ORGANLARI TERS!

Organları Ters!

Tatvan Devlet Hastanesi’nin röntgen bölümünde, hizmetli olarak görev yapan 37 yaşındaki Celal Demirtaş, kalp, mide ve dalağının sağda, sağ tarafta bulunması gereken karaciğer ve pankreasının ise solda bulunduğunu, 24 yıl sonra öğrendi.

Hiçbir sağlık sorunu yaşamadığını bildiren Demirtaş, şunları söyledi: “Organlarımın ters taraflarda yer aldığını 24 yaşındayken bir tesadüf sonucu öğrendim. Askere gittiğim zaman boğazımdan kan aktı. O zaman Çamlıca Askeri Hastanesi’ne gittim. Orada bile organlarımın ters tarafta bulunduğunu anlamadılar. Daha sonra sağlık teşkilatında işe başladım. O sırada bir rahatsızlığım nedeniyle doktora gittim. Organlarımın ters yönde bulunduğu çekilen röntgen sonucu öğrendim.”

Demirtaş, tanımadığı doktorlara muayene olduğunda ilginç olaylarla karşılaştığını da belirterek, “Tamamen bir tesadüf sonucu ortaya çıkan bu durum, bazen komiklikler yaşamama neden oluyor. Beni tanımayan doktorlara gittiğimde kalbimin olmadığını söylüyorlar. Ben de muayene sırasında bu sırrımı bir süre gizli tuttuktan sonra açıklıyorum” dedi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi İç Hastalıklar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Aksoy, organların ters yönde bulunmasının herhangi bir hayati tehlike olmadığını söyledi.

Aksoy, “Bu çok ender rastlanılan bir durumdur. Kişinin bu durumu kendisinin fark etmesi imkansızdır. Ancak doktor ve röntgen aracılığı ile ortaya çıkar” diye konuştu.