Genel SağlıkHABERLER

KALP SAĞLIĞINIZ İÇİN YAŞAM TARZINIZI DÜZENLEYİN

Kalp hastalıkları, halen dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; her yıl dünyada 17.5 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 200 bin insan, kalp damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, “7-14 Nisan Kalp Haftası” öncesinde kalp sağlığını korumak için önerilerde bulundu.

Düşük gelirli ailelerde sık görülüyor

Kalp damar hastalıklarının modern yaşamın getirdiği sorunlar ve ekonomik durumun iyi olması ile arttığı düşünülebilir. Aslında mantıksal bir yaklaşım olmasına karşın yapılan istatistikler bunu doğrulamamaktadır. Kalp damar hastalıklarının 2/3’si düşük ve orta gelirli ailelerde görülmektedir. Sağlıksız beslenme, motorlu taşıtların yaygınlığı, hava kirliliği, stres, düzensiz şehirleşmenin getirdiği olumsuzluklar ve kaliteli sağlık hizmetine ulaşabilmede güçlükler kalp damar hastalığına yakalanmada en önemli faktörler olarak ortaya çıkmaktadır.

Şehir yaşamı kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor

Çarpık kentleşmenin getirdiği sıkıntılar, yeşil alanların azalması, parkların yerini plaza ve alışveriş merkezlerinin alması, trafik sorunu, fast food nedeniyle geleneksel mutfağımızdan ve Akdeniz diyetinden uzaklaşılması, iş stresi, sigara kullanım oranının çok yüksek olması ve çağın hastalığı obezite sonucunda ülkemizde kalp damar hastalıklarından ölüm oranının gittikçe artacağı öngörülmektedir. Tüm bu olumsuzlukların yanında bilgi kirliliği ve insanların “bana bir şey olmaz” düşüncesiyle hastalıklara yaklaşımı tabloyu oldukça karamsar hale getirmektedir.

Kalp çocukluktan itibaren korunmalı

Kalp damar hastalıklarında, doğumsal kalp damar hastalıkları bir tarafa bırakılırsa, korunmanın çocukluk yaşlarından itibaren başlaması gerekmektedir. Kalp damar hastalıklarında değiştirilemeyen faktörler; yaş, cinsiyet ve genetik geçiş olmasına karşın alınabilecek önlemler sayesinde bu faktörlerin etkisi oldukça azaltılabilir.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmek istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz:

• Eğer sigara içiyorsanız en kısa zamanda bunu terk etmeli hatta sigara içilen ortamlardan kaçınmalısınız. Bugün kalp merkezlerinin koroner yoğun bakım servislerinde yatan hastaların %90’ından fazlası sigara içen kişilerdir.

• Bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun iyimser olmaya çalışın. Karamsarlık, kin ve nefret duygularının yaşamı kısalttığı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bütün bu duygu değişimlerinin kalbinizi yoracağını damarlarınızı bozacağını unutmayın.

• Beslenmenize dikkat edin. Akdeniz tipi diyetin kalbinizin dostudur. Özellikle fast food gıdalardan uzak durun. Kendinize katı kurallar koymayın. Tabii ki zaman zaman kebap ya da şarküteri ürünlerinden yiyeceksiniz; ama önemli olan bunların sıklığı, miktarı ve daha sonra uygulayacağınız detoks programı olmalıdır.

• Hareketsiz yaşamdan uzak durun. Kendiniz ve kalp damar sağlığınız için her gün yarım saat yürüyüşe vakit ayırın. Yakın mesafeleri araç yerine yürüyerek gidin, asansör yerine merdivenleri kullanın. Yürüyüşlerinizi sahilde ya da ormanlık arazilerde yapın. Yoğun trafiğin olduğu yollar yürüyüş için uygun yerler değildir.

• Tansiyon sorununuz varsa mutlaka bunu çözümleyin. Tuzdan ve tuzlu mamullerden uzak durun. İlaç kullanıyorsanız ilaçlarınızı ve kontrollerinizi ihmal etmeyin. Tansiyon sinsi bir hastalıktır ve çoğu zaman hiçbir yakınmanız olmadan da kalp damar ve beyin damarlarınızda hasarlar oluşabileceğini unutmayın.

• İdeal kilonuzda olmaya çalışın. En basit önlem, yiyeceklerinizi yarıya indirmek hareketinizi ikiye çıkartmak olabilir. Dengeli beslenme ve egzersizle sorunu çözemiyorsanız, diğer nedenleri araştırmak amacıyla doktorunuza başvurun.

• Eğer şeker hastalığınız varsa, mutlaka doktor kontrolünde dengede tutmalısınız. Şekerin damarlarınızı bozmasına izin vermeyin.

• Düzenli yaşam, uyku düzeninizin iyi olması kalp sağlığınızı önemli olarak etkilemektedir, Eğer uykuda solunum durması sorununuz varsa mutlaka çözümlenmesi gerekir.

• Grip gibi hastalıklardan korunmak için aşılanabilirsiniz. Daha önceden kalp hastalığınız varsa uygun aşılanma takviminizi doktorunuza danışın. Soğuk havalarda zorunlu olmadıkça eforlu işlerden kaçının, Soğuk havaların kalp krizini tetiklediğini unutmayın.

• Arkadaş çevrenizi tekrar düzenleyin, Size, stres ve negatif enerji veren kişilerin yerine pozitif katkısı olan, neşeli bol sohbetli kişiler ile görüşün. Unutmayın iyi dostlukların ömrü uzatıcı etkisi vardır.

Sağlık bedenen ve ruhen iyilik halidir. Elinizden gelen gayreti göstererek sağlıklı mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz. Unutmayın; yaşam umulmadık anda başınıza gelen olaylarla mücadele etme sanatıdır.