Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seker hastalarina öneriler

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tip Fakültesi Dekani Prof. Dr. Ahmet Kaya, Akdeniz mutfaginin, diyabet hastalari için tercih edilen bir mutfak oldugunu bildirdi.

Prof. Dr. Kaya, ÇOMÜ Anafartalar Yerleskesi Süleyman Demirel konferans Salonu'nda düzenlenen ''Seker Hastalarinda Beslenme ve Egzersiz'' konulu konferansta, her toplumun, kendi sosyo-ekonomik gücü ve inançlarina göre beslenme tarzini bireysellestirmesi gerektigini söyledi.

Özellikle diyabet hastalarinin ne kadar saglikli beslenilirse beslensin, fiziksel hareket yetersizligi yasadigi sürece saglikli yapiya kavusamayacagini ifade eden Prof. Dr. Kaya, toplumun öncelikle ne yiyecegini, nasil saglikli olunacagini düsünmemesi gerektigini belirtti.

Prof. Dr. Kaya, ''Her seyden önce egzersiz ile kilo kontrolü saglanmali, her ögün belirli oranda tahil ve bitkisel yaglar tüketilmelidir. Özellikle zeytinyagi, sebze ve meyveler düzenli yenmelidir'' dedi.

AKDENIZ MUTFAGI

Türk mutfagi denilince akla hemen Akdeniz diyeti ile Akdeniz mutfaginin geldigini belirten Prof. Dr. Kaya, bu mutfagin Akdeniz kiyisinda olan 18 ülkede kullanildigini söyledi.

Ancak her Akdeniz ülkesinde de bu mutfaktan söz edilemeyecegini vurgulayan Prof. Dr. Kaya, sunlari kaydetti:

''Zeytin yetistirilen bölgelerde uygulanan beslenme tarzi, Akdeniz diyetidir. Ancak bu beslenme özellikleri zaman zaman farklilik gösterebilir. Örnegin bir Adanali ile Romalinin beslenme tarzi ayni degildir. Ancak, tek orta nokta, Akdeniz ülkeleri mutfaginda zeytinyaginin çok tüketilmesidir.''

Akdeniz mutfaginda etin pek tüketilmedigini, yeme süresinin de ayda 1 ya da 15 günde 1 olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Kaya, söyle devam etti:

''Ancak bu tüketim tarzi bilinçli olarak yapilan bir sey degildir. Akdeniz mutfagi dedigimiz zaman, akila en az 20-25 yil daha uzun yasam süreci gelmektedir. Çünkü bu bölgelerde yasayanlarda kalp-damar hastaliklari ile kanser hastaligina yakalanma riski daha azdir. Akdeniz mutfagi diyabet hastalari için tercih edilen bir mutfaktir. Zeytinyagi agirlikli yemek tüketilirse, ilimli bir sekilde meyve sebze ve tahil ile orta dereceli baliktan zengin beslenilirse, bu hastaliklarin riski daha az gelismektedir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası