DEV POLİKLİNİKLER GELİYOR

Bakanlık yoğunluğun artması üzerine Hastane ayarında büyük semt poliklinikleri kurulmasına karar verdi.

Birçok büyük hastanenin 50-60 odalı polikliniklerinde günde 4-5 bin hastaya hizmet verilmesi bu nedenle de izdihamların yaşanması üzerine bakanlık, yeni semt polikliniklerinin kurulması için düğmeye bastı.

Bakanlık, SSK’lı hastaların da devlet hastanelerinden yararlanmaya başlamasıyla birlikte yoğunluğun daha da artması üzerine büyük semt poliklinikleri kurmaya karar verdi.

Ayrıca mevcut hastanelerin poliklinik oda sayıları da kısa bir süre içinde artırılacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İHA muhabirine yaptığı açıklalmada, Türkiye’de son 50 yılda devasa kamu binaları yapılmasına rağmen, artan nüfusla orantılı modern hastaneler yapılamadığını söyledi.

Anadolu’daki hastanelerin çoğunun 1950 ve 60’larda yapıldığını ve mimari açıdan modern hastanecilik anlayışına uygun olmadığına dikkat çeken Akdağ, “Hastanelerin yataklı bölümlerinin hizmet verme kapasitesiyle, polikliniklerinin hizmet verme kapasitesi arasında genellikle bir uçurum var. Öncelikle bir süreç kapsamında hastanelerimizin poliklinik kapasitelerini artırma cihetine gideceğiz.

Ayrıca semt poliklinikleri kurma hazırlıkları da yapıyoruz” dedi. Semt polikliniklerinin hastanelerle ortak çalışacağını ifade eden Akdağ, böylece vatandaşların polikliniklerdeki ağır kalabalıklardan dolayı sıkıntı çekmesinin önleneceğini bildirdi. Akdağ, yeni yapılacak olan hastane binalarının da modern hastanecilik esaslarına uygun olarak inşa edileceğini, koğuş sistemi yerine oda sistemine geçileceğini anlattı.