Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ergenlik depresyon için riskli dönem

Ergenlerde çabuk sinirlenme, öfkesini kontrol edememe, önceden zevk aldigi seylerden zevk alamama, günün önemli bir bölümünde kendini hüzünlü hissetmenin depresyonun ilk belirtileri olabilecegi belirtildi.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmani Doç. Dr. Mücahit Öztürk, ergenlik döneminin birçok ruhsal bozukluk için riskli bir zaman dilimi oldugunu, bu dönemdeki ruhsal bozukluk oraninin arastirmalarda yüzde 8 ile yüzde 21 arasinda bulundugunu anlatti

“Özellikle kiz ergenlerde depresyon ve kaygi bozukluklarina daha sik rastlanir” diyen Doç. Dr. Öztürk, ergenlik dönemindeki depresyonu tanimanin anne ve baba için zor olacagini söyledi. Doç. Dr. Öztürk, söyle devam etti:

“Ergenlerde çabuk sinirlenme, öfkesini kontrol edememe, önceden zevk aldigi seylerden zevk alamama, günün önemli bir bölümünde kendinihüzünlü hissetme, depresyonun ilk belirtileri olabilir. Bu dönemde ergenin ders basarisinda ve sosyal iliskilerinde bozulmalar gözlenebilir. Kaygi bozukluklari içinde ergenlerde daha sik rastlanan, saplantilar ve sosyal fobidir. Istemeden ve saçma oldugunu bildigi halde bazi hareketlerin tekrarlanmasi ve tekrarlayan düsüncelerin zihinden atilamamasi olarak tanimlanabilecek olan saplantilar arasindaen sik karsilasilani ise temizlik, kontrol, sayi sayma, düzen, dokunmave zihinden uzaklastirilamayan düsüncelerdir. Sosyal fobisi olan ergenler sosyal ortamlarda bulundugunda asiri sikinti duyar ve bu ortamlara girmekten kaçinirlar. Örnegin, sinifta ya da grupta konusmakta zorlanir. Arkadas iliskilerinde çekingen davranir. Iliskiyi baslatmakta ve devam ettirmekte zorlanir. Dolayisiyla toplu ortamlarda bulunmaktan uzak dururlar.”

BAYILMA VE SINIR KRIZLERI

Kiz ergenlerin yasadiklari gerginlik ve duygusal çökkünlükleri disa, bayilma ve sinir krizleri geçirme seklinde vurabildiklerini vurgulayan Doç. Dr. Öztürk, bu durum göz ardi edilmeden çökkünlük ve gerginligin nedenlerinin arastirilmasi gerektigini anlatti. Doç. Dr. Öztürk, kiz ergenlerde dikkat edilmesi gereken bir noktanin da yeme aliskanliklarindaki degisiklikler oldugunu ifade ederek, söyle dedi:

“Beden imajina önem veren kiz ergen, kilo verme amaçli yemeyi azaltir ve diyet yapar. Kontrolsüz ve sagliksiz yapilan bu diyet zaman içinde asiri kilo kaybi ve çok ciddi saglik sorunlarina neden olabilir. Yemeyi bilinçli ve sürekli bir sekilde reddetme hastaligi olan anoreksia nevroza kiz ergenlerde görülen bir sorundur. Bu ergenler zayif olmalarina ve sürekli kilo kaybetmelerine ragmen kendilerini hala sisman ve kilolu hissederler. Adeta kilo almaktan korkarlar. Dolayisiyla ailenin ergenin yeme davranisindaki var olan asiri degisiklige kayitsiz kalmamasi gerekir. Diyet yapilacaksa mutlaka profesyonel yardim alinmalidir.”

Aileleri dikkatli olmalari konusunda uyaran Doç. Dr. Öztürk, ergenlerin ders disinda mutlaka bir sosyal faaliyetinin olmasinin saglanmasi, özellikle spor etkinlikleri ve gencin tercih edecegi sanatsal faaliyetler üzerinde durulmasi gerektigini söyledi. Kiz ergenlerin bedenlerindeki degisikliklerle de fazlaca ilgilendiklerini ve kendilerini akranlariyla karsilastirdiklarini da dile getiren Doç. Dr. Öztürk, söyle dedi:

“Akranlarina göre ya sisman, ya kisa, ya uzun, ya çirkin, ya daha sivilcelidir. Bu degisikliklere anne tarafindan hazirlanmayan bir ergen, yogun endise ve utanç duygusu yasayabilir. Hormonal degisikliklerle birlikte ergende cinsel dürtülerin de ortaya çikisi erken yasta cinsel davranis riskini de artirir. Bu da cinsel yolla bulasan hastaliklar ve gebelik gibi istenmeyen ve tehlikeli sonuçlar dogurabilir.”

Kimlik olusumu sürecinin ergenlik döneminde sonlandigina da dikkati çeken Doç. Dr. Öztürk, “Kim oldugunu, yasam amacini, degerlerini ve gelecegi sorgulayan ergen bu süreçte cinsel, toplumsal ve mesleki kimligini de olusturur. Bazen bu süreç sosyal uyumu hafif derecede bozacak nitelikte çalkantili geçer ki, bu duruma kimlik krizi diyoruz. Kimlik krizi sonunda ergen, saglikli kimlik gelisimini tamamlayabilir. Ancak, ruhsal çökkünlük, davranis sorunlari, asiri taskinlik ve öfke nöbetleriyle seyreden kimlik kargasasi durumu da yasanabilir” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası