Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Tansiyonunuz Kontrol Altinda mi?” Kampanyasi

Hipertansiyon Nedir?

Damarlar vücuttaki tüm organlarimizi besleyen kanin dolastigi yollardir. Yüksek Tansiyon damarlardaki kan basincinin normalin üzerinde olmasidir. Vücuttaki kan dolasiminda sorun oldugunda damarlarin besledigi organlarda bir takim hasarlar olusur. Büyük tansiyonun 14 veya küçük tansiyonun 9 ve üzerinde olmasi (140/90 mmHg) yüksek tansiyon demektir. Seker ve böbrek hastalarinda ise; büyük tansiyonun 13 ve küçük tansiyonun 8 ve üzerinde olmasi yüksek tansiyon ya da hipertansiyon olarak siniflandirilir. Kilavuzlara göre ideal tansiyon degeri 120/80 mmHg’dir.

Hipertansiyon beyin kanamasi ve felç, kalp yetersizligi ve kalp krizi, böbrek yetersizligi, görme kaybi gibi hastaliklara neden olabilir. Kan basinci degerleri normal sinirlarda tutulan hipertansiyon hastalarinda bu hastaliklarin olusmasi önlenebilir.

Kampanyanin Gerekçesi ve Türkiye’deki Durum:

Türkiye’de en yaygin görülen saglik sorunlarindan biri olan hipertansiyon hakkinda Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi’nce 2003 yilinda yapilan “Türk Hipertansiyon Prevalans Çalismasi” hastaligin siklik ve yol açtigi saglik sorunlariyla ilgili önemli sonuçlar ortaya koymustur. Bir yildir sürdürülen hipertansiyonla ilgili bugüne kadar yapilan en kapsamli çalismadan asagidaki çarpici veriler elde edilmistir:

o Türkiye genelinde hipertansiyon görülme sikligi % 31.8’dir. Ülkemizde her üç kisiden biri hipertansiyon hastasidir yani baska bir deyisle Türkiye’de yaklasik 15 milyon hipertansiyon hastasi bulunmaktadir.

• Hipertansiyon saptananlarin % 38’inin daha önce hipertansiyon tanisi aldigi, % 62’sinin ise ilk kez bu çalisma sirasinda hipertansif oldugununu ögrendigi belirlenmistir Buna göre ülke genelinde hipertansiyonu olan her 3 kisiden 2’si hipertansif oldugunun farkinda degildir.

• Hipertansiyon kadinlarda daha fazla görülmektedir. Erkeklerde % 27.5 siklikta bulunurken kadinlarda bu oran % 36.1’tir.

• Hipertansiyon hastasi olup kan basinci yeterli kontrol edilenlerin orani sadece % 21’dir. Bu da, 5 hipertansifliden 4'ünde kan basinci kontrolünün yeterli yapilmadigini göstermektedir.

• Hipertansiyon saptanan bireylerde yapilan idrar ve kan analizleri ile % 27.4'ünde böbrek hasarinin göstergesi olan 'mikroalbuminüri'nin varligi saptanmistir. Her 3 hipertansiften birinde böbrek hasari saptanmasinin altinda yatan neden, hipertansiyonun geç fark edilmesi ve yeterli tedavi edilmemesidir.

Bu veriler hipertansiyonun tani ve tedavisinin toplumsal düzlemde ele alinmasi gerektigini açikça göstermektedir. Sorunu tek tek bireylerin ötesinde görüp toplumsal bir yaklasimla hipertansiyon ile mücadele edilmelidir. Bu girisimler sonucu saglanacak bir kaç mmHg’lik düsüs bile birçok insanin hipertansiyonla ve hipertansiyona iliskin sorunlarla tanismamasina imkan saglayacaktir.

Kampanyanin Amaci:

Yüksek mortalitesi ve ciddi komplikasyonlariyla ülkemizde önemli bir saglik problemi olan hipertansiyon konusunda farkindalik yaratmak ve ideal kan basinci degeri (12/8) konusunda halki bilinçlendirmek.

Kampanyada Novartis’in Rolü:

Halki kalp hastaliklari hakkinda bilinçlendirme sorumlulugu olan “Türk Kardiyoloji Dernegi”nin bu kampanyasina destek olmak.

Kampanyanin Kapsami:

Kampanya boyunca Kasim ve Aralik aylarinda halki bilinçlendirmek amaciyla görsel ve yazili medya ve açikhava mecralari kullanilacaktir.

Halkin Bilinçlendirilmesini Destekleyecek Basili ve Görsel Malzemeler:

• Hasta brosürü

• Halki bilgilendirici posterler

• Saglik ocaklari ve hasta bekleme odalarinda gösterilmek üzere hasta filmi

• 0800’lü hipertansiyon danisma hatti

Toplu Iletisim Planinda Yer Alan Kanallar:

• TV ve Radyo Kampanyasi

• Gazete ilanlari

Açikhava Mecralari:

• Billboarlar

• Raketler

• Otobüs giydirme

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası