Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Siyam bebekleri bir saat yasadi

Iskenderun Dogum ve Çocuk evi Hastanesinde yapilan ameliyat sonrasi dünyaya gelen Gülay Yüksel’in siyam ikizleri bir saat yasayabildi.

Ameliyati gerçeklestiren Operatör Doktor Tayfur Saygili annenin dördüncü gebeligi oldugunu belirterek,” Doktor kontrolünde geç kalinmis bir gebelik, daha erken evrelerde siyam ikizi olduklari tespit edilebilirdi.

Tesbitte ikizlerin ayrilip ayrilmadigi takibi yapilabilirdi. Ancak Bize geldiginde yapilan kontrollerde bitisik oldugunu tespit ettik.Hastamiz Daha önce Istanbul Üniversitesi Tip fakültesine de gitmis , Iki kafa, kollar ve bacaklar ayri olan siyam ikizlerde gögüs kafesinden bitisik kalp ve karacigeri tek, karin duvari gelismemis. Anenin saglik durumu iyi ama kiz olan siyam ikizleri bir saat sonra hayatini kaybettiler.”dedi.

Gebelik döneminde anne karninda bebegin gelisiminin doktor kontrolünde olmasi gerektigini belirten Iskenderun Dogum ve Çocuk Bakimevi Hastanesi Doktoru Tayfur Saygili,”Ikiz gebeliklerde gebeligin 14. haftasinda ayrisir. Bu nedenle doktor kontrolü çok önemli bu hastamiz geç kalmis. Periyodik olarak ultrason muayenesinden geçilmesi gerekir. Bebeklerin anne karnindaki gelisimine göre müdahaleler yapilabilir.”dedi.

Siyam ikizlerinin annesi Gülay Yüksel doktorlarin yasamaz demesine karsin ben umudumu yitirmedim. Diyerek sunlari söyledi:

“ Ikizlerden birisinin yasayacagi umudunu hiç yitirmedim. Dokuz ayi doldurarak çocuklarimi dünyaya getirmeyi hayal ettim. Ancak gebeligimin 6. ayinda rahatsizlandim Iskenderun Dogum ve Çocukevi Hastanesine gittim. Acilen ameliyata alarak dogum gerçeklesti. Ancak ikizler yasamadi. “

Siyam ikizleri nedir ?

Yapisik(siyam)ikizleri,monozigot(tek bir yumurtadan gelisen)ikizlerin bir türüdür.Normal döllenme sonrasinda ikiz olusumu ile sonuçlanacak hücre bölünmesinin belirli asamasinda birbirlerinden tamamen ayrilamayip bu sekilde gelisimlerini tamamlayan ikiz bebeklerdir.

Normal bir gebelikte döllenmis olan yumurta hücresi farklilasma evresine girdikten sonra hücreler belirli organlari ve dokulari olusturacak sekilde özelleserek farklilasir."Ikiz olusumunda ise ",farklilasma evresinde önce ayrilma gerçeklesir ve her iki parça da normal birer fetüs olarak gelisimini tamamlar.Siyam ikizlerinde ayrilma ileri bir bölünme evresinde ,hatta büyük ihtimalle de farklilasma evresi basladiktan sonra gerçeklesir.Bu nedenle de belli organlar ve dokularini paylasan ve birbirlerine yapisik olan iki fetüs gelisir.

Yapisik ikizler döllenmis tek bir yumurtadan gelismeye baslayan ikizlerin gelisimlerinin bir süre sonra durmasi ile olusur.Bu ikizler bazen birbirlerine ortak bir deri veya karaciger köprüsü ile baglidirlar.Buna bagli olarak siyam ikizlerinin en yaygin görülen sekilleri "karaciger ve akciger paylasimli"olanlaridir.Ancak daha bir çok çesidi vardir.En az görülen türü bir vücutta tek beyinle olusan iki kafali türüdür. Genelde yapisik ikizler ayni cinsiyetlidir ve erkek siyam ikizleri kizlara göre "3"kat daha fazla görülmektedir.

Haber Mehmet Hüseyin Zorkun.
www.kardelengazetesi.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası