Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli gençlik, saglikli gelecek

TBMM ve 4 bakanligin isbirligiyle, sigara, alkol ve uyusturucu madde kullaniminin önlenmesi amaciyla “Saglikli Gençlik, Saglikli Gelecek” kampanyasi baslatildi.

Kampanyanin tanitimi dolayisiyla TBMM’de düzenlenen toplantiya, TBMM Baskani Bülent Arinç, Devlet Bakani Nimet Çubukçu, Saglik Bakani Recep Akdag, Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, Içisleri Bakanligi Müstesari Sehabettin Harput ve milletvekilleri katildi.

Toplantinin açilisinda yaptigi konusmada, Arinç, Türkiye’de yasanan insani sorunlar karsisinda sadece yasal düzenlemeleri degil, ayni zamanda sosyal politikalar üretmeyi ve bunu topluma yaymayi, sorunun çözümü için çok önemli gördüklerini söyledi. Arinç, bu kampanyayla, her geçen gün daha da vahim boyutlara ulasan sigara, alkol, uyusturucu madde ve benzerlerine karsi, gelecegin güvencesi gençleri, ebeveynlerini ve okul yönetimlerini de içine alan bir sosyal sorumluluk projesi baslatmayi amaçladiklarini belirtti.

TBMM ve 4 bakanlik tarafindan konuyu, ailevi, çevresel ve ulusal boyutta ele alarak, gelecegi güvence altina alacak bu çalismanin olumlu sonuçlar ortaya koyacagina inancini dile getiren Arinç, söyle devam etti:

“Zararli maddelerin kullanimi, günümüzün en ciddi ve kapsamli toplumsal sorunlarindan biridir. Gerek toplumun her kesimini etkilemesi, gerekse de bir toplumdan digerine sinir tanimaz yayginliginedeniyle, zararli madde kullanimi, çagimizin en öncelikli sorunlarinin basinda gelmektedir. Ülkemizde son 35-40 yildir yasanan kirsal kesimden kente göç, toplumsal çalkantilar, ekonomik krizler, sosyal çözülmeler ve aile yapisindaki degisiklikler, toplumumuzu koruyan kültürel dokunun zayiflamasi gibi tehlikeli bir durumun dogmasina neden oldu. Bunun sonucunda da ülkemizde madde kullanim ve bagimliligi hizla artti. Ayrica zararli maddeye baslama yasi da giderek düserek, ilkögretim çagindaki çocuklara kadar indi.”

“TÜRKIYE, AVRUPA VE ABD’DEN DAHA IYI DURUMDA”

Bülent Arinç, istatistik ve arastirmalarin, Türkiye’nin, madde kullanimi konusunda Avrupa ve Amerika’ya kiyasla daha iyi durumda oldugunu gösterdigine isaret etti. Arinç, “Sorun çok büyük hale gelince ve kriz olunca müdahale ederiz” mantigindan uzak, sorun büyüme egilimindeyken önlem almaya karar verdiklerini ifade etti. Kronik hale gelmeden önlem almamalari halinde, hizli bir degisim sürecinden geçmekte olan Türkiye’ye hiç yakismayacak manzaralar ve geri dönülmez bir sorunla karsilasacaklarini kaydeden Arinç, “Alkol ve madde kullanmamis kisilerin bu maddeye baslamalarini engellemek, bagimli hastalarin tedavi ve rehabilitasyonlarini gerçeklestirmek, bagimli kisilerin kendilerine ve topluma verdikleri zarari azaltarak suçu önlemek, ulusal saglik politikamizin temel taslaridir” diye konustu.

Arinç, bagimlilik tedavisinin güç ve masrafli bir tedavi olduguna dikkati çekerek, sorunun yayginlasmasini önlemenin ayri bir önem tasidigini söyledi. Arinç, caydirma, bilgilendirme, kisiler arasi diyalogu ve sosyal becerileri artirma, uyusturucu karsiti degerleri güçlendirmenin, koruyucu çalismalarin temel ilkeleri oldugunu vurguladi.

“GEREKIRSE ARASTIRMA KOMISYONU”

Kampanyanin sac ayaklari olan 4 bakanligin, kendi alanlarinda çalismalarini sürdürecegini belirten Arinç, sözlerini söyle tamamladi:

“TBMM olarak gençlerimizi bataga sürükleyen zararli madde kullanimiyla ilgili olarak gerekirse bir arastirma komisyonu kurmayi düsünüyoruz. Ayrica bu kampanyada anne faktörünü öne çikarmak için milletvekili eslerinin aktif olarak çalismasini saglayacagiz. 23 Nisan kutlamalari çerçevesinde etkinliklerimizin ve konusmalarimizin ana temasina bu kampanyayi yerlestirecegiz. 13 milyon ögrencinin katilimiyla gerçeklesen Demokrasi Egitimi ve Okul Meclisleri Projemizde de bu konu islenecek. Gerekli uyarici afis ve dokümanin dagitiminin yani sira TBMM TV de konu hakkinda sürekli programlar yapacak. Bu kampanyayla bir ilki de gerçekletirmis oluyoruz. Bu kampanya, bugüne kadar TBMM’de 4 bakanlikla birlikte yapilmis ilk genis katilimli kampanyadir. Böylece yürütme ve yasamanin gücünü bir araya getirip, milletimizin yararina kullanmis oluyoruz. Bunun da devletin kurumlari arasinda isbirligi için önemli bir örnek oldugu kanaatindeyiz. Kampanya konusunda medyadan yapici elestiri ve önerilerini de bekliyoruz.”

“MADDE BAGIMLILIGI EN ÖNEMLI SORUN”

Devlet Bakani Nimet Çubukçu da yaslilarini kaybetmis bir toplumun geçmisinin, gençlerini kaybetmis bir toplumun ise geleceginin avuçlarindan kayacagini söyledi. Madde bagimliliginin, en önemli ve acil çözüm bekleyen sorunlarindan biri olduguna dikkati çeken Çubukçu, bu konuda polisiye önlemler kadar, toplumsal bilincin de önemli oldugunu belirtti. Türkiye’de islenen uyusturucu suçlarinda son 20 yilda ciddi artis yasandigina isaret eden Çubukçu, zararli madde kullanimini basindan önlemek için bütün toplumsal kurumlari ise sokarak, bir sosyal sorumluluk anlayisi içinde mücadele etmek gerektigini kaydetti.

Çubukçu, ebeveynlerin zararli maddelere karsi tutumunun ve bu konuda bilgi ve bilinç sahibi olmalarinin, çocuklarin davranislarini belirlemede büyük önem tasidigini ifade etti. Çubukçu, annelerin çocuklarina olan yakinligi ve onlardaki her degisimin iyi bir gözlemcisi olmalari nedeniyle, kampanya sirasinda annelerle isbirligine yönelik aktiviteler gerçeklestirmeyi düsündüklerini söyledi.

Bakan Çubukçu, TBMM Baskani, Basbakan ve milletvekillerinin eslerini, kampanyaya, bulunduklari illerde aktif sekilde katilmaya çagirdi.

“(ÇOCUKLARI EGITELIM) DERKEN, MERAK UYANDIRARAK, ONLARIN KULAGINA KAR SUYU KAÇIRMAYALIM”

Kampanyasinin tanitim toplantisinda konusan Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, kampanyayi çok önemli buldugunu belirterek, “Türkiye’de artik zeybek oynamayi birakip, halay çekmeliyiz” diye konustu. Toplumsal projelerin yürütülmesinde toplumun bütün kesimlerinin güç ve enerjisini birlestirmesi gerektigini ifade eden Çelik, gençlerin saglikli beden ve ruh yapisina sahip olmasinin önemine isaret etti.

Türkiye’de madde bagimliliginin “vahamet” boyutuna gelmemesinde aile yapisinin önemli bir rol oynadigini kaydeden Bakan Çelik, “Meclis Baskanimizin bu kampanyaya öncülük etmesinden, sorunun vahamet boyutuna ulastigi anlami çikmasin. Bu konuda SOS veren bir sorun yok” dedi.

Okullardaki rehberlik sistemini kökten degistirdiklerini anlatan Çelik, rehberlikte proaktif bir yöntem izlediklerini bildirdi. Çelik, gençlerin madde bagimliligina karsi korunmasinda dikkatli bir politika izlenmesi gerektigini belirterek, “(Çocuklari egitelim) derken, merak uyandirarak, onlarin kulagina kar suyu kaçirmayalim” diye konustu.

Milli Egitim Bakani Çelik, medyaya burada çok önemli görevler düstügünü de ifade ederek, geçmiste intihar girisimlerinin canli yayinlanmasi örnegini verdi. Bu tür yayinlarin yasaklanmasindan sonra Bogaz Köprüsü’nden intihar girisimlerinin yüzde 1500 oraninda azaldigina dikkati çeken Çelik, “sov ve dikkat çekme amaçli” girisimlere karsi uyanik olunmasini istedi.

Bakanliginin ögrenci, ögretmen ve velilere yönelik 11 maddelik yeni bir program uygulayacagini bildiren Hüseyin Çelik, programlarin rehber ögretmenler tarafindan tüm Türkiye’de uygulanacagini söyledi. Gençlerin sportif ve kültürel faaliyetlere yöneltilecegini anlatan Çelik, “Bos insan durgun su gibidir. Çok çabuk bozulur ve kokmaya baslar” dedi.

“NASIHAT YETMIYOR”

Bakan Çelik, ögrencilere sadece nasihat vermenin yeterli olmadigini ifade ederek, özellikle ögretmenlerin rol model olarak davranislarinin önemine degindi. Okullarda sigara içilmesini yasakladiklarini belirten Çelik, anne-babalari egitmek için yaygin egitim programlarini uygulamaya koyduklarini bildirdi.

23 Nisan ve 19 Mayis’ta çesitli illerden Ankara’ya gelecek ögrencilerin, kampanya için özel bir proje ile gelecegini açiklayan Çelik, bu projelerin TBMM ve metrolarda sergilenecegini söyledi.

OKULLARDA SIDDET

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik, okullarda siddet olaylariyla ilgili gerekli tedbirleri aldiklarini bildirerek, Türk okullarindaki ögrenci disiplininin diger ülkelerden daha iyi durumda oldugunu kaydetti. “Bizim çocuklarimiz çok efendiler, çok daha disiplinliler” diyen Çelik, “ABD liselerinde ögretmenlik yapmak cezaevlerinde gardiyanlik yapmaktan daha zordur” diye konustu.

“AILE YAPISI KORUNMALI”

Saglik Bakani Recep Akdag da toplantida yaptigi konusmada, kampanyalarda verilecek mesajin dogru olmasinin önemini vurgulayarak, yanlis mesajlarin isi daha kötü bir noktaya sürükleyebilecegini söyledi. Toplumun bütün kesimlerinin madde bagimliligi konusunda “farkindalik düzeyinin” yükseltilmesi gerektigini anlatan Akdag, kampanyada özellikle görsel medyaya önemli görevler düstügünü anlatti.

Gençlerin madde bagimliligindan korunmasinda ailenin rolüne dikkati çeken Bakan Akdag, aile yapisinin korunmasina çok büyük özen gösterilmesi gerektigini bildirdi. Parçalanmis ailelerin çocuklarinin madde bagimliligi konusunda daha büyük risk altinda olduguna isaret eden Akdag, medyanin bu konuda olumsuz örnekleri yansitmamasi gerektigini söyledi.

Saglik Bakani Akdag, 24 gençlik merkezi olusturduklarini belirterek, bu merkezlere 20 bin gencin basvurdugunu açikladi.

“KULLANIM YASI DÜSÜYOR”

Içisleri Bakanligi Müstesari Sehabettin Harput da uyusturucu saticilarinin kolay yoldan para kazanma hirsinin, bu maddenin kullanimyasini düsürdügünü anlatti. Sokak ve okul çevrelerinin madde bagimliligi ile ilk tanisilan mekanlar oldugunu belirten Harput, Emniyet Genel Müdürlügü bünyesinde bulunan 175 uzmanin ögretmen ve ögrenciler ile cezaevi personeline bilgi verdigini anlatti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası