Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilinçsiz zayiflamayin!...

Dünya Saglik Örgütü (WHO) sismanligi, “Vücutta fazla miktarda yag birikmesi sonucu ortaya çikan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir saglik sorunu” olarak tanimlaniyor. WHO, bilinçsiz yapilan diyetlerin vücut metobolizmasini bozdugu ve ciddi saglik sorunlarinin ortaya çiktigini belirtiyor. Günümüzde artik kisiye özel uygulanan diyetlerin saglikli bir sekilde kilo vermek için en iyi yöntem oldugu kabul ediliyor.

Bilinçsiz yapilan diyetler metabolizmayi bozuyor

Sismanlik, asiri miktarda beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, kalitim, nöroendokrin etmenler, psikolojik sorunlar, cinsiyet, egitim düzeyi, evlilik, dogum sayisi, sigarayi birakma, alkol kullanimi gibi pek çok degisik faktöre bagli ortaya çikabilir. Sebebi her ne olursa olsun sismanlik tek basina oldugu gibi komplikasyonlari ile de yasam süresini kisaltan ve yasam kalitesini düsüren ciddi bir hastaliktir. Kontrolsüz uygulanan sagliksiz diyetler, bas agrisi, kosantrasyon bozuklugu, sinirlilik, yorgunluk, bulanti, kusma, ishal, kabizlik, safra ve böbrek tasi, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düsüklügü, adet düzensizligi, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açar.

Diyet kisiye özel olmali;

1. Bireyin kilo vermeden önce kaç kilo verecegini ve bu kiloyu ne kadar sürede verebileceginin belirlenmesi gerekir. Kisi hiçbir zaman kisa sürede kilo kaybetmeyi planlamamalidir. Vücudun kilo kaybi, haftada yarim veya bir kiloyu geçmemelidir.

2. Kisilerin uygulayacagi standart bir diyet yoktur, her diyet kisiye özel uygulanmalidir. Verilecek diyet kisinin beslenme aliskanliklarina, yasina, cinsiyetine, is kosullarina, bazal metabolizma hizina ve saglik problemlerine (yüksek kolestrol, tansiyon, diyabet) göre hazirlanmalidir. Herkesin ayni diyeti yapmasi söz konusu olamaz. Her bireyin kisisel özellikleri farkli olacagindan diyete verdigi cevap da farkli olacaktir.

3. Diyette ögünler azar azar ve sik tüketilecek sekilde düzenlenmeli ve ögün atlanilmamalidir. Genelde diyet yapan bireylerin tüm gün boyunca aç kalip metabolizmalarini zayiflattigi görülüyor.

4. Diyetler genelde 3 ana ve 3 ara ögün olacak sekilde düzenlenir. Fakat ana ögünler kadar önemli olan ara ögünler her zaman ihmal edilir veya atlanir. Kan sekeri, kisi ögününü tükettikten 2-2,5 saat sonra yavas yavas düsmeye baslar ve böylece diyet yapan kiside açlik hissi dogar. Buradaki ara ögünlerin amaci da kan sekerinin düsmesini ve açlik hissinin önüne geçilmesini saglamaktir. Bu nedenle ara ögünlere gereken önem verilmelidir.

5. Diyet içinde her besin grubunda bulunan besinler dengeli bir sekilde dagitilmak kosulu ile tüketilmeldir.

6. Diyet sirasinda en az 2-2,5 litre su içilmelidir.

7. Meyve ve sebzelere diyette çok fazla önem verilmelidir. Bu besinler vitamin ve mineral açisindan oldukça zengindir ve ayni zamanda posa içerigi yüksek besinlerdir. Posa içerigi yüksek besinler kabizlik probleminin tedavisine de yardimci olur.

8. Yapilan en büyük hatalardan biri de zayiflama dönemi bittikten sonraki dönemlerde gözlenir. Genelde kilonun korunmasi gereken bu dönemde, diyete baslamadan önceki, sismanlanmaya neden olan kötü beslenme aliskanliklarina geri dönüs yapilir. Burada yapilmasi gereken, saglikli beslenme aliskanliginin bir yasam tarzi haline getirilmesidir.

Canan Özal Kuzum
Diyetisyen
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası