Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yeni TCK, doktorlara hapis yolu açti

1 Haziran'da yürürlüge giren yeni TCK, doktorlarinda kabusu oldu. Yeni yasalar meslek hatalarini affetmiyor. Doktorlar hem tazminat veriyor, hem de hapise girebiliyor.

Tibbî hatalarindan dolayi yeni TCK uyarinca ödeyecekleri yüksek tazminattan çekinen doktorlar da sigorta yaptiriyor. 100 ila 400 YTL prim tahsil eden sigorta sirketleri, magdurlara 300 bin YTL'ye kadar tazminat verecek.

Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK), ihmal ve kusur gibi hallerde hekimlere verilecek cezalari artiriyor. Medya araciligiyla zaman zaman gündeme getirilen; ameliyat edilen organda malzeme unutulmasi, yanlis uzvun kesilmesi ya da ölüme sebebiyet verme gibi tibbî hatalari isleyen hekimler, agir hapis cezasinin yaninda, yüksek miktarda tazminat ödemek zorunda kalacak.

Büyük miktarda para ödeme riskiyle karsi karsiya kalan saglik personeli, çareyi sigortalara yönelmekte buldu. 100-400 YTL'lik primlerle hekimleri meslekî kusurlara karsi sigortalayan sirketler, magdur olanlara da 25 binden 300 bin YTL'ye kadar ödeme yapabilecek. Sigortacilar, Avrupa Birligi'nde meslekî sorumluluk sigortalarinin mecburi olduguna dikkat çekerek, hastalarin magdur olmamasi için Türkiye'de de ayni uygulamanin baslatilmasini öneriyor. Anestezi uzmani Doktor Serdar Ergüner, meslekî sorumluluk sigortasi yaptiran hekimlerden biri. Ergüner, "Nasil ki insanlar araçlarina kasko yaptiriyor, hekimler de mesleklerini icra ederken meydana gelebilecek olasi kazalara karsi kendini güvenceye aliyor." diyor. Ergüner, meslektaslarina söz konusu poliçelerde meslekî sorumlulugun yaninda bireysel saglik sigortasinin da kapsama alindigini hatirlatiyor. Adli Tip Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Hamit Hanci da hekimlerin kendilerini sigortalatmalarinin tazminat davalarina karsi güvence olusturabilecegini; fakat ceza davalarina herhangi bir etkisinin olmayacagini aktariyor.

Agir cezalik olma riskiyle karsi karsiya gelen hekimler için hasta bilgilendirme formu hazirlatan Türk Saglik-Sen Genel Baskani Önder Kahveci, bu çalismayla hekimleri, yeni yasanin 'hismindan korumayi' amaçladiklarini söylüyor.

Yogun tartismalardan sonra kabul edilen ve 1 Haziran'da yürürlüge giren yeni ceza kanunu saglik alaninda önemli yenilikler getirdi. Kasitli olarak ya da kisisel ihmali sebebiyle hastasina zarar veren hekimler 6 aydan 10 yila kadar hapis cezasina çarptirilacak. Saglik personelini cezaevi korkusu kadar maddi tazminat sorumlulugu da düsündürüyor. Kusurlu oldugu ispat edilen doktorlar, yüzlerce bin yeni liralik tazminat davalariyla karsi karsiya kalacak. Degisen sistem karsisinda ne yapacagini bilemeyen hekimlerin imdadina sigorta sirketleri yetisti. Yillar önce baslatilan; ancak ilgi görmeyen 'hekim mesleki sorumluluk sigortasi' poliçeleri hekimlerin kurtulus reçetesi oldu. Sigortacilar, hekim ve dis hekimleriyle hemsireleri mesleki hizmetlerinde mahkemece hükmedilecek maddi tazminat talebine karsi sigortaliyor. Sirketler, saglik personelini uzmanlik alanlarinin risk durumuna göre çesitli gruplara ayiriyor.

