SİYAM BEBEKLERİ BİR SAAT YAŞADI

İskenderun Doğum ve Çocuk evi Hastanesinde yapılan ameliyat sonrası dünyaya gelen Gülay Yüksel’in siyam ikizleri bir saat yaşayabildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Operatör Doktor Tayfur Saygılı annenin dördüncü gebeliği olduğunu belirterek,” Doktor kontrolünde geç kalınmış bir gebelik, daha erken evrelerde siyam ikizi oldukları tespit edilebilirdi.

Tesbitte ikizlerin ayrılıp ayrılmadığı takibi yapılabilirdi. Ancak Bize geldiğinde yapılan kontrollerde bitişik olduğunu tespit ettik.Hastamız Daha önce İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesine de gitmiş , İki kafa, kollar ve bacaklar ayrı olan siyam ikizlerde göğüs kafesinden bitişik kalp ve karaciğeri tek, karın duvarı gelişmemiş. Anenin sağlık durumu iyi ama kız olan siyam ikizleri bir saat sonra hayatını kaybettiler.”dedi.

Gebelik döneminde anne karnında bebeğin gelişiminin doktor kontrolünde olması gerektiğini belirten İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi Doktoru Tayfur Saygılı,”İkiz gebeliklerde gebeliğin 14. haftasında ayrışır. Bu nedenle doktor kontrolü çok önemli bu hastamız geç kalmış. Periyodik olarak ultrason muayenesinden geçilmesi gerekir. Bebeklerin anne karnındaki gelişimine göre müdahaleler yapılabilir.”dedi.

Siyam ikizlerinin annesi Gülay Yüksel doktorların yaşamaz demesine karşın ben umudumu yitirmedim. Diyerek şunları söyledi:

“ İkizlerden birisinin yaşayacağı umudunu hiç yitirmedim. Dokuz ayı doldurarak çocuklarımı dünyaya getirmeyi hayal ettim. Ancak gebeliğimin 6. ayında rahatsızlandım İskenderun Doğum ve Çocukevi Hastanesine gittim. Acilen ameliyata alarak doğum gerçekleşti. Ancak ikizler yaşamadı. “

Siyam ikizleri nedir ?

Yapışık(siyam)ikizleri,monozigot(tek bir yumurtadan gelişen)ikizlerin bir türüdür.Normal döllenme sonrasında ikiz oluşumu ile sonuçlanacak hücre bölünmesinin belirli aşamasında birbirlerinden tamamen ayrılamayıp bu şekilde gelişimlerini tamamlayan ikiz bebeklerdir.

Normal bir gebelikte döllenmiş olan yumurta hücresi farklılaşma evresine girdikten sonra hücreler belirli organları ve dokuları oluşturacak şekilde özelleşerek farklılaşır.”İkiz oluşumunda ise “,farklılaşma evresinde önce ayrılma gerçekleşir ve her iki parça da normal birer fetüs olarak gelişimini tamamlar.Siyam ikizlerinde ayrılma ileri bir bölünme evresinde ,hatta büyük ihtimalle de farklılaşma evresi başladıktan sonra gerçekleşir.Bu nedenle de belli organlar ve dokularını paylaşan ve birbirlerine yapışık olan iki fetüs gelişir.

Yapışık ikizler döllenmiş tek bir yumurtadan gelişmeye başlayan ikizlerin gelişimlerinin bir süre sonra durması ile oluşur.Bu ikizler bazen birbirlerine ortak bir deri veya karaciğer köprüsü ile bağlıdırlar.Buna bağlı olarak siyam ikizlerinin en yaygın görülen şekilleri “karaciğer ve akciğer paylaşımlı”olanlarıdır.Ancak daha bir çok çeşidi vardır.En az görülen türü bir vücutta tek beyinle oluşan iki kafalı türüdür. Genelde yapışık ikizler aynı cinsiyetlidir ve erkek siyam ikizleri kızlara göre “3”kat daha fazla görülmektedir.

Haber Mehmet Hüseyin Zorkun.
www.kardelengazetesi.com.tr