her Yer Rengârenk Çiçeklerle Ve Yemyeşil Bir Örtüyle Kaplandı. Herkesin İçini Isıtan Bahar Ayları, Polen Veya Diğer Allerjenlerden Alerjisi Olan Hastalar İçin Tam Bir Kâbus…

Ürtiker ve alerjik deri hastalıklarında etkili bir şekilde kullanılan akupunktur bahar aylarında alerjik nezlesi ortaya çıkan veya artan kişilerin sıkıntılarını rahatlatmakta, semptomları ortadan kaldırarak hastanın bu günleri rahat geçirmesini sağlamaktadır.

Akupunktur; üçbin yıldan beri insan sağlığı için uygulanan ve son yıllarda Batı’da yapılan yoğun araştırmalar sonucunda gittikçe yaygınlaşan bilimsel bir tedavi yöntemidir. Akupunktur, iğne, laser, v.b. uyaranlarının vücut üzerinde tanımlanmış akupunktur noktalarına uygulanması ile beyinde yer alan limbik sistemi düzenleyip, otonom sinir sisteminin simpatetik ve parasimpatetik bölümleri arasındaki dengeyi kurarak organizmanın sağlığına kavuşmasını sağlar.

AKUPUNKTUR İLE ANTİHİSTAMİNİK ETKİ OLUŞTURULABİLİR

İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Akupunktur Eğitim Koordinatörü Prof.Dr. Kaya Özkuş yaptığı açıklamada; bahar alerjisi olanlarda polenlerin veya diğer allerjenlerin neden olduğu alerjik reaksiyonlar nedeniyle burun tıkanıklığı ve akıntısı, gözlerde kızarıklık ile ortaya çıkan alerjik nezle gibi rahatsızlıkların solunum sorunlarının artmasına neden olduğunu, etkili ve kökten yokedici bir tedavi yapılamadığı için de bu ayları sıkıntı içinde geçirdiklerini belirtti. Oysa, akupunktur uygulamasında iğne uyaranları ile antihistaminik etki ortaya çıkarılmakta ve bu etkiye bağlı, nedeni belli olmayan kaşıntı, ürtiker alerjik nezle, alerjik astım gibi problemler giderilmektedir.

PROF.DR. KAYA ÖZKUŞ

1963 yılında İstanbul’da doğan Özkuş, 1986 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1992 yılında Akupunktur uygulama sertifikası aldı ve aynı yıl Anatomi Doçenti oldu. 1998’de Anatomi Profesörü oldu. Nisan 2002 ‘de Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde başlayan Akupunktur eğitim seminerlerinde eğitmen olarak görev aldı. İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı bünyesinde Türkiye’de ilk defa Üniversite senatosu onayı ile kurulan Akupunktur Uygulama ve Araştırma Biriminin kuruluşunda görev aldı ve bu birimde Sağlık Bakanlığının izniyle Eğitim Koordinatörü olarak Akupunktur kursu düzenledi. Prof. Dr. Kaya Özkuş halen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yapmasının yanı sıra Sağlık Bakanlığının Bilim komisyonu üyeliği ve Akupunktur Eğitim Koordinatörlüğü görevini de yürütmektedir.