Koç Allianz Sigorta'nin sattigi poliçelerde dis hekimleri ve hemsireler en düsük risk grubunda yer aliyor. Kulak burun bogaz, dahiliye, göz, psikiyatri ve gögüs hastaliklari uzmanlari ikinci grupta degerlendirilirken, pratisyenler üçüncü sirada yer aliyor. Radyoloji, genel cerrahi, onkoloji, kadin dogum, ortopedi, anestezi ve acil tip uzmanlari ise hata ve kusur isleme ihtimali açisindan yüksek risk grubunda görülüyor. Sigorta sirketlerinin sundugu teminat limitleri 25 bin yeni liradan 300 bine kadar degisiyor. Yillik prim ücretleri de 100'den baslayip 400 yeni liraya kadar çikabiliyor. Güven Sigorta Yönetim Kurulu Baskani Irfan Güvendi, hastaya zarar verme potansiyelinin büyüklügü oraninda farkli uzmanlik alanlari için fakli prim oranlari belirlediklerini söylüyor. Yillik 262,5 YTL'lik primle 25 bin yeni liralik teminat saglanabildigini vurgulayan Güvendi, düsük risk grubunda yer alan hekimlere daha az prim miktari uygulandigini ifade ediyor. Isik Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, istege bagli oldugu için mesleki sigortalara ilginin az olduguna dikkat çekiyor. Hem hastanin magdur olmamasi ve hem de hekimin kendisini rahat hissetmesi için mesleki sorumluluk sigortasinin mecburi olmasini öneren Koçak, "Avrupa'da uygulama bu yönde. AB'ye üye olmasi halinde Türkiye'de de mesleki sigortalara mecburiyet gelecek." degerlendirmesini yapiyor. Isviçre Hayat Sigorta Mesleki Sorumluluk Sigortalari Sorumlusu Elif Tez de mesleki mesuliyet adi altinda tüm branslardaki hekimleri sigortaladiklarini kaydediyor. Tez, 25 ve 50 bin yeni liralik iki farkli teminat paketi uyguladiklarini aktariyor.

Hekimler, yeni ceza kanunundaki degisiklikler konusunda oldukça tedirgin. Agir maddi tazminatlardan yakinan hekimler, ABD'de ve Avrupa ülkelerinde oldugu gibi kendilerini sigortalatma yolunu seçeceklerini belirtiyor. Tüm saglik çalisanlarinin çesitli yollarla kendilerini güvenceye almak istedigini belirten bir hekim, "Ancak sigorta sirketlerinin insafina terk ediliyoruz. Bu konuda devlet net bir çözüm bulmali." diyor. Hastane yönetimleri ise hekimlerin tek tek sigortalanmasinin verimli olmadigi görüsünde. Bunun yerine sigorta sirketleriyle anlasarak tüm hastanenin sigortalatilmasini öneriyor. Ankara Ulus Devlet Hastanesi Bashekimi Opt. Dr. Ugur Yildiz, personeline hukukçular araciligiyla degisen mesleki sorumluluklari konusunda egitim vermeye basladiklarini vurguluyor. Ayrica hastalar için bilgilendirme formu hazirlayacaklarini belirten Yildiz, sigorta uygulamasinin tek basina yeterli olmayacagini anlatiyor. Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Saglik-Sen Genel Baskani Ahmet Aksu, tazminat sorumlulugunun hasta haklarini koruma açisindan önemli oldugunu ifade ediyor. Risklere karsi hekimlerin sigortalanmasini olumlu bulan Aksu, "Ancak hekimlerimizin ve diger saglik personelinin sigorta mantigina uymayan sekilde araç kaskosu yapar gibi sigortalanmasi dogru degil." degerlendirmesinde bulunuyor.

Türk Saglik-Sen, yeni Türk Ceza Kanunu ile agir cezalik olma riskiyle karsi karsiya gelen hekimler için hasta bilgilendirme formu hazirlatti. ‘Günah benden gitti beyani' esprilerine sebep olan formda hasta ve hasta yakinlarina karsilasabilecekleri muhtemel müdahaleler ve sonuçlari hakkinda bilgi veriliyor. Ayrica vatandaslar, olusabilecek tehlikelerin kendilerine anlatildigini ve rizalari dahilinde her türlü islemin yapilmasi için doktorlara yetki verdiklerini imzalariyla beyan ediyor.

En fazla ceza, kadin dogumda

Türk Tabipleri Birligi Yüksek Onur Kurulu, 2004'te hekim hatalarindan dolayi 23 doktoru cezalandirdi. Kurul, 1,5 yil içinde 234 dosyayi görüserek karara bagladi. Istanbul'dan 118, Izmir'den 35, Ankara'dan ise 20 dosya hakkinda islem yapildi. Adli Tip Kurumu'na ise 10 yilda hekim hatasi iddiasiyla 636 dava dosyasi geldi. Bunlarin 107'si kadin hastaliklari ve dogum alaninda olurken, 68'i genel cerrahi, 67'si nöroloji-nörosirürji, 60'i anestezi, 57'si iç hastaliklar, 42'si ortopedi, 31'i pratisyen, 28'i göz, 28'i de kulak burun bogaz alanindaki hekim hatalarini kapsiyordu. Saglik Bakanligi'na bagli Yüksek Saglik Sûrasi'nda da en fazla kadin dogumcular, genel cerrahlar ve nörosirürji uzmanlari hakkinda sikayetler degerlendiriliyor.

Haber : Necip Çakir
Kaynak : www.zaman.com.tr
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası