Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gençleri göz ardi etmeyin...

Toplumun en küçük birimi olan ailede yasanan olaylarin etkisi, ailenin statüsü ve aldigi egitim ile gençlerin dis ortamlarda daha saldirgan bir yapiya büründükleri görülmektedir.

Gençler okulda, maçta, okul sonrasi gidilen mekanlarda birbirlerini yaralamakta ve hatta bilinçli bir sekilde ölümle sonuçlanan olaylara karismaktadir. Yakindan inceleme yapilan gençlerde, bir çogunun egitim seviyesi oldukça düsük, maddi yönden çok yetersiz, alt sosyo-ekonomik statüye ait ailelerden geldiklerini görülmektedir. Ailelerin bu sartlarda olmasi, bir gencin siddete yönelmesinin tek nedeni olamaz ve diger faktörleri de göz ardi etmemek gerekir. Ailelerin çocuklarinin enerjisinin en yogun oldugu dönemlerde okulun yani sira spora ya da sanat gibi çesitli yan dallara yönlendirme yapmasi etkili olabilir. Çesitli sorunlarin yogun bir sekilde yasandigi aile ortaminda gence yeterince ilgi ve sevgi gösterilememesi akla gelen ilk nedendir ve gençlerde karsimiza çikan ortak bir sorundur.

Gençler daha çok kendilerini kanitlamak zorunda kaldiklari zamanlarda bir gruba ait olma duygusu içinde olup, gruba dahil olduklarinda da kendilerini güvende hisseder. Gençler evde görmedigi kabulü, bir birey olarak algilanma hissini, ilgiyi ve sevgiyi beraber dolastigi grupta yasamaya baslar. Kurallarini kendileri koyar ve kendileri uygular ve birbirlerine arka çiktiklari ve güç aldiklari için kendi baslarina cesaret edemedikleri birçok seyi grubun etkisiyle kolaylikla yapar. Ailelerde ve toplumda; filmlerin, televizyon programlarinin ya da her türlü haberin çocugun ruh halini etkiledigi görülür.

Kendilerini grup içinde kanitlamaya ve grubun varligini sürdürmeye gelince de bahsettigimiz kaynaklarla birlikte bol bol islenen ve neredeyse yüceltilen siddet, gençlerin hayatlarinda yerini alir. Bu stratejik noktalarda psikolojilerinden anlayan, negatif enerjilerini pozitif ortamlarda sarf etmelerini saglayacak ve her seyden önemlisi onlari sevgiyle karsilayacak yetiskinlerin olmamasi son dönemde yasadigimiz üzücü olaylarin en önemli nedenlerindendir.

Gençler bu noktalara gelmeden aile içinde sevilmeli, sayilmali, bir birey olarak kabul edilip, ilgi gösterilmelidir. Aile içindeki yetiskinlerin davranislari ve tutumlari örnek olma açisindan bu dönemde çok belirleyicidir. Okullarda da egitimcilere çok is düsmekte ve onlara anlayisla yaklasmalari, dinlemeleri, ihtiyaçlarina duyarli olmalari ve okul sonrasi faaliyetlerini mutlaka yönlendirmeleri gerekir.

Egitim ve ögretim, bu yas grubu için toplumun diger kesimlerinden çok daha fazla ve belirleyici bir sekilde gerekli ve vazgeçilmezdir. Burada asil önemli ve gerekli olan bu çocuklari siddete yönelmeden dogru yönlendirmek ve kazanmaktir.

Klinik Psikolog Sedef Akbay
Hisar Intercontinental Hospital
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası