Genel SağlıkHABERLER

SERT VE BEL AĞRILARINA ÇÖZÜM

Özellikle büro çalışanlarını tehdit eden sırt ağrıları, hareketsizlik nedeniyle tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor.

Araştırmalara göre; her beş insandan biri sırt ağrısı çekiyor.

Araştırmalara göre sırt ve bel ağrılarının en büyük nedenlerinden biri hareketsizlik. Özellikle büro çalışanlarını tehdit eden sırt ağrıları, hareketsizlik nedeniyle tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor.

Vücudumuz, kemik yapılarının kas ve tendonlarla desteklenmesi sonucunda hareket kabiliyeti kazanır. Hareketi sağlayan kasların kullanılmaması sonucunda, kas kitlesinde güçsüzlükler meydana gelir ve bu da kemik ve eklemlerin üzerine binen yük miktarını artırır. Kullandığımız araç ve eşyaların ergonomik olarak dizayn edilmemiş olmasından da kaynaklanan yanlış pozisyonlar, eklemlerde rahatsızlıklar meydana getirir. Vücudumuzda bulunan omurların birbirleriyle ilişkilerini sağlayan diskler ve ligamanların sistem dışı hareketlenmeleri veya dejenerasyonu sonucunda rahatsızlık meydana çıkar.

Araştırmalara göre; her beş insandan biri sırt ağrısı çekiyor. Kalıtımsal sorunlar ya da sonra meydana gelen oluşumlar insanların verimini yar yarıya düşürüyor. Son yıllarda uzmanlar sırt ağrılarına karşı savaş açtı ve ABD ve Almanya başta olmak üzere pek çok ülkede bu savaştan doktorlar galip çıktı.

Almanya’da 3 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre sırt ve bel ağrılarının en büyük nedeni olumsuz çalışma şartları. Örneğin; tuğla ören inşaat işçileri, ellerinde tepsi taşıyan garsonlar, hasta taşıyan bakkıcılar, bütün gün bilgisayar karşısında kalan büro çalışanları ya da ayakta enstrüman çalan, şarkı söyleyen müzisyenlerin büyük çoğunluğu.

Uzmanlar sırt ve bel ağrıları konusunda şu uyarıda bulunuyor:

Sırt ve bel ağrısını ihmal etmeyin, mutlaka doktora gidin.

Oturma ve yürüme biçiminizi düzeltin.

Vücuduzu hareketsiz bırakmayın, sürekli egzersiz yapın.

Doktorlar son yıllarda akupunktur, ameliyat, elektroterapi, masaj ve jimnastik gibi yöntemlerle sırt ağrısının insan hayatını etkilemesini engelliyor.

Sürekli hareket

Araştırmalara göre sırt ve bel ağrılarının en büyük nedenlerinden biri hareketsizlik. Özellikle büro çalışanlarını tehdit eden sırt ağrıları, hareketsizlik nedeniyle tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Bu yüzden uzmanlar “İster büroda, ister evde, isterse seyahatte, nerede olursanız olun, mutlaka egzersiz yapın” diyor. Her yerde yapılacak basit jimnastik hareketleri sayesinde sırt ağrılarının oluşmasının engelleneceğini belirten uzmanlar daha çok iki hareket üstünde duruyor.

1. Hareket:

Düz bir duvara sırtınızı dayayın, ancak ayaklarınız duvardan en az 30 santimetre uzakta olsun. Avuç içlerinizi de duvara yerleştirin. Daha sonra yavaşça dizleriniz duvarla 90 derece oluşturacak şekilde çöküp kalkın. Bu hareketi yoruluncaya kadar yapın.

2. Hareket:

Sırtüstü yere yatın. Başınızın altına küçük bir yastık koyun. Ellerinizi avuç içleriniz yere bakacak şekilde iki yana bırakın. Dizlerinizi hafifçe kırın. Daha sonra tek ayağınızla havada pedal çevirir gibi yapın. 10-20 saniye sonra diğer ayağınızla aynı hareketi yapın. Eğer bu hareketi yaparken sırtınızda herhangi bir ağrı hissederseniz hemen bir doklara başvurun.

Stres sırt ve bel ağrısı yapar mı?

Sırt ağrısı ve stres… İlk bakışta birbirleriyle hiç ilgisi bulunmayan bu iki unsurun aslında çok yakın bağlantısı olduğunu biliyor musunuz? Bu konuda geniş araştırmalar yapan Alman Psikolog Monica Hasenbring’e göre sırt ağrısı vakalarının yüzde 35’i ruhsal kökenli. İş ya da ev hayatındaki yoğun stres ve sıkıntı bir kaç ay içinde kendini sırt ağrısı olarak gösteriyor. Üstelik bu ağrılar hiçbir şekilde saptanamıyor. Hasenbring’e göre bu yüzden pek çok bel ameliyatı hiç de gerek olmadığı halde yapılıyor ve stres yaratan faktörler ortadan kalkmadığı için ağrılar devam ediyor. Psikosomatik hastalıklarda sırt ağrılarının önemli bir ağırlığı olduğunu vurgulayan Hasenbring hastaları bu konuda uyanık olmaya çağırıyor ve ‘Sırt ağrılarınız ilaçla geçmezse bir psikologa gidin’ diye konuşuyor.

Doğru oturmak, doğru yürümek

Hayatımızı zaman zaman zindana çeviren sırt ağrılarını çoğu zaman kendimiz davet ederiz. Evde televizyon seyrederken, masa başında çalışırken, uyurken ya da yük taşırken yanlış hareket ettiğimiz için bel fıtığına ya da disk kaymasına yol açabilecek rahatsızlıklara neden olabiliriz. Kuşkusuz doğru hareket ettiğimiz zaman sırt ağrıları de direkt olarak ortadan kalkacaktır.

Egzersiz ve beslenme

Bel ağrısı yapmayan aerobik egzersizler yapın.

Aşırı kilolardan kaçının, eğer varsa aşırı kilolarınızı verin.

Uyurken

Yatınca şeklini değiştirmeyen bir yatak seçin.

Yan yatarken sırtınıza binen baskıyı azaltmak için dizinizi bükün.

Sırtüstü yatarken dizlerin altına küçük bir yastık koyun.

Otururken

Sandalyenizin arkalığında belinizdeki normal kavsi koruyabilecek bir destek bulundurun.

Masaya yakın oturun ayağınızı yerle temas ettirin.

Araba kullanırken pedallara kolay ulaşabilecek şekilde oturun.

Kalçanız ile dizlerinizi aynı seviyede tutun.

Ayakta Dururken ve Yürürken

Uzun süre ayakta duracaksınız, sık sık ağırlığı bir bacaktan diğerine aktarın.

İşinizi kendinizi zorlamayacak bir yükseklik seviyesinde yapın.

Dik durun.

Ayaklardan birini alçak bir yere koyun.

Bastığınız yerin sert zemin olmasına dikkat edin. Sportif, alçak topuklu ayakkabı giyin.

Üç doğal kavsinizin hizasını bozmayın.

Yürürken yük taşıyorsanız yükün hep aynı elinizde durmamasına dikkat edin. Her iki elde de yük varsa yükleri eşit olarak her iki ele verin.

Eğilirken, Yük Kaldırırken

Profesyonel haltercilerin yaptığı gibi başınızı dik tutun, bel kavisinizi koruyun.

Dizler ve kalçalarınızı kırarak eğlirseniz üç doğal kavisinizin hizasını korumuş olursunuz.

Zeminin dengeli olmasına dikkat edin ve kaldıracağınız yüke yakın olun.

Çömelin derin bir nefes alın ve nefesinizi tutarak (karın kaslarını bele destek olması için) yüke yapışın.

Dönerken belinizi değil ayaklarınızı döndürün.

Yükü göğsünüze yapıştırarak beldeki yükünüzü azaltın.

Eğilerek değil çömelereke yükü yere koyun parmaklarınıza dikkat edin. Ayaklarınızın arasını biraz açın ve yükü her iki ayağa eşit dağıtın. Kaldıracağınız ağır yük omuz hizasından daha yüksek ise sağlam bir taburenin üzerine çıkarak yüklü alın.

Kaynak: Gökyüzü Haberce dergisi