Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Tansiyonunuz Kontrol Altinda mi?” Kampanyasi

Hipertansiyon Nedir?

Damarlar vücuttaki tüm organlarimizi besleyen kanin dolastigi yollardir. Yüksek Tansiyon damarlardaki kan basincinin normalin üzerinde olmasidir. Vücuttaki kan dolasiminda sorun oldugunda damarlarin besledigi organlarda bir takim hasarlar olusur. Büyük tansiyonun 14 veya küçük tansiyonun 9 ve üzerinde olmasi (140/90 mmHg) yüksek tansiyon demektir. Seker ve böbrek hastalarinda ise; büyük tansiyonun 13 ve küçük tansiyonun 8 ve üzerinde olmasi yüksek tansiyon ya da hipertansiyon olarak siniflandirilir. Kilavuzlara göre ideal tansiyon degeri 120/80 mmHg’dir.

Hipertansiyon beyin kanamasi ve felç, kalp yetersizligi ve kalp krizi, böbrek yetersizligi, görme kaybi gibi hastaliklara neden olabilir. Kan basinci degerleri normal sinirlarda tutulan hipertansiyon hastalarinda bu hastaliklarin olusmasi önlenebilir.

Kampanyanin Gerekçesi ve Türkiye’deki Durum:

Türkiye’de en yaygin görülen saglik sorunlarindan biri olan hipertansiyon hakkinda Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi’nce 2003 yilinda yapilan “Türk Hipertansiyon Prevalans Çalismasi” hastaligin siklik ve yol açtigi saglik sorunlariyla ilgili önemli sonuçlar ortaya koymustur. Bir yildir sürdürülen hipertansiyonla ilgili bugüne kadar yapilan en kapsamli çalismadan asagidaki çarpici veriler elde edilmistir:

o Türkiye genelinde hipertansiyon görülme sikligi % 31.8’dir. Ülkemizde her üç kisiden biri hipertansiyon hastasidir yani baska bir deyisle Türkiye’de yaklasik 15 milyon hipertansiyon hastasi bulunmaktadir.

• Hipertansiyon saptananlarin % 38’inin daha önce hipertansiyon tanisi aldigi, % 62’sinin ise ilk kez bu çalisma sirasinda hipertansif oldugununu ögrendigi belirlenmistir Buna göre ülke genelinde hipertansiyonu olan her 3 kisiden 2’si hipertansif oldugunun farkinda degildir.

• Hipertansiyon kadinlarda daha fazla görülmektedir. Erkeklerde % 27.5 siklikta bulunurken kadinlarda bu oran % 36.1’tir.

• Hipertansiyon hastasi olup kan basinci yeterli kontrol edilenlerin orani sadece % 21’dir. Bu da, 5 hipertansifliden 4'ünde kan basinci kontrolünün yeterli yapilmadigini göstermektedir.

• Hipertansiyon saptanan bireylerde yapilan idrar ve kan analizleri ile % 27.4'ünde böbrek hasarinin göstergesi olan 'mikroalbuminüri'nin varligi saptanmistir. Her 3 hipertansiften birinde böbrek hasari saptanmasinin altinda yatan neden, hipertansiyonun geç fark edilmesi ve yeterli tedavi edilmemesidir.

Bu veriler hipertansiyonun tani ve tedavisinin toplumsal düzlemde ele alinmasi gerektigini açikça göstermektedir. Sorunu tek tek bireylerin ötesinde görüp toplumsal bir yaklasimla hipertansiyon ile mücadele edilmelidir. Bu girisimler sonucu saglanacak bir kaç mmHg’lik düsüs bile birçok insanin hipertansiyonla ve hipertansiyona iliskin sorunlarla tanismamasina imkan saglayacaktir.

Kampanyanin Amaci:

Yüksek mortalitesi ve ciddi komplikasyonlariyla ülkemizde önemli bir saglik problemi olan hipertansiyon konusunda farkindalik yaratmak ve ideal kan basinci degeri (12/8) konusunda halki bilinçlendirmek.

Kampanyada Novartis’in Rolü:

Halki kalp hastaliklari hakkinda bilinçlendirme sorumlulugu olan “Türk Kardiyoloji Dernegi”nin bu kampanyasina destek olmak.

Kampanyanin Kapsami:

Kampanya boyunca Kasim ve Aralik aylarinda halki bilinçlendirmek amaciyla görsel ve yazili medya ve açikhava mecralari kullanilacaktir.

Halkin Bilinçlendirilmesini Destekleyecek Basili ve Görsel Malzemeler:

• Hasta brosürü

• Halki bilgilendirici posterler

• Saglik ocaklari ve hasta bekleme odalarinda gösterilmek üzere hasta filmi

• 0800’lü hipertansiyon danisma hatti

Toplu Iletisim Planinda Yer Alan Kanallar:

• TV ve Radyo Kampanyasi

• Gazete ilanlari

Açikhava Mecralari:

• Billboarlar

• Raketler

• Otobüs giydirme

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası