Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Koku veren ürünlere dikkat

Son yillarda giderek yasamimiza daha çok giren koku ve parfümler sagligimizi olumsuz sekilde etkiliyor. Hayatimizda bes binden fazla koku verici madde var.

Son yillarda giderek yasamimiza daha çok giren koku ve parfümler sagligimizi olumsuz sekilde etkiliyor. Ev temizlik ürünlerinde, parfümlerde, çamasir temizlik ürünlerinde, kirtasiye ürünlerinde, plastiklerde, ilaçlarda ve hatta yiyecek ve içeceklerimizde bile bulunan 5.000'den fazla koku verici madde var.

Ticari sir kapsamina girdigi için kokularin kimyasal formülleri çogu zaman ürün üzerinde bulunmaz. Kokularin sagligimiza etkilerini Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurlari için derledi.

KOKULAR BIZI NASIL ETKILER

Kokular vücudumuza solunum yoluyla, agiz yoluyla ya da deri yoluyla girerek basta akcigerlerimiz olmak üzere deri, burun, göz ve beynimizi etkilerler.

Kokularin çogu solunum sistemi için tahris edici özelligi olan uçucu organik bilesiklerdir ve astimli hastalarda öksürük, hiriltili solunum ve nefes darligina neden oldugu eskiden beri bilinmektedir. Bazi kokular burun tikanikligi, sinüzit, öksürük, bogaz agrisi ve gögüste sikisma hissi de yaratabilir.

Arastirmalar kokularin, kalp, dolasim ve beynin elektrik aktivitesi üzerine de etkileri oldugunu ortaya koymustur. Bunlar bas agrisi, konsantrasyon bozuklugu, yorgunluk, uyusukluk gibi sikayetlerdir.

Kokularin en çok etkiledigi organ derimizdir. Kasinti, kabarti, egzama bunlarin baslicalaridir.

Kokular gözlerde sulanma, kasinti ve kizarmalara yol açabilir.Arastirmalar deriden emilen kokularin daha sonra parçalanarak ve baska bilesiklere dönüserek de etkili olabileceklerini göstermektedir.

KOKULARDA BULUNAN MADDELER

Kokularda kullanilan kimyasal maddelerin %90'i petrolden üretilen sentetik maddelerdir.

Bunlarin baslicalari ve neden olduklari sorunlar sunlardir:

Aseton, kolonya, deterjan ve agiz yikama sulari, oje çikarticisi olarak kullanilir. Solunum yoluyla alindiginda, hafif bas dönmesi, bulanti, koordinasyon bozuklugu, uyusukluk gibi belirtilere yol açar. Göz, burun, bogaz ve deriyi tahris edebilir.

alpha-Pinene, sivi sabunlarda, kolonyalarda, parfümlerde, deodorantlarda, oda spreylerinde, agiz yikama sularinda bulunur. Deri göz ve mukozalari tahris eder.

alpha-Terpineol parfüm, kolonya, çamasir temizlik ürünleri, agarticilar, yumusaticilar, vazelin losyonlar, saç spreyleri, sabun, tiras losyonlari ve deodorantlarda bulunur.

Burun, göz ve bogaz için tahris edici etkisi yaninda bas agrisi, solunum ve merkezi sinir sistemi depresyonu, kas kasilma bozukluklari ve asiri irritabilite yapici etkileri de vardir.

Benzyl acetate, parfüm, kolonya, sampuan, yumusatici, oda spreyleri, dis yikama sivilari, sabun, saç spreyi, tiras losyonlari ve deodorantlarda bulunur. Deriyi, gözleri ve solunum yollarini tahris eder.

Benzyl Alcohol parfüm, kolonya, sabun sampuan, oje çikarici, oda spreyleri, deterjan, ve deodorantlarda bulunur. Üst solunum yollarini tahris eder. Ayrica, bas agrisi, bulanti, kusma, bas dönmesi ve tansiyon düsüklügü yapabilir.

Benzaldehyde parfüm, kolonya, saç spreyi, agarticilar, deodorant ve deterjanlar, tiras sabunu, sampuan, gibi ürünlerde bulunur. Agiz, bogaz, göz, deri, akcigerler ile mide ve bagirsaklar için tahris edicidir. Bulanti, karin agrisi, depresyon, ve temas dermatiti yapabilir.

Camphor parfüm, tiras sabunu, tirnak cilalari, yumusaticilar, oda spreyleri de vardir. Göz, burun ve bogazi tahris eder. Buharinin solunmasi bas dönmesi, bulanti, kas segirmesi ve konvülziyon yapabilir.

Ethanol parfüm, saç spreyi, sampuan, dis yikama sivilari, çamasir deterjanlari, tiras sabunu, sabun, ojelerde bulunur. Yorgunluk ve üst solunum yollari tahrisi yapabilir.

Ethyl Acetate tiras losyonlari, kolonya, parfüm, sampuan, tirnak boyalari,dis yikama sivilarinda bulunur. Göz, damak ve solunum sistemi için tahris edicidir. Uzun süre kullanildiginda deride kuruma ve çatlamalara yol açabilir.

g-Terpinene kolonya, parfüm, sabun, tiras kremi, deodorant ve oda spreylerinde bulunur. Astima neden olabilir ve merkezi sinir sistemi hastaliklarina yol açabilir.

Limonene parfüm, kolonya, dezenfektan spreyler, tiras kremi, deodorant, tirnak boyasi, ve oje çikaricilarda bulunur. Göz ve burun bogazda tahrislere ve deride alerjilere neden olur.

Linalool parfüm, kolonya, sabun, sampuan, el losyonu, oje çikarici, saç spreyi, çamasir deterjanlari, tiras sabunu ve yumusaticilarda bulunur. Uyku, depresyon ve solunum problemlerine neden olur. Ayrica arilari çeken bir koku oldugundan ari sokmasi ihtimalini artirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası