TÜRKİYE’NİN SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI HARİTASI ÇIKARILIYOR!

Akut solunum yolu enfeksiyonları en sık doktora başvurma nedeni. Bu enfeksiyonlardan korunmanın yollarını bilmek, hastalıkla baş etmekten çok daha kolay.

Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen solunum yolu enfeksiyonları, hastaneye yatışı gerektirecek kadar ağır hastalık tablolarına neden olabiliyor. www.koruyucumelek.net, solunum yolu enfeksiyonlarının Türkiye’deki haritasını çıkararak bu konudaki toplum bilincine katkıda bulunmayı hedefliyor. Bir ay boyunca bu enfeksiyonlarla ile ilgili www.koruyucumelek.net sitesindeki birkaç soruya yanıt vererek hem Türkiye’nin solunum yolu enfeksiyonları haritasının oluşmasına yardımcı olabilir hem de hediye kazanabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre, doktor başvurularının % 20’sinin, işgücü kaybının %30’unun ve antibiyotik reçetelerinin %75’inin nedeni, solunum yolu enfeksiyonları.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; solunum yolu enfeksiyonları işgücü kaybı, okula devamsızlık gibi önemli sosyoekonomik sorunlara neden oluyor. Yaşam kalitesi üzerinde de olumsuz etkileri olan solunum yolları enfeksiyonlarının görülme sıklığını ve komplikasyonlarını azaltmak için yeni korunma yöntemleri bulmak şart.

Solunum yolu enfeksiyonları nelerdir?

Grip, soğuk algınlığı ( nezle), bronşit, sinüzit, farenjit gibi solunum yolu organlarını tutan hastalıklara “solunum yolu enfeksiyonları” denir.

Bu hastalıkların önemi hakkında bir fikir sahibi olmak için, solunum yolu enfeksiyonlarının bütün dünyada doktor muayenelerinin %20’sini ve 5 yaş altındaki çocuklarda meydana gelen hastalıkların %50’sini oluşturduklarını düşünmek yeterli.

Ankete Katılın, Hem Bilgilenin Hem Kazanın!

Solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu bu olumsuz sonuçları en aza indirmek, toplam tedavi masrafını ve enfeksiyon sıklığını düşürmek için hastalığı tanımak ve korunma yöntemlerini bilmek çok önemli. www.koruyucumelek.net, solunum yolu enfeksiyonlarının Türkiye’deki haritasını çıkararak bu konudaki toplum bilincine katkıda bulunmayı hedefliyor.

www.koruyucumelek.net sitesini ziyaret edenler, sitede yer alan anket sorularını yanıtlıyorlar. Anket ile tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı, neden olduğu iş kayıpları ve yaşama etkisi konusunda ipuçlarına varılması hedefleniyor. Bu ankete katılanlar koruyucumelek.net’ten özel bir hediye de kazanacak. Akut solunum yolu enfeksiyonları anketini yanıtlamak için www.koruyucumelek.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.