Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bilinçsiz zayiflamayin!...

Dünya Saglik Örgütü (WHO) sismanligi, “Vücutta fazla miktarda yag birikmesi sonucu ortaya çikan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir saglik sorunu” olarak tanimlaniyor. WHO, bilinçsiz yapilan diyetlerin vücut metobolizmasini bozdugu ve ciddi saglik sorunlarinin ortaya çiktigini belirtiyor. Günümüzde artik kisiye özel uygulanan diyetlerin saglikli bir sekilde kilo vermek için en iyi yöntem oldugu kabul ediliyor.

Bilinçsiz yapilan diyetler metabolizmayi bozuyor

Sismanlik, asiri miktarda beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, kalitim, nöroendokrin etmenler, psikolojik sorunlar, cinsiyet, egitim düzeyi, evlilik, dogum sayisi, sigarayi birakma, alkol kullanimi gibi pek çok degisik faktöre bagli ortaya çikabilir. Sebebi her ne olursa olsun sismanlik tek basina oldugu gibi komplikasyonlari ile de yasam süresini kisaltan ve yasam kalitesini düsüren ciddi bir hastaliktir. Kontrolsüz uygulanan sagliksiz diyetler, bas agrisi, kosantrasyon bozuklugu, sinirlilik, yorgunluk, bulanti, kusma, ishal, kabizlik, safra ve böbrek tasi, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düsüklügü, adet düzensizligi, kuru cilt, saç dökülmesi gibi sorunlara yol açar.

Diyet kisiye özel olmali;

1. Bireyin kilo vermeden önce kaç kilo verecegini ve bu kiloyu ne kadar sürede verebileceginin belirlenmesi gerekir. Kisi hiçbir zaman kisa sürede kilo kaybetmeyi planlamamalidir. Vücudun kilo kaybi, haftada yarim veya bir kiloyu geçmemelidir.

2. Kisilerin uygulayacagi standart bir diyet yoktur, her diyet kisiye özel uygulanmalidir. Verilecek diyet kisinin beslenme aliskanliklarina, yasina, cinsiyetine, is kosullarina, bazal metabolizma hizina ve saglik problemlerine (yüksek kolestrol, tansiyon, diyabet) göre hazirlanmalidir. Herkesin ayni diyeti yapmasi söz konusu olamaz. Her bireyin kisisel özellikleri farkli olacagindan diyete verdigi cevap da farkli olacaktir.

3. Diyette ögünler azar azar ve sik tüketilecek sekilde düzenlenmeli ve ögün atlanilmamalidir. Genelde diyet yapan bireylerin tüm gün boyunca aç kalip metabolizmalarini zayiflattigi görülüyor.

4. Diyetler genelde 3 ana ve 3 ara ögün olacak sekilde düzenlenir. Fakat ana ögünler kadar önemli olan ara ögünler her zaman ihmal edilir veya atlanir. Kan sekeri, kisi ögününü tükettikten 2-2,5 saat sonra yavas yavas düsmeye baslar ve böylece diyet yapan kiside açlik hissi dogar. Buradaki ara ögünlerin amaci da kan sekerinin düsmesini ve açlik hissinin önüne geçilmesini saglamaktir. Bu nedenle ara ögünlere gereken önem verilmelidir.

5. Diyet içinde her besin grubunda bulunan besinler dengeli bir sekilde dagitilmak kosulu ile tüketilmeldir.

6. Diyet sirasinda en az 2-2,5 litre su içilmelidir.

7. Meyve ve sebzelere diyette çok fazla önem verilmelidir. Bu besinler vitamin ve mineral açisindan oldukça zengindir ve ayni zamanda posa içerigi yüksek besinlerdir. Posa içerigi yüksek besinler kabizlik probleminin tedavisine de yardimci olur.

8. Yapilan en büyük hatalardan biri de zayiflama dönemi bittikten sonraki dönemlerde gözlenir. Genelde kilonun korunmasi gereken bu dönemde, diyete baslamadan önceki, sismanlanmaya neden olan kötü beslenme aliskanliklarina geri dönüs yapilir. Burada yapilmasi gereken, saglikli beslenme aliskanliginin bir yasam tarzi haline getirilmesidir.

Canan Özal Kuzum
Diyetisyen
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası